محققان اسپانیایی پی بردند؛

بین چاقی و بیماری آسم ارتباط متقابل وجود دارد

بین چاقی و بیماری آسم ارتباط متقابل وجود دارد

دكتر میوه: محققان از سالیان قبل به این نتیجه رسیده اند كه چاقی باعث افزایش ریسك مبتلا شدن به آسم می شود، اما تحقیق جدید نشان داده است امكان دارد عكس این مورد هم صحیح باشد.به گزارش دكتر میوه به نقل از مهر، محققان اسپانیایی دریافتند افراد مبتلا به آسم در معرض ریسك بالا چاقی قرار دارند، بویژه افرادی كه در بزرگسالی مبتلا به این بیماری می شوند و افرادی كه بیماری آسم شان بدون آلرژی است.
دكتر «سوبهابراتا مویترا»، سرپرست تیم تحقیق از موسسه سلامت بارسلونا، در این باره می گوید: «در حال حاضر ما می دانیم چاقی می تواند عامل مبتلا شدن به آسم باشد، كه احیانا ناشی از تغییرات فیزیولوژیكی، متابولیكی یا التهابی است.»
وی در ادامه می افزاید: «در این مطالعه، ما شركت كنندگان را به مدت كافی تحت مطالعه قرار دادیم تا رابطه این دو شرایط را مورد بررسی قرار دهیم.»
محققان در این مطالعه داده های بیش از ۸۶۰۰ نفر را از ۱۲ كشور اروپایی بررسی كردند. هیچ یك از شركت كنندگان در زمان شروع مطالعه چاق نبودند. این شركت كنندگان در دو دوره ۱۰ و ۲۰ ساله تحت مطالعه بودند.
پژوهشگران دریافتند حدود ۱۰ درصد افراد مبتلا به آسم در شروع مطالعه در طول ۱۰ سال بعد چاق بودند.
به گفته مویترا، «یافته های ما نشان داده است رابطه بین این دو وضعیت بسیار پیچیده است و باید تحقیقات بیشتری در این زمینه صورت گیرد. بعنوان مثال ما هنوز نمی دانیم چرا مبتلا شدن به آسم باعث افزایش ریسك چاقی می گردد یا آیا درمان های مختلف آسم بر این ریسك تاثیر دارند.»

1397/06/27
14:00:02
5.0 / 5
4974
تگهای خبر: آلرژی , بیمار , بیماری , پژوهش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است