چرا تولید برخی داروها كاهش یافت؟

تولید شبه مخدر های خارجی با شكل و شمایل ایرانی

تولید شبه مخدر های خارجی با شكل و شمایل ایرانی

دكتر میوه: سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر ضمن تشریح آخرین وضعیت فروش شبه مخدرها در بازار اظهار داشت: وزارت بهداشت به تازگی سامانه «تی تك» را برای كنترل شبه مخدرها از مبداء تولید تا مقصد تهیه كرده كه بدین سان میزان سوءاستفاده از مواد به حداقل می رسد.


پرویز افشار در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به وضعیت داروهای شبه مخدر در بازار و نحوه فروش آنها اظهار داشت: زمانی «ترامادول» برای كنترل دردهای ارتوپدی وارد كشور شد، اما یك مرتبه مصرف «ترامادول» در كشور تبدیل به یك اپیدمی شد كه پیامدهایی مانند تشنج های مقاوم به درمان را تولید می كرد. ازاین رو در كمیته درمان، كمیته كنترل پیش سازها و وزارت بهداشت هماهنگی كردیم و بدین ترتیب میزان تولید «ترامادول» در كشور كاهش پیدا كرد.
وی در ادامه درباره وضعیت شربت «سودوافدرین» هم توضیح داد: از این دارو هم بعنوان شربت سرماخودرگی یا قطره های ضد احتقان بینی و آلرژری استفاده می كردند چراكه این دارو در دسته «آنتی هیستامین ها» و داروهای ضدآلرژی قرار داشت اما سپس بازیافت شده و تبدیل به ماده مخدر شیشه می شد. ازاین رو جلوی تولید این دارو را هم گرفتیم به طوریكه میزان تولید شیشه بسیار كم شد و قیمت آن به شدت افزایش پیدا كرد. در نهایت هم معتادان الگوی مصرفشان را به سمت مصرف «گل» تغییر دادند كه از زیر مجموعه های ماری جوآنا است.
سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به اینكه مصرف «دیفنوكسیلات» هم مدتی بالا بود و مصرف آن با كاهش تولید، كم شد، اظهار نمود: مصرف تركیباتی مثل «اكسپكتورانت» به تنهایی مشكلی ندارد اما «اكسپكتورانت كدئین» بعنوان یك ضد درد و ضد سرفه به اثرات آن می افزود به شكلی كه با كنترل تولید داروی مذكور هم سوء مصرفش كاهش پیدا كرد.
افشار در ادامه با اشاره به اقدام به تازگی وزارت بهداشت برای تهیه سازو كار كنترل داروهای شبه مخدر، خاطرنشان كرد: در این سامانه داروهای تحت كنترل مثل «بوپرنورفین»، «متادون»، «شربت تریاك»، «اكسی كدون» و...در سامانه «تی تك» یا سامانه رصد از مبداء تولید تا مقصد رصد می گردد كه بدین سان میزان سوءاستفاده از مواد به حداقل می رسد.
وی درباره نحوه عملكرد این سامانه اظهار داشت: هم اكنون بخشی از سامانه كه مربوط به تولید كارخانه است راه اندازی شده ولی بقیه مراحل كامل نشده است. بدین سان داروهایی نظیر «اكسپكتورانت كدئین» و «متادون» مثل قبل در دسترس مردم نیست. البته نباید از این داروها غفلت نماییم چراكه برخی كشورهای همسایه به علت اینكه نیاز در بازار ایران وجود دارد و عده ای به مصرف این مواد وابسته هستند، محصولی كاملا مشابه ایرانی را با همان بسته بندی تولید كرده و تلاش می كنند آنرا وارد كشور كنند.
به گفته وی چند محموله در سال های گذشته كشف شده و تمهیدات لازم در نظر گرفته شده است. شكل و شمایل این محصولات كاملا شبیه محصول ایرانی است اما با بررسی مواد تشكیل دهنده آن متوجه شدیم كه مواد اولیه آن منشاء ایرانی ندارد.1397/07/29
13:54:37
5.0 / 5
5100
تگهای خبر: آلرژی , بهداشت , تولید , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است