عوارض استفاده غیرمتعارف از هدفون و هندزفری

عوارض استفاده غیرمتعارف از هدفون و هندزفری

دكتر میوه: مدیرگروه برنامه ملی سلامت گوش و شنوایی وزارت بهداشت، عوارض استفاده غیرمتعارف از هدفون و هندزفری بخصوص میان نواجوانان و جوانان را شرح داد.به گزارش دكتر میوه به نقل از ایسنا، دكتر سعید محمودیان اظهار داشت: گوش های ما مسئول دو حس حیاتی اما كاملا متفاوت هستند؛ شنوایی و تعادل. صداهای تشخیص داده شده با استفاده از گوش ها، اطلاعات اساسی را درباره محیط خارجی به ما می دهند و به ما اجازه می دهند با روش های پیچیده ای چون گفتار، موسیقی، شعر و ادبیات ارتباط برقرار نماییم.

وی اضافه كرد: علاوه بر این، گوش ها در حس تعادل ما هم سهم دارند. درك ناخودآگاه وضعیت بدن در فضا به ما اجازه می دهد تا بایستیم و حركت نماییم بدون آنكه زمین بخوریم. سلامت شنوایی یعنی شنیدن یك صحبت معمولی حتی در جمع بدون نگاه كردن به حركت لب و درك كلمات و جملات محاوره شده.

محمودیان افزود: صدا و شنیدن از بزرگ ترین نعمت های الهی به موجودات است ولی همین صدا می تواند سبب صدمه به شنوایی شود. قرارگیری انسان در معرض اصوات بلند و یا اصوات نسبتا بلند و دراز مدت مثل اره، مته، هواپیما، ماشین آلات، موتورسیكلت، بلندگو، وسایل تهویه و غیره می تواند تهدیدی برای شنوایی انسان باشد.

وی اظهار داشت: كار طولانی مدت با آلات موسیقی و یا گوش كردن اصوات با استفاده از وسایل شخصی مثل هندزفری ها و یا انواع هدفون ها هم می تواند به شنوایی آسیب بزند. استفاده از هدفون یا هندزفری برای گوش كردن به موسیقی های نسبتا بلند می توانند برای شنوایی بسیار خطرناك و آسیب زننده باشند.

مدیر گروه برنامه ملی سلامت گوش و شنوایی معاونت بهداشت اعلام نمود: قرارگیری بیشتر از ۲ دقیقه در معرض صدایی با شدت ۱۰۹ دسی بل امكان دارد به كری موقت انسان منجر شود. به ازای هر ۱۰ دسی بل افزایش در شدت صوت افزایشی معادل ۱۰ برابر در قدرت اصوات اتفاق می افتد كه همین مقدار به گوش انسان می رسد.

وی اضافه كرد: تاثیر صدا بر سلامت انسان به عواملی نظیر شدت، نوع، نزدیكی به منبع، مداومت، وضعیت، موقعیت و البته حساسیت فرد در مقابل آن بستگی دارد و با این توضیح شدت اصوات تنها یكی از پارامترهای مهم در اندازه گیری و تعیین میزان صدمه به سیستم شنوایی انسان به حساب می آید و عوامل ذكر شده قبلی هم در بروز صدمه اثرگذار هستند.

به گفته وی، سازمان جهانی بهداشت گزارش كرده است كه اغلب موارد ناشنوایی قابل پیشگیری و درمان هستند و نیمی از همه بیماران مبتلا به كاهش شنوایی با استفاده از پیشگیری اولیه به این بیماری دچار نمی شوند.

محمودیان افزود: این سازمان راهبردهای ساده ای برای پیشگیری از بروز اختلال شنوایی سفارش می كند كه همچون آنها ایمن سازی كودكان ضد بیماری هایی همچون سرخك، مننژیت، اوریون و سرخجه، ایمن سازی دختران جوان و زنان در سن حاملگی بر ضد سرخجه قبل از بارداری، غربالگری و درمان سیفیلیس و عفونت های دیگر در زنان باردار، ارتقای مراقبت های پیش و حین تولد شامل ترویج زایمان های ایمن، پرهیز از استفاده از داروهایی كه اثر سمی بر گوش دارند مگر توسط پزشك صلاحیت دار و با پایش دقیق برای اصلاح مقدار، ارجاع كودكان پرخطر (همانند آنهایی كه سابقه خانوادگی ناشنوایی دارند، نوزادان با وزن تولد كم یا با آسفیكسی، زردی، مننژیت و...)، كاهش مواجهه افراد (هم شغلی و هم تفریحی) با صداهای بلند و نسبتا بلند با تولید آگاهی، استفاده از وسایل محافظتی و استقرار قوانین مناسب می باشد.

