اخطار وزارت بهداشت در آستانه فصل گرما پرتوهای خورشید را جدی بگیرید

اخطار وزارت بهداشت در آستانه فصل گرما پرتوهای خورشید را جدی بگیرید

به گزارش دكتر میوه با آغاز فصل گرما و تغییر وضعیت تابش خورشید همواره یكی از دغدغه های جدی مردم مراقبت از پوست و پیشگیری از آفتاب سوختگی در این فصول است. اما نكته قابل توجه این است كه محافظت از پوست در مقابل پرتوهای خورشیدی نباید تنها به این فصل منتهی شود و توجه به نوع پوشش و زمان قرارگیری در معرض نور خورشید از نكات حائز اهمیت می باشد.


مهندس علی گورانی - مدیر برنامه بهداشت پرتوهای وزارت بهداشت در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینكه سرطان پوست از پنج سرطان شایع در دنیاست، اظهار داشت: علت اصلی ابتلاء به سرطان پوست، نور خورشید بخصوص تشعشعات فرابنفش آن است. البته سرطان پوست مرحله آخر از صدمه هایی است كه نورخورشید دارد. از صدمه های دیگر می توان به پیر پوستی، آفتاب سوختگی و… اشاره نمود.
ایشان سپس با اشاره به اینكه چاره این مساله ساده است، اما توجه كافی به محافظت از پوست در مقابل نور خورشید در كشور صورت نمی گیرد، اضافه كرد: زیبایی یكی از موضوعات مهم برای هر فرد است و بنا بر این برای رفع مشكلات پوستی و زیبا به نظر آمدن از مواد شیمیایی استفاده می نمایند كه در بعضی موارد حتی از ضرر آن ناآگاه اند. این اقدام در حالی انجام می شود كه اگر از نحوه محافظت صحیح پوست خود در مقابل نور خورشید آگاه باشند دیگر نیازی به مصرف این مواد شیمیایی نیست.
گورانی شدت اثر پرتوهای خورشیدی در فصول مختلف را متفاوت معرفی نمود و اضافه كرد: هم اكنون با نزدیكی به تابستان نوع پرتوگیری و میزان تابش نور خورشید متفاوت می شود كه نیاز به توجه ویژه تری دارد.
چه كسانی مستعد مبتلا شدن به بیماری های پوستی هستند؟ وی با اشاره به اینكه میزان صدمه های پوستی در سنین مختلف و بنا به نوع و رنگ پوست افراد متفاوت می باشد، اظهار داشت: بطور مثال كسانی كه پوست روشن تری دارند، كودكان و افرادی كه كك و مك پوستی دارند برای ابتلاء به بیماری های پوستی مستعدترند.
آسیب های "فرابنفش" به پوست و چشم ها گورانی عدم حضور در فضاهای بیرونی در ساعات ۱۰ الی چهار بعداز ظهر را سفارش جهانی جدی دانست و اظهار داشت: مردم باید اصول محافظت از پوست خود در مقابل پرتوهای فرابنفش را یاد بگیرند. این پرتو علاوه بر تأثیراتی كه بر پوست افراد دارد، می تواند به چشم ها هم صدمه رسان باشد؛ چونكه ایران به سبب همین تابش ها در مدار فرضی «كاتاراكت» قرار گرفته است. متأسفانه در زمینه آموزش حفاظت از پرتوها به جز موارد بیمارستانی، اقدامات كمی صورت گرفته و نیاز است كه آگاهی مردم افزایش یابد.
وی افزود: به طور مثال نباید این باور غلط وجود داشته باشد كه هنگام قرار گیری در سایه بطور كامل از برخورد پرتوها جلوگیری می شود؛ قرار گرفتن در سایه تنها ۵۰ درصد از تابش اشعه به افراد جلوگیری می كند. همین طور یكی از موارد پرخطر مواجهه با پرتو فرابنفش در زمستان ها هنگام بارش برف است كه تا ۸۰ درصد امواج از برف منعكس شده و سبب التهاب پوست می شوند.
گورانی استفاده از وسایل حفاظتی مناسب در مقابل نور خورشید مانند كلاه، عینك آفتابی، كرم ضد آفتاب و لباس مناسب را بسیار مهم دانست و اضافه كرد: البته بهتر است به نوع عینكی كه فرد استفاده می نماید، دقت كافی شود؛ چونكه اگر عینك فاكتور حفاظتی مناسب از پرتوها را نداشته باشد نه تنها مؤثر عمل نمی كند، بلكه صدمه های زیادی به چشم وارد خواهدنمود. همین طور استفاده از كلاه تنها جنبه زینتی نداشته و استفاده از كلاه با لبه حداقل هفت سانتی متری كه بتواند از پوست گردن و صورت حفاظت كند، بسیار مؤثر است.
علت آفتاب سوختگی در سواحل ایشان سپس این تصور كه در هوای ابری پرتو فرابنفش از ابر عبور نمی كند را غلط دانست و اظهار داشت: این پرتو قابلیت عبور از ابر را داراست. یكی از نكات قابل توجه این است كه میزان اثر بخشی پرتو فرابنفش در شرایط مختلف، متفاوت می باشد. بطور مثال در كنار دریا ۴۰ درصد پرتوگیری افزایش می یابد. همین طور پرتو فرابنفش می تواند تا عمق ۴۰ سانتی متری آب نفوذ كند. بنا بر این است كه افراد كنار ساحل و هنگام شنا آفتاب سوخته می شوند.
گورانی درانتها علت تاكید زیاد بر محافظت پوست در مقابل پرتو فرابنفش را نزدیكی این پرتو به اشعه ایكس در طیف نوری دانست و اظهار داشت: به سبب نزدیكی پرتو فرابنفش و اشعه ایكس، قدرت این پرتو هم بالا بوده و سبب می شود تا دقت به شاخصهای حفاظتی از آن اهمیت ویژه ای پیدا كند.1398/03/03
22:56:50
5.0 / 5
4328
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است