ریكال داروی والزارتان تولیدی برخی تولیدكنندگان ایرانی

بررسی فوریتی 17 تولید كننده داخلی داروی والزارتان توسط سازمان غذا و دارو

بررسی فوریتی 17 تولید كننده داخلی داروی والزارتان توسط سازمان غذا و دارو

دكتر میوه: سخنگوی سازمان غذا و دارو درباره شرایط مصرف داروی ˮوالزارتانˮ در ایران و ریكال شدن آن در بازار دارویی كشور توضیح داد.


به گزارش دكتر میوه به نقل از ایسنا، هفته ای كه گذشت داروی "والزارتان" تولیدی یك شركت چندملیتی دارویی كه داروی رایج برای كنترل فشار خون است و به پیشگیری از نارسایی قلبی هم كمك می نماید، به دلیل داشتن یك ماده شیمیایی در ماده اولیه كه احتمال مبتلا شدن به بیماری در افراد مصرف كننده را بالا می برد از بازار 22 كشور جهان ریكال شد. تابحال این ریكال مختص 21 بازار اروپایی به علاوه بازار بحرین بوده است ولی ظاهرا طبق آنچه سخنگوی سازمان غذا و دارو امروز اعلام كرد، این ریكال به بازار دارویی ایران هم رسیده است.

دكتر كیانوش جهانپور در این باره به ایسنا، اظهار داشت: در جریان آزمایش های بچ های API والزارتان یكی از عمدهترین تأمین كنندگان API این دارو یعنی شركت چینی ژیجیانگ هواهای فارماكوتیكالز، این شركت و همینطور آژانس دارویی اروپا (EMA) اعلام نموده كه ناخالصی با احتمال تولید مشكلات بعدی در مصرف كننده در API تولیدی این شركت تولید كننده ماده موثره این دارو در نتیجه یك تغییر در فرایند تولید رخ داده است.

سخنگوی سازمان غذا و دارو درباره شرایط مصرف این دارو در ایران و احتمال ریكال شدن آن در بازار دارویی ایران عنوان كرد: ریكال و جمع آوری این دارو فقط برای والزارتان تولید شده از مواد موثره و محصول خاص شركت چینی مذكور است و طبیعتا فقط شامل محصول والزارتان شركت هایی خواهد شد كه ماده اولیه خویش را از این شركت تامین كردهاند.

وی اضافه كرد: در بررسی های عاجل سازمان غذا و دارو، مشخص شد كه از میان ۱۷ شركت تولیدكننده والزارتان در ایران، هفت شركت ماده اولیه خویش را از این شركت تامین كرده اند و دستور ریكال و جمع آوری محصول والزارتان این هفت شركت صادر شده و طبق فرآیند معمول ریكال از بازار دارویی جمع آوری و مرجوع خواهند شد.

سرپرست روابط عمومی سازمان غذا و دارو تصریح كرد: دستور ریكال صادر گردیده است و این دستور تنها متوجه والزارتان تولیدی هفت شركت مورد اشاره بوده و داروی والزارتان تولیدی 10 شركت دیگر داخلی كماكان در بازار دارویی كشور در دسترس خواهد بود و مشكلی برای مصرف نخواهند داشت.1397/04/24
14:26:32
5.0 / 5
4488
تگهای خبر: تولید , طب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است