در گفت وگو با ایسنا اعلام شد

افزایش میزان شیوع ایدز نداریم، كاهش آمار بیماری در جمعیت عمومی

افزایش میزان شیوع ایدز نداریم، كاهش آمار بیماری در جمعیت عمومی

دكتر میوه: آخرین آمارها درباره شیوع ایدز در ایران رقم ۳۶ هزار و ۵۷۱ مورد را اعلام می كند؛ آماری كه الگوی انتقال آن امروز تغییر كرده و شكل دیگری به خود گرفته است. حالا بحث بر سر میزان رشد این بیماری ویروسی است؛ آیا شیوع ایدز در ایران افزایش داشته است؟



به گزارش دكتر میوه به نقل از ایسنا، هفته گذشته از دو منطقه در جنوب كشور آمارهایی درباره مبتلا شدن به ایدز منتشر شد؛ یكی از مناطق هرمزگان بود. معاون امنیتی و سیاسی استاندار هرمزگان میزان شیوع ایدز در هرمزگان را دو برابر میانگین كشوری اعلام نموده و گفته بود كه «وقت آن رسیده است مردم را نسبت به این موضوعات آگاه نماییم تا شاهد افزایش آمار ایدز در استان نباشیم.» به قول بهروز اكرمی «انتقال ایدز با استفاده از موارد جنسی در هرمزگان نسبت به كشور دو برابر است و پیش بینی می گردد تعداد موارد ناشناخته عدد قابل توجهی باشد.»

همچنین حسن تاوانه - رئیس اداره بهزیستی چابهار اعلام نمود كه در روستای درگز چابهار آمار ابتلای ۷۸ نفر به ایدز تایید شده است؛ خبری كه البته از جانب وزارت بهداشت تكذیب شد. محمدمهدی گویا - رئیس مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت در باره این خبر توضیح داد و اظهار داشت: برپایه گزارشی كه در این رابطه انتشار یافته باید اعلام نمود كه تعداد موارد ذكر شده در ارتباط با موارد مبتلا شدن از صحت برخوردار نیست و آمار مبتلایان كمتر از تعداد انتشار یافته است.

پرسشی كه در این میان مطرح می گردد این است كه آیا می توان با استناد به آمارهای جزئی اعلام نمود كه شیوع ایدز در ایران افزایش پیدا كرده است؟ دكتر سید احمدسیدعلی نقی- عضو مركز تحقیقات ایدز ایران تاكید می كند كه ما هم اكنون با افزایش شیوع ایدز در كشور روبرو نیستیم و باید در این خصوص علمی و قابل اطمینان صحبت كرد.

وی در گفت‎وگو با ایسنا با تاكید بر اینكه هم اكنون با افزایش شیوع ایدز روبرو نیستیم، اظهار نمود: طبق آخرین آمارها مبتلا شدن به این بیماری در معتادان تزریقی از ۲۵ تا ۳۰ درصد به ۱۳ درصد رسیده است. آمار مبتلا شدن به ایدز زمانی در زندانیان چهار درصد بود كه الان به ۰.۸ درصد رسیده است. در زنان صدمه پذیر هم این رقم ۲.۱ درصد و در مردان صدمه پذیر كمتر از پنج درصد گزارش شده است. در ترنس جندرها- افرادی كه جنسیت مبهمی دارند- هم آمار مبتلا شدن به ایدز ۱.۹ درصد است. شیوع این بیماری افزایش پیدا نكرده است، گاهی شیوع به این مفهوم است كه بیماریابی ما دقیق تر شده است و موارد را بهتر پیدا كرده ایم. با یك عدد نمی توان به این نتیجه رسید كه وضعیت بدتر شده است.

وی با اشاره به اینكه وزارت بهداشت باید بیماریابی را بهتر و بیشتر انجام دهد، افزود: شناسایی بیشتر به این مفهوم است كه آمار 38 هزار مورد بیمار ثبت شده به آمار تخمینی ۶۰ هزار مورد نزدیك شود. بهبود پیدا كردن بیماریابی به نفع كشور است و شناسایی و برنامه های پیشگیری به این واسطه بیشتر می گردد. همینطور موارد شناسایی شده هم به سمت درمان هدایت می شوند و انتقال بیماری كاسته می شود.

سیدعلی نقی همینطور افزود: در حال حاضر اقدامات وزارت بهداشت در این حوزه سبب شده است كه انجام تست اچ آی وی بیشتر و در مراكز گسترده تری صورت گیرد. افزون بر آن تعداد كیت های این تست هم بیشتر شده و پوشش درمان بالاتر رفته است. این اقدامات سبب شناسایی بیشتر بیماران می گردد و آنها را به مراكز بهداشتی پیوند می دهد تا بتوانند خدمات مجانی دریافت نمایند. اینكه بگوییم در منطقه ای تعدادی بیمار شناسایی شده و این مورد نشان دهنده بدتر شدن اوضاع است، قابل تعمیم به كل كشور نیست.

