رییس مركز مدیریت پیوند و امور بیماری های وزارت بهداشت خبر داد

راه اندازی اورژانس تخصیص عضو در كشور، تدوین پروتكل ترابری اعضا

راه اندازی اورژانس تخصیص عضو در كشور، تدوین پروتكل ترابری اعضا

دكتر میوه: رییس مركز مدیریت پیوند و امور بیماری های وزارت بهداشت از طریق اندازی اورژانس تخصیص عضو در كشور اطلاع داد و اظهار داشت: در عین حال در حال تدوین پروتكل های مربوط به ترابری عضو هستیم و امیدواریم بزودی اجرایی شود.دكتر مهدی شادنوش در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به وضعیت ایران در حوزه اهدای عضو، اظهار داشت: در دنیا با شاخصی به نام PMP نسبت اهداكنندگان عضو در میلیون را می سنجد كه در كشور ما این شاخص در سال ۹۶ نزدیك به ۱۰.۸ بوده است. البته ما نسبت به بعضی از كشورهای آسیایی مانند چین و روسیه آمار بالاتری را به خود اختصاص داده ایم و در این حوزه در سال های گذشته رشد خوبی را داشتیم، اما سرعت رشدمان نسبت به برخی كشورها كمتر بوده است. به هرحال سرعت رشدمان در حوزه اهدای عضو باید بیشتر شود و باید فرهنگسازی در این زمینه ادامه یابد، چونكه یك اهدای عضو هم می تواند آرامشی را به یك خانواده اهدا كند.
راه انداز ی اورژانس تخصیص عضو؛ بزودی
وی با اشاره به اینكه تیم های پیوند در كشور ما به صورت شبانه روزی فعالیت می نمایند، اظهار داشت: بزودی مقرر است اورژانس تخصیص عضو را در وزارت بهداشت راه اندازی نماییم. اورژانس تخصیص عضو مجموعه ای است كه در ۲۴ ساعت شبانه روی در كل كشور رصد می كند و در هر نقطه ای از كشور كه اهداكننده ای وجود داشته باشد، شناسایی و او را به دریافت كننده عضو مرتبط می كند. هدف از طریق اندازی این اورژانس این است كه فرایند اهدا با سرعت بیشتری اتفاق افتد. به عبارتی اورژانس تخصیص، یك اتاق رصد عضو است كه به صورت شبانه روزی فعالیت می كند.
تدوین پروتكل مربوط به ترابری اعضای اهدایی
شادنوش درباره وضعیت ترابری اعضا از شهرهای مختلف هم اظهار داشت: در این زمینه در حال تدوین پروتكل های مربوط به ترابری عضو هستیم و امیدواریم بزودی هم اجرایی شود. در گذشته تفاهم نامه ای در زمینه ترابری هوایی اعضا با سپاه پاسداران بسته شده است و چند عملیات هم در این زمینه با سازمان هوا و فضای سپاه پاسداران انجام شد. هم اكنون هم با این تجربه قبلی، با مجهز شدن سازمان اورژانس كشور به امكانات هوایی و با همكاری پلیس راهور، مقرر است پروتكلی درباره زنجیره كامل حمل ونقل در زمینه اهدای عضو تدوین شود و امیدواریم در آینده در این حوزه اقدامات خوبی انجام دهیم.

وی با اشاره به اینكه در بعضی اهدای عضوها مانند اهدای قلب، یك زمان طلایی وجود دارد و كل این عملیات اهدا باید زیر سه ساعت صورت گیرد، افزود: حال با عنایت به گستردگی كشور ما باید از نیروهای هوایی، سیستم های ترافیك زمینی و... در این زمینه كمك بگیریم تا با فعال شدن همه این بخش ها بتوان یك قلب را در زمان مناسب به گیرنده رساند.

رییس مركز مدیریت پیوند و امور بیماری های وزارت بهداشت همینطور اظهار داشت: راه دیگر هم آمایش مراكز پیوند است. ما باید در حوزه پیوند و مراكز پیوند عضو، نقشه كاملی داشته باشیم و در فواصل مناسب در جاهای مختلف كشور این مراكز را تولید نماییم. ازاین رو باید یك آمایش در این زمینه اتفاق افتد تا مراكز پیوند به صورت متناسب در كشور پراكنده شوند و دسترسی به آنها آسان تر شود. البته اكنون هم اینطور نیست كه تمركز مراكز پیوند در تهران باشد. بعنوان مثال هم اكنون ۱۸ مركز پیوند مغز استخوان در كشور وجود دارد كه همه هم از كیفیت مناسبی برخوردار می باشند، اما باید در همه حیطه های مراكز پیوند، آمایش مناسب را در كشور انجام دهیم.
1397/04/25
13:29:14
5.0 / 5
5566
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است