مدیر گروه برنامه ملی سلامت گوش و شنوایی متذكر شد: در نوجوانان و جوانان استفاده بیش از اندازه از هدفون و یا هندزفری، قرار گیری در برابر صداهای غیراستاندارد و بلند، آلودگی صوتی ناشی از ترقه و مواد محترقه در روزهایی مانند چهارشنبه آخر سال، به افت شنوایی منجر می گردد. حد مجاز استفاده از گوش دادن به اصوات با هندزفری و یا هدفون ها جهت آشنایی مطرح می گردد. به صورت كلی، اگر صدایی از حد مشخصی بالاتر باشد یا با مقدار كم اما در طولانی مدت وارد گوش شود، امكان دارد سبب صدمه به گوش و كاهش شنوایی شود.

بنا بر اعلام روابط عمومی معاونت بهداشت، وی ادامه داد: حد صوتی كه می تواند این مشكل را تولید كند، ۷۰ دسی بل تعیین شده است. استفاده از هندزفری به این دلیل كه صداهای محیط را حذف می كند و صدا به صورت مستقیم وارد گوش می شود؛ به خصوص اگر شدت صوت زیاد باشد بطور قطع به گوش صدمه وارد خواهد نمود.

وی تصریح كرد: به جهت اینكه متوجه شوید میزان صوتی كه شنیده اید بیشتر از ۷۰ دسی بل بوده یا نه و احتمال خطر صدمه شنوایی در اثر صوت مشخص شود ساده ترین و بهترین اقدام ارزیابی میزان لحن گفتاری خود همزمان با استفاده از هندزفری و یا هدفون در هنگام گفتگو با دیگران است. هرگاه افزایشی در میزان شدت گفتاری شما اتفاق بیافتد به مفهوم اخطار افزایش عامل خطر برای شنوایی شماست.

وی اضافه كرد: هرگاه بعد از مدتی گوش دادن به اصوات با واسطه وسایل تحت گوشی و برداشتن وسیله از روی گوشها، تا لحظاتی شنیدن اصوات محیطی در اطرافمان مبهم شنیده شد به مفهوم آن است كه دچار كاهش شنوایی موقتی شده اید كه نشان دهنده آلودگی صوتی است كه با واسطه هدفون و هندزفری به گوش های شما وارد شده است و این مساله می تواند زنگ خطری برای كاهش شنوایی دائمی باشد.

مدیر گروه برنامه ملی سلامت گوش و شنوایی معاونت بهداشت اعلام نمود: در كشور ما با دو مشكل روبرو هستیم؛ اول آنكه جوانان و نوجوانان مدت زمان طولانی از هدفون، هندزفری استفاده می نمایند و دوم آنكه حجم بسیار بالایی از هدفون ها و هندزفری ها به صورت قاچاق وارد كشور می گردد كه غیراستاندارد است و به علت قیمت پایین آن، افراد بیشتری از آن استفاده می نمایند و آسیب هایی كه به گوش میزنند بسیار بیشتر از هندزفری های استاندارد است.

وی اشاره كرد: سطوح صوتی كه این هندزفری های غیراستاندارد تولید می كنند بسیار بالاست و آسیب های بیشتری به گوش وارد می نماید به گونه ای كه سبب آثار مخرب به سلول شنوایی و عصب شنوایی می گردد و پیرگوشی زودرس تولید خواهد نمود. استفاده از وسایل تحت گوشی مثل هدفون به مدت طولانی حتی با صدای نسبتا كم می تواند صدمه زننده باشد.

محمودیان اظهار داشت: نوجوانان و جوانان معمولا برای تولید هیجان، كم كم صدای هندزفری را بالا می برند و گوش هم به این صدای بلند عادت می كند درحالی كه به تدریج سبب بروز كم شنوایی در فرد می گردد. قرار گیری در معرض اصوات صدمه زا به گونه ای است كه در ابتدا سبب صدمه شنوایی در محدوده فركانس های بالا شده و تخریب آن ها را سبب می شوند در این صورت فرد متوجه نمی گردد دچار صدمه شنوایی شده است.

