ساخت نانوداربست استخوانی با قابلیت رهاسازی موضعی دارو در موضع

ساخت نانوداربست استخوانی با قابلیت رهاسازی موضعی دارو در موضع

دكتر میوه: محققان واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی با استفاده از پرینترهای سه بعدی داربست های پوشش داده شده با نانو سیلیكا را عرضه كردند كه به قول آنها به منظور جلوگیری از عوارض داروهای ضد التهاب، این دارو بر روی این داربست بارگذاری شده است.به گزارش دكتر میوه به نقل از ایسنا، ملیكا صحرانورد، مجری طرح با اشاره به اینكه وقتی اندامی صدمه جزئی می بیند، به مرور زمان توسط بدن ترمیم می شود، افزود: اما اگر صدمه زیاد باشد، بدن نمی تواند آن را ترمیم كند؛ از این رو نیاز به داربست های سلولی برای ترمیم بافت صدمه دیده است.

وی با اشاره به افزایش جمیعت میانسال در جوامع، تصریح كرد: با افزایش سن صدمه بافت استخوان شیوع بیشتری می یابد، ازاین رو ساخت داربست به روش های مهندسی بافت به كمك این دسته از بیماران آمده است.

صحرانورد، تولید داربست های كلسیم سولفات را از دستاوردهای این تحقیق عنوان نمود و خاطرنشان كرد: در این مطالعات با استفاده از پرینتر سه بعدی مبادرت به تولید این داربست كردیم. استفاده از پرینتر سه بعدی امكان طراحی و كنترل پارامترهای ساخت داربست را برای ما فراهم نمود.

این محقق، داربست تولید شده را از نوع داربست كلسیم سولفاتی دانست كه برای افزایش استقامت داربست، بر روی آن پوشش نانو سیلیكا بوجود آمد.

وی با بیان این كه این تحقیق در دانشكده علوم و فناوری های پزشكی به راهنمایی دكتر علی زمانیان و دكتر علی اصغر بهنام قادر انجام شده است، تصریح كرد: در این تحقیق برای جلوگیری از التهاب بافت بدن در محل صدمه دیده، داروی "دگزامتازون" در داربست بارگذاری شد تا به صورت موضعی در بدن رها شود. از این طریق از عوارض جانبی دوز بالای داروی خوراكی دگزامتازون جلوگیری خواهد شد.

بر اساس اعلام واحد علوم و تحقیقات، به قول مجری طرح با استفاده از نرم افزار SOLIDWORK داربست را متناسب با بافت استخوانی طراحی نموده و پس از طراحی و پرینت سه بعدی، مورفولوژی داربست ها با استفاده از میكروسكوپ الكترونی روبشی مشاهده و تخلخل سنجی به روش ارشمیدس و توسط نرم افزار KLONK IMAGE MEASURMENT انجام شد.
1397/07/01
23:36:08
5.0 / 5
5002
تگهای خبر: بیمار , پزشك , تولید , خوراكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است