در واكنش به تاثیر تحریم های آمریكا بر بیماران سرطانی و تولید رادیودارو در كشور

مگر بیماری سرطان برای ایران و برای آمریكا فرق می كند؟

مگر بیماری سرطان برای ایران و برای آمریكا فرق می كند؟

دكتر میوه: مقامات آمریكایی همواره تاكید كرده اند كه بخش های دارویی و پزشكی ایران را تحریم نكرده اند، اما عملا با تحریم های گسترده ای كه در بخش های بانكی و مالی اعمال شده است هیچ شركت دارویی در دنیا قادر به تعامل با ایران نیست و این روند مشكلات بسیار زیادی را برای بخش دارویی و درمانی بخصوص بیماران صعب العلاج بوجود آورده است.


به گزارش دكتر میوه به نقل از ایسنا، شركت تولید رادیوداروی پارس ایزوتوپ تنها و بزرگترین شركتی در ایران است كه نیاز حدود یك میلیون بیمار به رادیودارو را سالانه تأمین می كند و در اقدامی یك جانبه و خلاف موازین حقوق بین الملل از جانب آمریكا در فهرست تحریم ها قرار گرفت.
بهانه آمریكا برای تحریم این شركت این بوده است كه این شركت با سازمان انرژی اتمی ایران همكاری می كند این در شرایطی است كه این شركت برای تولید رادیودارو مجبور به استفاده از یكی از دو روش "راكتور" و "سیكلوترون" است كه در ایران تنها راكتور موجود به این منظور راكتور تحقیقاتی تهران است.
كالاهای بشردوستانه از اعمال تحریم ها معاف هستند اما تولیدكنندگان دارو در ایران به علت تحریم های آمریكا همچون محدودیت های بانكی و معاملات، با چالش های بسیاری رو به رو هستند. محدودیت در خرید داروها یا تجهیزات، علاوه بر مشكلات حمل و نقل كالا به داخل ایران، دسترسی سریع و گسترده به دارو را دشوارتر كرده است.
محمدرضا داورپناه مدیرعامل شركت پارس ایزوتوپ در مصاحبه با شكبه خبری ای بی سی نیوز در مورد تولید رادیوداروها و كاربرد و مصارف آنها در زمینه پزشكی اظهار داشت: رادیوداروها برای تولید به دو زیرساخت نیاز دارند، یكی زیرساخت راكتور برای تولید رادیوداروهایی است كه بر پایه رادیوایزوتوپ های تولیدی توسط راكتور هستند و دیگری سیكلوترون برای رادیوداروهایی كه پایه آنها بر مبنای تولید رادیوایزوتوپ ها در سیكلوترون هستند. ما می توانیم با رادیوداروی تكنسیوم99، بیماری های قلبی را تشخیص دهیم كه پركاربردترین تشخیص در بیماری هاست. برای تشخیص بیماری های استخوانی، بیماری های كلیوی و ریوی هم از آنها می توانیم استفاده نماییم.
وی با اشاره به تحریم های آمریكا ضد ایران كه شامل این بخش از صنعت تولید دارو در كشور می شود و به صورت مستقیم بیماران و بخصوص بیماری های صعب العلاج را نشانه گرفته است اظهار داشت: مگر بیماری سرطان برای ایران و برای آمریكا فرق می كند؟ مگر بیماری در ایران، تعریفش در آمریكا فرق می كند؟
داورپناه اضافه كرد: فعالیتهای ما در این شركت صرفا برای اهداف پزشكی است. سالانه حدود 800 هزار ایرانی از محصولات ما استفاده می نمایند. برای تولید رادیوایزوتوپ ها باید از راكتور تحقیقاتی تهران استفاده گردد كه متعلق به سازمان انرژی اتمی است و پیش از انقلاب اسلامی در سال 1979 توسط ایالات متحده آمریكا ساخته شد.
هم چنین دكتر روح الله متخصص پزشكی هسته ای اظهار نمود: به علت تحریم نه می توانیم قطعه را تامین نماییم و نه رادیودارو را تامین نماییم و بیماران سرطانی تمام روند درمانی شان متوقف شده فقط برای این كه باید روند تشخیصی اش مشخص شود؛ نه می تواند شیمی درمانی شود و نه جراحی شود.
