علل تولید تقاضای القایی در عرضه دهندگان و گیرندگان خدمات پزشكی

علل تولید تقاضای القایی در عرضه دهندگان و گیرندگان خدمات پزشكی

دكتر میوه: مدرس دوره های آموزشی و نظارت بر خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت ایران به دلایل تولید تقاضاهای القایی در عرضه دهندگان و گیرندگان خدمات سلامت اشاره نمود و اظهار داشت: در صورت كنترل تقاضاهای القایی، بخش مهمی از منابع مالی ذخیره شده و سازمان های بیمه گر به اهداف خود در مدیریت هزینه دست می یابند.


به گزارش دكتر میوه به نقل از ایسنا، دكتر حمید قاسمی با اشاره به اینكه تولید تقاضاهای القایی علاوه بر عرضه دهندگان خدمت در گیرندگان خدمت هم وجود دارد، اظهار داشت: منافع مالی در گیرندگان خدمت یكی از مهم ترین خواستگاه های تقاضاهای القایی است و ریشه در مسائل اخلاقی دارد. در تمام صنوف جامعه همچون پزشكی مخاطرات اخلاقی وجود دارد كه نظام پرداخت "فی فور سرویس" یكی از مواردی است كه در تولید تقاضاهای القایی از جانب پزشكان تاثیر دارد.
ایشان در ادامه اظهار داشت: در گیرندگان خدمت همچون بیمه شدگان هم تقاضای القایی به علت فرانشیز مجانی و بیمه های تكمیلی وجود دارد. وقتی بیمه شده، سرانه بیمه و فرانشیز پرداخت نمی كند، تمایلش برای دریافت خدمات سلامت افزایش می یابد. در مطالعات مختلف ثابت شده است كه نبود فرانشیز مناسب و پرداخت حق سرانه بیمه سبب مراجعات مكرر و بی مورد بیمه شده به پزشك می گردد.
قاسمی، سرانه مجانی را بعنوان یك پدیده اجتماعی دانست و اضافه كرد: به صورت عمومی مردم علاقه دارند كه از سرانه مجانی بهره مند شوند، مگر در جوامع پیشرفته كه به رشد اخلاقی و اجتماعی دست یافته اند. سرانه مجانی علتی برای مصرف بیش از اندازه خدمات است. یعنی بیمه شده تا زمانی كه بیمه تكمیلی اعتبار دارد، برای دریافت تمام خدمات به مراكز درمانی رجوع می كند. این مسائل سبب می گردد كه ما از گیرندگان خدمت هم تقاضای القایی داشته باشیم.
مدرس دوره های آموزشی و نظارت بر خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت ایران با تاكید بر اینكه در صورت كنترل تقاضاهای القایی، بخش مهمی از منابع مالی ذخیره شده و سازمان های بیمه گر به اهداف خود در مدیریت هزینه دست می یابند، اظهار داشت: برای رسیدن به این هدف اول باید انگیزه های تقاضاهای القایی را از خواستگاه های آنها مهار نماییم، یعنی روش پرداخت به عرضه دهندگان خدمت را تغییر داده و دوم نظام عرضه خدمات یعنی اجرای نظام پزشك خانواده و ارجاع را اجرا نماییم.
وی ادامه داد: در سیستم نظام ارجاع مساله ای تحت عنوان تقاضاهای القایی از جانب عرضه دهندگان خدمت وجود ندارد و به صفر نزدیك می گردد. چون در این شرایط پزشك هیچ انگیزه مالی ندارد و در صورت رجوع بی مورد، بیمه شده با مقاومت پزشك روبرو می گردد.1397/06/25
14:28:59
5.0 / 5
4500
تگهای خبر: پزشك , تولید , خدمات , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است