عضو هیئت مدیره سازمان بیمه سلامت:

نظام سلامت، عادلانه تامین مالی شود

نظام سلامت، عادلانه تامین مالی شود

دكتر میوه: عضو هیئت مدیره سازمان بیمه سلامت اظهار داشت: شواهد بین المللی نشان داده است كه منابع الزامی پیش پرداخت مثل مالیات های عمومی و مشاركت های دستمزدی برای بیمه الزامی سلامت، عادلانه تر و منابع داوطلبانه پیش پرداختی كمتر عادلانه و پرداخت مستقیم از جیب غیرعادلانه ترین نوع تامین منابع مالی سلامت است.


به گزارش دكتر میوه به نقل از ایسنا، دكتر علی حسن زاده با بیان این كه چاره واحدی برای پاسخ به این سوال كه چگونه نظام های سلامت را تامین مالی نماییم، وجود ندارد، اظهار داشت: چالش های كشورهای مختلف، متفاوت می باشد و هر كشور دارای نظام تامین مالی سلامتی است كه طی سال های طولانی توسعه یافته است. در خیلی از كشورهای اروپایی، خصوصیت های پایه نظام های ملی تامین سلامت چندین دهه است كه وجود داشته و بخشی از هویت فرهنگی ملی آن ها به حساب می آید. به صورت مثال خدمات ملی سلامت انگلیس یا نظام بیمه اجتماعی سلامت آلمان از این جمله است.
وی با اشاره به تعریف حفاظت در مقابل مخاطره مالی بیماری، اضافه كرد: این تعریف می گوید كه مردم نباید به علت استفاده از مراقبت های سلامت فقیر شوند یا مجبور باشند بین سلامت جسمی و روانی خود و شادابی اقتصادی خانواده، یكی را انتخاب كنند.
حسن زاده افزود: این مورد منعكس كننده یكی از مستقیم ترین رابطه های میان سلامت و رفاه است. به عبارتی مردم به دنبال هزینه های سلامت، فقیر می شوند یا برعكس اثربخشی نظام تامین مالی در قبال حفاظت مردم در مقابل مخاطره فقیر شدن به دنبال استفاده از خدمات اتفاق می افتد.
عضو هیئت مدیره سازمان بیمه سلامت اظهار داشت: شواهد بین المللی نشان داده است كه سطوح بالای پرداخت مستقیم از جیب دلیلی متقن برای مداخله در نظام سلامت است. داده های ۸۰ كشور كه توسط سازمان جهانی بهداشت جمع آوری شده هم نشان داده است كه رابطه ای قوی بین سهم پرداخت مستقیم از جیب از كل مصارف سلامت و درصد خانوارهایی كه مواجه با هزینه های اسف بار سلامت می شوند، وجود دارد.
وی با بیان این كه نظام سلامت باید به صورت عادلانه تامین مالی شود، اضافه كرد: با عنایت به ظرفیت پرداخت، فقرا نباید بیشتر از ثروتمندان پرداخت كنند. هدف عدالت در تامین مالی به شدت ارزش محوری هم بستگی نزدیك است.
بنابر اعلام روابط عمومی سازمان بیمه سلامت، حسن زاده اظهار داشت: شواهد بین المللی نشان داده است كه منابع الزامی پیش پرداخت مثل مالیات های عمومی و مشاركت های دستمزدی برای بیمه الزامی سلامت، عادلانه تر و منابع داوطلبانه پیش پرداختی كمتر عادلانه و پرداخت مستقیم از جیب غیرعادلانه ترین نوع تامین منابع مالی سلامت است.
عضو هیئت مدیره سازمان بیمه سلامت در ادامه در تعریف انباشت منابع اظهار داشت: انباشت منابع عبارت است از تجمیع منابع پیش پرداختی به نمایندگی از مردم. یعنی منابع برای مراقبت های سلامت توسط نهادهای متنوع خصوصی و عمومی انباشت می گردد. تغییر در روشی كه منابع جمع آوری می شوند نه تنها بر مردمی كه در مقابل ریسك مالی استفاده از مراقبت های سلامت حفاظت می شوند اثرگذار می باشد، بلكه بر عدالت در توزیع منابع سلامت و توانایی نظام ها برای تامین انگیزه برای كارایی در سازمان تدارك كننده خدمت و افزایش كارایی در عرضه خدمات هم موثر است. ازاین رو نه تنها لحاظ هدف انباشت ریسك برای حفاظت مالی مفید می باشد، بلكه انباشت ها برای تسهیل پیش رفت به سمت سایر اهداف هم اهمیت دارد.
وی با بیان این كه پس از انباشت، بحث خرید مطرح می شود، اظهار نمود: خرید به مفهوم انتقال منابع انباشت به فراهم كننده خدمات به نمایندگی از مردم است. مبحث كلیدی در بحث خرید خدمت، سازوكاری است كه برای خرید استفاده می گردد. نهادها و ساختار بازار بسیار به انباشت شباهت دارد. ازاین رو در بعضی از كشورها، نهادهایی كه منابع را انباشت می كنند، خدمات را هم خریداری می كنند.1397/05/14
14:10:09
5.0 / 5
4519
تگهای خبر: خدمات , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است