كدام نوع دویدن بر كاهش وزن موثرتر است؟

كدام نوع دویدن بر كاهش وزن موثرتر است؟

به گزارش دكتر میوه، پژوهشگران رویان در بررسی های خود به مقایسه اثر دویدن تند و عادی در سطوح سربالایی، سراشیبی و بدون شیب در بیان ژن های مربوط به متابولیسم و چربی سوزی در حیوان مدل آزمایشگاهی پرداختند.


به گزارش دكتر میوه به نقل از ایسنا، انجام تمرینات ورزشی برای حفظ سلامتی لازم است. انواع گوناگونی از تمرینات ورزشی وجود دارد كه برای اهداف متفاوتی مانند چربی سوزی، تقویت بدن یا تقویت عضله ای خاص طراحی شده اند. یكی از معمول ترین و ساده ترین فعالیت های ورزشی، دویدن است كه فواید زیادی در حفظ سلامتی دارد. اما چه نوع دویدن در چه سطحی بیشترین اثر را در چربی سوزی دارد؟
برای پاسخ به این پرسش، مهدی دهقانی، دكتر كامران قائدی، دكتر محمد حسین نصر اصفهانی و همكارانشان در پژوهشگاه رویان، به مقایسه اثر دویدن تند و عادی در سطوح سربالایی، سراشیبی و بدون شیب در بیان ژن های مربوط به متابولیسم و چربی سوزی در حیوان مدل آزمایشگاهی پرداختند.
در این پژوهش ۴۸ موش نر بالغ به صورت تصادفی به هشت گروه تقسیم شدند: ۱) دویدن سریع در سراشیبی با شیب منهای ۱۵ درجه؛ ۲) دویدن سریع در سربالایی با شیب ۱۵ درجه؛ ۳) دویدن سریع در سطح بدون شیب؛ ۴) گروه كنترل حاد بدون ورزش؛ ۵) دویدن آرام و طولانی در سراشیبی با شیب منهای ۱۵ درجه؛ ۶) دویدن آرام و طولانی در سربالایی با شیب ۱۵ درجه؛ ۷) دویدن آرام و طولانی در سطح بدون شیب و ۸) گروه كنترل مزمن بدون ورزش.
بعد از هشت هفته از عضلات و بافت چربی موش ها نمونه برداری شد و بیان ژن های مربوط به متابولیسم و چربی سوزی مورد بررسی قرار گرفت. نتایج این پژوهش كه در مجله بین المللی Gene به چاپ رسیده است، نشان داد، با وجود آنكه بیان ژن های مورد نظر در تمام گروه هایی كه ورزش انجام داده بودند افزایش یافته بود، اما دویدن در سراشیبی نسبت به دویدن در سربالایی و همینطور نسبت به دویدن در سطح بدون شیب بر بیان ژن های مورد مطالعه موثرتر بود.
نتایج این پژوهش نشان می دهد، دویدن در سراشیبی می تواند بر افزایش متابولیسم و چربی سوزی مؤثرتر باشد.1397/12/16
13:32:51
5.0 / 5
4830
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است