مدیرعامل سازمان انتقال خون تاكید كرد؛

ثروت آفرینی كشور با تبدیل پلاسمای ایرانی به دارو

ثروت آفرینی كشور با تبدیل پلاسمای ایرانی به دارو

دكتر میوه: مدیرعامل سازمان انتقال خون، اظهار داشت: با تبدیل سالانه بیشتر از یك میلیون لیتر پلاسمای به دست آمده از اهدای خون بخش قابل توجهی از داروهای مشتق از پلاسما را با منبع داخلی تامین می نماییم.به گزارش دكتر میوه به نقل از مهر، علی اكبر پورفتح اله در شروع سال جدید تحصیلی دانشجویان كارشناسی ارشد و دكترای موسسه علمی پژوهشی طب انتقال خون، اظهارداشت: دانشگاه ها باید چرخه صنعت را كامل كنند و در همه رشته ها تفكر خلاق، كار آفرینی و خلق ثروت به دانشجویان آموخته شود و آنها را در این زمینه هدایت كنند.
وی اضافه كرد: دانشگاه نسل سوم كارآفرین است و دانشجویان آن باید برای خود و جامعه بتوانند خلق ثروت كنند.فارغ التحصیلان دانشگاهی باید محرك جامعه باشند و همكاری تنگاتنگ دانشجویان و كارشناسان سازمان و موسسه مبین حركت این موسسه علمی به سمت دانشگاه نسل سوم بود.
پورفتح اله تصریح كرد: باید طلب كار بودن از درآمد نفتی را كنار بگذاریم و به فكر ثروت آفرینی از روشهای خلاق و سایر منابع مورد غفلت قرار گرفته باشیم.
مدیر عامل سازمان انتقال خون افزود: در هر امری باید هزینه و فایده را محاسبه كرد و برآن اساس برنامه ریزی نمود. پژوهشی كه اختراع دوباره چرخ باشد تنها بار مالی بر سیستم تحمیل می كند و راهگشا نخواهد بود.
وی اظهار داشت: با نگاهی به درون و پتانسیل خود و دانشجویان و ظرفیت های موجود می توان پتانسیل های بالایی كشف كرد و ثروت آفرید.
مدیرعامل سازمان انتقال خون، استفاده از میلیون ها لیتر پلاسمای مازاد بر نیاز را یكی از همین دستاوردها خواند و اضافه كرد: با پالایش قراردادی پلاسما نه تنها به الگو و سرآمد كشورهای منطقه امرو تبدیل گشته ایم بلكه با تبدیل سالانه بیشتر از یك میلیون لیتر پلاسمای به دست آمده از اهدای خون بخش قابل توجهی از داروهای مشتق از پلاسما را با منبع داخلی تامین می نماییم. این كار ثروت آفرینی به همراه داشته و صرفه جویی قابل توجهی نصیب كشورمان كرده است.
پورفتح اله اضافه كرد: كسب دانش جدید این فرایند، مبتنی برGMP و تولید هزارانSOP و ارتقای فرایندها دستاورد همین خلاقیت است. ما اكنون می توانیم این دانش را به كشورهایی كه فاقد آن هستند صادر نماییم. سازمان جهانی بهداشت در گزارشی اعلام نمود كه سالانه ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار لیتر پلاسما در جهان دور ریخته می گردد. دانشجوی ما باید آماده شود به این كشورها برود و تكنولوژی كه ما صاحب آن هستیم را برای آن كشورها اجرا نماید.
وی ضمن تقدیر از تلاش معاون تضمین كیفیت و كنترل كیفی سازمان انتقال خون و همكارانش در این زمینه، افزود: دستور العملی به امضای ۲۳ كشور منطقه رسیده است كه پلاسما را هم وارد چرخه انتقال خون كنند و داروهای مشتق از پلاسما را از منبع داخلی تهیه كنند و این نه تنها یك دستاورد كه یك فرصت بزرگ برای دانشجویان و متخصصان ما است.
پورفتح اله افزود: گام بعدی ارتقای دانش و فناوری سازمان برای تهیه خمیر پلاسما به جای پلاسما است كه این به ما فرصت خواهد داد در بین كشورهای پالایشگر بهترین با كیفیت ترین و مناسب ترین گزینه را انتخاب نماییم.
مدیر عامل سازمان انتقال خون، گلبول های سفید موجود در فیلترها كه به خاطر پیشگیری از عوارض تزریق خون حذف می شوند را فرصت دیگری برای سرمایه گذاری و خلق ثروت خواند كه می توان از این محصول مازاد كه حاوی سلول های زنده است برای مصارف آزمایشگاهی بهره برد.
وی در انتها بار دیگر تصریح كرد باید نگاهی خلاقانه به درون داشته باشیم و ظرفیت ها را كشف نماییم.

1397/07/21
14:28:25
5.0 / 5
4522
تگهای خبر: آزمایش , بهداشت , پژوهش , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است