وی اضافه كرد: با ادامه بی توجهی فرد و قرار گیری در معرض اصوات به تدریج فركانس های گفتاری هم تحت تاثیر قرار می گیرند و فرد هنگام مكالمه دیگر قادر به درك مطلب و شنیدن طبیعی صدا افراد نخواهد بود. در گروه سنی نوجوانان و جوانان كم شنوایی به درجات مختلف در حال افزایش دو برابری است؛ چراكه این عارضه درجات مختلفی دارد و فرد زمانی متوجه می گردد كه كم شنوایی سبب كم شدن ارتباط وی با محیط اطراف شده و به شكلی پیرگوشی زودهنگام اتفاق افتاده است.

وی با اشاره به اینكه استفاده از هندزفری ها با صدای بلند، میزان شنوایی را در فرد به صورت مرتب كم می كند و سلامت گوش را به خطر می اندازد، اظهار داشت: یكی دیگر از آثار استفاده نادرست از هندزفری در بین افراد مبتلا شدن به وزوز گوش و كم شنوایی در سنین نوجوانی می باشد. هم اكنون وزوز گوش بین نوجوانان بسیار افزایش پیدا كرده است. پس از ۳-۲ سال استفاده مداوم و نامناسب از هندزفری فرد دچار افت شنوایی و پیرگوشی زودرس می گردد.

میزان مناسب حجم صدای هندزفری و هدفون چقدر است؟

وی افزود: این درحالی است كه اگر یك نفر به صدای موسیقی با ۱۲۰ دسی بل در مدت زمان یك ساعت گوش دهد، بطور قطع دچار كم شنوایی می گردد. مهم ترین سفارش ای كه متخصصان علوم اعصاب شنوایی به جوانان می كنند این است كه برای حفظ سلامت گوش حجم صدای هندزفری و هدفون را بیشتر از ۵۰ درصد میزان حجم صوتی خروجی بالا نبرند و مدت زمان استفاده از آنرا كاهش دهند و همینطور در زمان های مختلف استراحت صوتی به گوش های خود بدهند.

به گفته محمودیان، خوردن سبزیجات تازه و میوه ها در مقادیر بالا كه حاوی آنتی اكسیدان های فراوان هستند، در جلوگیری و پیشگیری از مبتلا شدن به كم شنوایی و وزوز گوش بسیار پر اهمیت است.

وی تصریح كرد: سازمان جهانی بهداشت كار حد مجاز استاندارد اصواتی كه هر فرد در طول روز مجاز به شنیدن آنها است را ۸۰ دسی بل ظرف مدت ۸ ساعت مشخص كرده است. اگر حتی ۵ دسی بل از این میزان بیشتر شود مدت زمان قرار گیری افراد در معرض این اصوات باید به نصف تقلیل داده شود تا به گوش ها و شنوایی آسیبی وارد نشود.

بنابر اعلام روابط عمومی معاونت بهداشت وزارت بهداشت، وی ادامه داد: اگر فردی در محیطی قرار گرفت كه به جهت اینكه صدایش به بقیه برسد باید بلندتر صحبت كند، یعنی در معرض آلودگی صوتی قرار گرفته و با كمك این شاخص می توان فهمید آیا گوش مان در معرض صدمه است یا نه. میزان صدای هندزفری باید از ۵۰ درصد كمتر باشد و حتما از گوشیهای هوشمند با برندهای معتبر استفاده گردد چون این گوشیهای هوشمند سطوح صوتی مجاز را در نظر گرفته اند.

محمودیان در انتها اظهار داشت: فردی كه از هندزفری استفاده می نماید باید هر ۱۰ تا ۲۰ دقیقه هندزفری را از روی گوشش بردارد و استراحت دهد. در محیط های پر سر و صدا از محافظ گوش استفاده نماید. سفارش می گردد اگر در محیط های پر سر و صدا كار می كند یا وسیله سرگرمی پرصدا دارد حتما از محافظ گوش استفاده نماید.
1397/07/24
19:33:04
5.0 / 5
5066
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است