ساخت غضروف مصنوعی از شلوار جین!

ساخت غضروف مصنوعی از شلوار جین!

دكتر میوه: دانشمندان ˮدانشگاه دیكنˮ استرالیا به منظور استفاده مفید از برخی زباله های عظیم تولیدشده توسط صنعت مد روش جدیدی را توسعه داده اند.


به گزارش دكتر میوه به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، محققان "دانشگاه دیكن" استرالیا یك روشی را جهت استفاده از "دنیم های" (denim) رها شده توسعه داده اند.
دنیم یك پارچه پنبه ای محكم و ضخیم است كه در آن پود از دو یا بیشتر از دو تار می گذرد. معمولا به این پارچه رنگ نیل زده می گردد و در حالیكه فقط چند گرم نیل برای رنگ كردن یك شلوار لازم است، سالانه بیش از ۲۰ میلیون تن نیل در این صنعت مصرف می گردد. برای اولین بار لباس ملوانان از این جنس تهیه شد، ولی تنها در دهه ۱۹۵۰ بود كه استفاده از جین ابتدا در بین نوجوانان و سپس در بین همه مردم شایع شد. امروزه مردم آمریكا سالانه ۱۴ میلیارد دلار جین خریداری می كنند.

روش محققان این دانشگاه این است كه توسط دنیم ها، بلوك های ساختمانی غضروف مصنوعی را توسعه دهند. آنها بر این باورند كه با توسعه این ایده می توان از آن برای انجام بازسازی های غضروفی انسان هم بهره گرفت.

این مطالعه تحت رهبری "نوالنا بایرن" (Noelene Byrne) پزشك و دانشمند دانشكده مهندسی دانشگاه دیكن انجام گرفت.

محققان نخست از یك حلال مایع برای حل كردن جین در آن استفاده كردند. "بایرن" اظهار داشت: این حلال را در خانه ساخته ام، اما هم اكنون نمی توانم تركیبات آن را برای شما فاش كنم؛ تنها چیزی كه می توانم بگویم، این است كه این حلال سبب تبدیل دنیم به سلولز می گردد.

سلولز ساختار اولیه دیواره سلولی گیاهان را تشكیل می دهد. دستگاه گوارشی انسان قادر به هضم سلولز نیست و آن را بدون تغییر دفع می كند، اما برخی جانوران مثل نشخواركننده ها و موریانه ها می توانند سلولز را به كمك میكروارگانیسم هایی كه در دستگاه گوارش آنها زندگی می كنند، هضم كنند. این میكروارگانیسم ها با آزادكردن آنزیم هایی به هضم سلولز كمك می كنند."بایرن" اضافه كرد: سلولز یك ماده تجدیدپذیر چند منظوره است، ازاین رو ما می توانیم از حلال های مایع برای حل كردن دنیم های باطله و تبدیل آن ها به "هواژل" (Aerogels) استفاده نماییم. هواژل ها به دلیل چگالی كم مواد آلی برای"داربستهای زیستی" (bio scaffolding)، جذب و یا فیلتراسیون هستند.

هوا-ژِل یك ماده تولیدی است كه كمترین چگالی را در بین مواد جامد دارد. در ابتدا فرض بر منفی بودن وزن این ماده بود، ولی با تحقیق متوجه وزن بسیار ناچیز آن شدند. این ماده از یك ژل به دست می آید كه در آن قسمت مایع ژل با گاز جایگزین می گردد. نتیجه این فرایند ماده ای جامد با چگالی بسیار كم و در عین حال، خصوصیت قابل توجه در زمینه عایق گرمایی است. هواژل در فرهنگ عامه مردم تحت نام های دیگری هم چون دود منجمد، دود جامد، هوای جامد یا دود آبی هم شناخته می گردد كه این نام گذاری ها به علت ظاهر شفاف و هم نحوه پخش نور در این ماده است.

هواژل تشكیل شده از سلولز چیز جدیدی نیست، اما هیچ فردی تابحال نتوانسته هواژل را از دنیم به دست اورد.

"بایرن" اعتقاد دارد است كه طبیعت چسبناك سلولز مبتنی بر دنیم، كاملا جهت استفاده بعنوان غضروف مصنوعی مناسب می باشد.

اكنون محققان با همكاری محققان مهندس مواد دانشگاه دیكن در حال تحقق بخشیدن این ایده خود هستند.
1397/05/19
23:04:04
5.0 / 5
4858
تگهای خبر: دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است