معاون غذا وداروی دانشگاه علوم پزشكی زاهدان عنوان كرد؛

مصرف خودسرانه دارو در سیستان و بلوچستان 10 درصد بالاتر از متوسط كشوری

مصرف خودسرانه دارو در سیستان و بلوچستان 10 درصد بالاتر از متوسط كشوری

دكتر میوه: معاون غذا وداروی دانشگاه علوم پزشكی زاهدان دركارگاه مقاومت آنتی بیوتیكی در خاش عنوان كرد: سرانه مصرف خودسرانه دارو در استان سیستان وبلوچستان 10 درصد از متوسط كشوری بالاتراست.


به گزارش دكتر میوه به نقل از ایسنا، فرجیان اضافه كرد: بالا بودن سرانه مصرف خودسرانه دارو در استان سیستان وبلوچستان از دلایل بروز مقاومت دارویی وآنتی بیوتیك ها است.
معاون غذا وداروی دانشگاه علوم پزشكی زاهدان با بیان این مطلب كه مقاومت به داروهای ضد میكروبی یك تهدید جهانی است تصریح كرد: مصرف نامناسب و غیر منطقی داروهای ضد میكروبی، شرایط مناسبی را برای تولید میكروب های مقاوم به دارو، گسترش و باقی ماندن آن ها فراهم می آورد و عفونت هایی كه به دلیل میكروارگانیسم های مقاوم تولید می شوند به درمان های معمول پاسخ نمی دهند و این امر منجر به بروز عوارض و افزایش هزینه بستری می گردد.
وی، كامل نكردن دوره درمان و مصرف خودسرانه داروتوسط بیمار، فروش آنتی بیوتیك بدون نسخه در داروخانه ها، تجویز غیر منطقی آنتی بیوتیكها توسط بعضی از پزشكان را از دلایل بروز مقاومت دارویی و بخصوص آنتی بیوتیك ها در استان نام برد.
معاونت غذا و داروی دانشگاه اضافه كرد: همه پزشكان لازم است، دارو وآنتی بیوتیك را در صورت نیاز بیماران تجویز كنند و متصدیان داروخانه ها از تحویل دارو بدون نسخه پزشك جدا اجتناب كنند.
فرجیان با اشاره به این كه لازمه كاهش مقاومت میكروبی وآنتی بیوتیكی فرهنگ سازی و آموزش وهمچنین مشاركت شهروندان است، از سیر نزولی مصرف خودسرانه دارو در چند وقت اخیر اطلاع داد و ابراز امیدواری كرد كه همچنان با مشاركت خوب مردم شاهد مصرف استاندارد دارو برابر با شاخص های كشوری باشیم.
ایزدی، كارشناس برنامه مقاومت آنتی بیوتیك معاونت بهداشتی هم اظهار داشت: برنامه های آموزشی مقاومت آنتی بیوتیكی در جهت اهداف 5 گانه برنامه استراتژیك نظام مراقبت مقاومت آنتی بیوتیكی با همكاری معاونت غذا و در همه شهرستانها با هدف فرهنگ سازی و آموزش به پزشكان، داروسازان، دندانپزشكان، پرستاران، بهیاران و كارشناسان مركز خدمات جامع سلامت برگزار می گردد تا با مشاركت مردم و رعایت اصول تجویز دارو شاهد كاهش مقاومت میكروبی در استان باشیم.1397/06/07
13:48:45
5.0 / 5
4894
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است