عضو مركز تحقیقات ایدز ایران در ادامه با اشاره به اینكه تخمین هایی كه درباره تعداد احتمالی بیماران مبتلا به ایدز وجود دارد، طبق فرمول سازمان بهداشت جهانی است، اضافه كرد: بین موارد ثبت شده و موارد تخمینی كمی فاصله است. حوزه ایدز بین بخشی است و وزارت بهداشت با همكاری سازمان های دیگر گسترش تست اچ آی وی، پوشش درمانی و افزایش پایبندی به درمان را انجام می دهد. این وزارتخانه با انجام این برنامه ها تلاش می كند موارد ثبت شده را به موارد تخمین زده شده نزدیك كند. وقتی این دو عدد به یكدیگر نزدیك شود، یعنی اوضاع بهتر می گردد.
تمركز بر كنترل ایدز در پنج گروه كلیدی پرخطر
سیدعلی نقی تصریح كرد: واضح است كه استان های مرزی ما به علت تبادلات مرزی، بیشتر در معرض خطر قرار دارند، اما اینكه بگوییم در نقطه ای این تعداد بیمار دیده شده و در نتیجه همه به آن مبتلا می شوند، صحیح نیست. این گفته ها باید علمی باشد.

وی با اشاره به اینكه امروز وضعیت ایدز در كشور جای نگرانی ندارد، اضافه كرد: طبق برنامه ۹۰-۹۰-۹۰ ما باید تا سال ۲۰۲۰ بتوانیم ۹۰ درصد موارد مبتلا را شناسایی نماییم، ۹۰ درصد این افراد را درمان نماییم و بار ویروس را در ۹۰ درصد این گروه به حد غیرقابل اندازه گیری برسانیم. وزارت بهداشت هم در همین راستا حركت و اهداف جهانی را دنبال می كند.

به گفته این عضو مركز تحقیقات ایدز، ایران هم اكنون در مرحله بیماریابی متمركز در پنج گروه كلیدی قرار دارد؛ این مرحله زمانی اجرا می گردد كه شیوع اچ آی وی در یكی از جمعیت های كلیدی بیش از پنج درصد باشد. هم اكنون تنها گروه كلیدی كه شیوع ایدز در آن بیش از پنج درصد معتادان تزریقی با ۱۳ درصد شیوع هستند.

وی افزود: اگر بیماری در جمعیت های كلیدی كنترل نشود، در جمعیت عمومی سرریز می گردد. هم اكنون میزان شیوع بیماری در جمعیت عمومی جای نگرانی ندارد. دولت تلاش می كند جمعیت كلیدی را شناسایی كند تا آنها را به سمت درمان ببرد و انتقال آن در جامعه كاهش پیدا كند.

سیدعلی نقی در ادامه با اشاره به تغییر الگوی انتقال این بیماری در كشور، بیان كرد: در دهه ۷۰ تعداد معتاد تزریقی زیاد بود و فرد هم از همان طریق به ایدز مبتلا می شد، اما امروز در زندان ها میزان تزریق كاهش یافته است؛ بنابراین آمار ایدز در زندان ها از ۲۵ تا ۳۰ درصد به ۱۳ درصد رسیده است؛ یعنی هم تزریق كم شده و هم كسانی كه تزریق می كنند از سرنگ یك بار مصرف استفاده می نمایند. برنامه های كاهش صدمه هم در این مورد موثر است. امروز الگوی انتقال به سمت جنسی رفته است. اگر آمار سال ۹۶ را ببینید متوجه می شوید كه انتقال آن حدودا نزدیك به تزریقی شده است؛ این به مفهوم افزایش شیوع نیست و امكان دارد فقط در جمعیت های كلیدی هم نباشد. برای مثال همسران معتادان تزریقی هم جزو گروه هایی هستند كه در معرض خطر قرار دارند. این مورد نشان داده است باید روی آموزش جوانان درباره راه های انتقال و پیشگیری از بیماری كار نماییم، بخصوص الان كه روابط جنسی با اعتیاد هم توام شده است.

سیدعلی نقی با اشاره به فعالیت سامانه ثبت ایدز در سطوح استانی و شهرستانی، تصریح كرد: چند سال است كه سیستم منسجمی برای ثبت ایدز وجود دارد كه اطلاعات را به صورت كد در سطح ملی ثبت می كند.




1397/05/23
13:06:46
5.0 / 5
4478
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است