دكتر داود بیكی متخصص پزشكی هسته ای هم در همین رابطه اظهار نمود: ما مكاتبات زیادی با یونسكو و WHO و غیره داشتیم و تلاش كردیم آنها را توجیه نماییم كه اغلب این بیماران كه سرطانی هستند گرفتار مشكل می شوند به خاطر تحریم هایی كه صورت گرفته است اما هیچ پاسخی هنوز نگرفته ایم.
وی گفته است: هنگامی كه تحویل مواد اولیه به علت محدودیت دسترسی به خدمات حمل و نقل هوایی قطع می شود، نه تنها آنچه دریافت می نماییم كمتر از آن چیزی است كه نیاز داریم، بلكه سبب می شود قرارهای تست تشخیص بیماران را به تعویق بیندازیم و تا تشخیص آنها انجام نشود، هیچ درمانی نمی توانند داشته باشند.
پیش از این برخی ایرلاین ها همچون امارات، قطر و تركیش با شركت پارس ایزوتوپ برای حمل و نقل محصولات این شركت همكاری می كردند اما پس از تحریم های آمریكا این روند متوقف شده است.
مدیرعامل شركت پارس ایزوتوپ به ای بی سی نیوز هم گفته است كه "ما فقط یك شركت هواپیمایی روسیه برای وارد كردن مواد اولیه و هواپیماهای مسافربری ایرانی برای توزیع محصولات داریم."
تاثیر تحریم ها بر بیماران خاص تا جایی بوده است كه در یكی دو ماه اخیر شاهد مرگ چند تن از بیماران پروانه ای به علت نداشتن پانسمان های مورد نیاز برای این بیماران بوده ایم.
یكی از شركت های اروپایی با رفتاری خلاف موازین حقوق بین الملل مبادرت به تحریم فروش پانسمان بیماران پروانه ای یا EB كرد. هر چند ایران این پانسمان ها را از مسیرهای دیگری تامین كرد اما به هر حال در تامین پانسمان ها به علت تحریم ها تاخیر بوجود آمد.
در این مدت اخیر دو دختر دو ساله خوزستانی به علت بیماری پروانه ای فوت كرده اند. این مسئله باعث شد تا مقامات كشورمان در سطوح مختلف بین المللی به آن بپردازند و در آخرین موضع گیری ها نماینده ایران در سازمان ملل متحد در شورای امنیت سازمان ملل سخنرانی كرد كه با واكنش نماینده آمریكا در این شورا مواجه گردید و پس از اتمام این نشست نزد نماینده ایران آمد و در این رابطه با وجود پشتیبانی از سیاست های دولت متبوعش، ابراز همدردی كرد.
در یك سال و نیم گذشته كه آمریكا از برجام خارج شده است علاوه بر بازگشت تحریم های یك جانبه و ملی این كشور، اقدامات تحریمی زیادی در قالب سیاست "فشار حداكثری" ضد ایران اعمال شد كه نه تنها بخش های اقتصادی و مالی و بانكی هدف قرار گرفت بلكه به این واسطه بخش های انسانی و حیاتی هم از آن متاثر شد. در این مدت رایزنی ها و تعاملات سیاسی و دیپلماتیك ایران با كشورهای مختلف بخصوص كشورهای باقی مانده در برجام راه به جایی نبرد و برخی تلاش ها همچون راه اندازی كانال های مالی دو جانبه میان ایران و كشورهای دیگر مثل سوییس یا راه اندازی اینستكس بی فایده بود. آمریكا حتی اجازه نداد این مسیرها برای انتقال كالاهای انسانی و حیاتی راه اندازی شود.
اقدامات آمریكا در جهت ایجاد محدودیت های شدید و بی توجهی به ابعاد انسانی مسئله در مبحث ایران امری كم سابقه در دنیاست اما از آن تاسف برانگیزتر همراهی و سكوت كشورهای اروپایی مدعی دموكراسی و حقوق بشر با آمریكا در این حوزه است.1398/10/12
10:44:26
5.0 / 5
4221
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , تجهیزات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است