گزارش دكتر میوه به نقل از مهر؛

مشكلات پرستاران تمامی ندارد، حاشیه ای به نام تربیت مراقب سلامت

مشكلات پرستاران تمامی ندارد، حاشیه ای به نام تربیت مراقب سلامت

دكتر میوه: جامعه پرستاری كشور به رغم اینكه در صف اول خدمت به مردم و بیماران قرار دارد، اما مثل اینكه قرار نیست یك روز بدون حاشیه و چالش داشته باشد، چونكه هر روز یك مشكل پیش پای پرستاران می اندازند.به گزارش دكتر میوه به نقل از مهر، نیروهای پرستاری به رغم تمامی كمبودها و مشكلاتی كه در حرفه خود با آنها مواجهند، اما همواره كوشیده اند در خدمت به مردم و بیماران، كوتاهی نكنند. البته شاید در این بین دلخوری هایی هم متوجه كادر پرستاری باشد كه اگر بخواهیم آنها را كالبدشكافی نماییم، متوجه خواهیم شد كه همه این مشكلات ناشی از كمبود نیروی پرستاری و حاشیه هایی است كه این نیروهای حوزه سلامت را درگیر خود تولید كرده است.
اخیرا، مبحث تولید رشته ای جدید تحت عنوان «مراقب سلامت»، مطرح گردیده است كه نمایندگان پرستاری بر این عقیده اند، تربیت نیروهایی تحت عنوان مراقب سلامت، كار زائد و بیهوده ای است. زیرا، خدماتی كه مقرر است این نیروها عرضه كنند، حدودا مشابه خدمات پرستاری است.
محمد شریفی مقدم دبیركل خانه پرستار، در واكنش به بروز مشكل برای جامعه پرستاری، به خبرنگار مهر، اظهار داشت: وزارت بهداشت به جای حل مشكلات پرستاران و رفع دغدغه های آنها، حاشیه های پرستاری را تشدید می كند. همین مسئله سبب شده پرستاری ایران روز به روز از پرستاری دنیا فاصله بگیرد و جذابیت های این حرفه كم رنگ تر شود.
وی با اشاره به حركت خزنده ای كه می خواهد پرستاران را سرگرم امور روزمره كند، اظهارداشت: می خواهند با چنین برنامه هایی، پرستاری را از مطالبات اصلی خودش دور نگه دارند. در حالیكه كمبود نیروی پرستاری در بیمارستان ها، فشار مضاعف و سنگینی را متوجه پرستاران كرده است.
در همین حال، همایون هاشمی عضو كمیسیون بهداشت و درمان مجلس، در واكنش به گلایه نمایندگان پرستاری از طرح چنین ایده هایی، اظهار داشت: تولید یك رشته دانشگاهی بطور قطع كارشناسی شده است، به این معنا كه باید از مسیرهای قانونی و كمیته های آموزشی و اعتبارسنجی بگذرد، در نهایت هم شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باید آن را تایید كند، ازاین رو ریل گذاری مشخصی برای آن وجود دارد.
وی یادآورشد: بدون شك برای حذف یا اضافه كردن یك رشته دانشگاهی مراحل قانونی وجود دارد، ازاین رو نمی توان فی البداهه تولید رشته مراقبت سلامت را زیرسئوال برد، اما اگر سرفصل های آن با رشته پرستاری مشابهت دارد به این مورد برمی گردد كه قبل از این ذیل رشته پرستاری هم رشته های بهیاری و كمك بهیار را داشتیم و هر كدام از این رشته ها هم تعاریف خویش را داشت.
هاشمی با تاكید بر اینكه تولید رشته مراقبت سلامت با رویكرد پشتیبانی از سالمندان اقدامی قابل تحسین است، خاطرنشان كرد: ما در آینده باید به بخش های جمعیتی مختلفی خدمات عرضه دهیم، چون كه كشور به سمت افزایش جمعیت سالمندی پیش می رود، كما اینكه در یك دهه آینده با افزایش بیش از دو برابری جمعیت سالمندان مواجه خواهیم شد، از جانب دیگر در شرایط كنونی ۱۰ میلیون نفر جمعیت معلول در كشور وجود دارد كه از این تعداد ۴ میلیون نفر دارای معلولیت خیلی شدید و شدید هستند.
عضو كمیسیون بهداشت و درمان مجلس، تصریح كرد: اگر سازمان نظام پرستاری در این مورد مشكلی دارد می تواند این مورد را در قالب مكاتبه با كمیسیون بهداشت مجلس عرضه نماید تا در صورت ضرورت ورود پیدا نماییم، چون كه همه ما حول یك محور تامین منافع ملی و توسعه كشور در حوزه منابع انسانی فعالیت می نماییم و به این دلیل كه در حوزه سلامت نقطه نظر مشتركی داریم، بطور قطع به یك نتیجه واحد هم دست خواهیم یافت.
از سوی دیگر، محمد نعیم امینی فرد نایب رئیس كمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با تاكید بر اینكه فعالیت افرادی كه بدون گذراندن دوره های لازم تحت عنوان مراقب سالمندان فعالیت كنند، مداخله در امور پرستاری است، اظهار داشت: اگر افرادی كه تحت عنوان مراقب بیمار یا سالمندان فعالیت می نمایند، تعلیم ندیده باشند، بطور قطع مشكلات بیشتری را تولید خواهند كرد و اقداماتشان دخالت در امور پرستاری به حساب می آید، به این دلیل كه آگاهی لازم را ندارند و در عمل اقداماتشان به ایجاد عوارض و دخالت های نابجا در امور پزشكی و پرستاری منجر خواهد شد.
وی در بیان نحوه برخورد با افرادی كه در امور پرستاری مداخله كنند، خاطرنشان كرد: اگر افرادی در امور پزشكی یا پرستاری دخالت كنند، بنا بر قوانین نظام پزشكی و نظام پرستاری مجازات لازم برای این تخلف مشخص شده و این نظام نامه، جرائم مربوط به دخالت در امور پرستاری را هم تعریف كرده است.
دكتر اصغر دالوندی رئیس كل سازمان نظام پرستاری، در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهارداشت: تولید رشته تربیت مراقب سلامت، موازی كاری با خدمات پرستاری است. زیرا، ۸۰ درصد خدمات مراقب سلامت، همان خدماتی است كه پرستاران انجام می دهند. لذا، چه مفهوم دارد كه وقتی پرستار هست، ما مراقب سلامت تربیت نماییم.
وی تصریح كرد: این تصمیم سبب تولید تنش در جامعه پرستاری شده و ما به شدت مخالف تولید این رشته و تربیت مراقب سلامت هستیم، اما مراقب سلامت را بعنوان یك جایگاه شغلی قبول داریم كه پرستاران هم می توانند در این جایگاه حضور داشته باشند.

1397/05/26
13:05:36
5.0 / 5
4542
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , پزشك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است