به دست محققان دانشگاه سیدنی انجام شد

كشف پروتئینی برای كاهش خطر نارسایی قلب بعد از حمله قلبی

كشف پروتئینی برای كاهش خطر نارسایی قلب بعد از حمله قلبی

به گزارش دكتر میوه محققان دانشگاه سیدنی پروتئینی را یافته اند كه می تواند بافت مجروح قلب را بعد از حمله قلبی در حیوانات بزرگ بهبود بخشد و به دنبال استفاده از آن در آزمایشات انسانی هستند.


به گزارش دكتر میوه به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، بیماری های قلبی بزرگترین قاتل در جهان به شمار می آیند. بخش زیادی از مشكل این است كه حتی اگر فرد از حمله قلبی جان سالم به در ببرد، صدمه به ماهیچه قلب منجر به مجروح شدن بافت قلب می شود كه می تواند احتمال نارسایی قلبی را افزایش دهد.
حالا محققان راهی برای بهبود كیفیت بافت مجروح در حیوانات یافته اند كه عملكرد قلب را بعد از وقوع سكته قلبی بهبود می بخشد.
این پروتئین درمانی به نام "rhPDGF-AB" نام گذاری شده است كه قبلاً نشان داده بود كه عملكرد قلب را در موش هایی كه گرفتار حمله قلبی شده بودند، بهبود می بخشد.
تعدادی از پژوهشگران در یك مطالعه جدید با هدف نزدیك كردن این درمان به آزمایشات انسانی تصمیم گرفتند آنرا در حیوانات بزرگی نظیر خوك ها آزمایش نمایند.
محققان دانشگاه سیدنی به همراه محققان موسسه تحقیقات پزشكی "WIMR" دریافتند كه وقتی به خوك هایی كه گرفتار حمله قلبی شده بودند، این پروتئین تزریق می شود، در واقع سبب ایجاد رگ های خونی جدید در قلب می شود كه كاهش آریتمی بالقوه كشنده قلب را به دنبال دارد.
"جیمز چانگ" كه سرپرستی این تحقیقات را بر عهده دارد، می گوید: این یك رویكرد كاملاً جدید است و هیچ روش درمانی فعلی قادر به تغییر مجروحیت قلب از این طریق نیست. درمان با "rhPDGF-AB" با بهبود مجروحیت و عملكرد قلب در اثر حمله قلبی منجر به افزایش میزان بقا در مطالعه ما شد.
وی می گوید باآنكه این درمان بر اندازه كلی جای جراحت تاثیر نمی گذارد، اما "rhPDGF-AB" با افزایش تنظیم و استقامت فیبر كلاژن سبب بهبود عملكرد قلب پس از سكته قلبی می شود.
رویكردهای فعلی بر كاهش جراحت با بازگرداندن هرچه زودتر خون و اكسیژن به قلب متمركز است، اما با وجود بهبود نتایج كلینیكی، تا یك چهارم بیمارانی كه چنین درمانی را دریافت می كنند همچنان متحمل نارسایی قلبی هستند.
علاوه بر این، خیلی از افراد وجود دارند كه حتی نمی دانند كه گرفتار حمله قلبی شده اند یا نمی توانند به سرعت به بیمارستان بروند، ازاین رو این درمان كه پتانسیل بالایی دارد برای آنها قابل اجرا می باشد.
"چانگ" می گوید: واضح است كه برای بهبود عملكرد قلب بیمار بخصوص بعد از سكته های قلبی بزرگ، نیاز فوری و برآورده نشده وجود دارد.
وی با اشاره به اینكه بیشتر از ۱۰ سال است كه این درمان در حال توسعه است، اظهار داشت: به دنبال آن هستیم كه این درمان را در سایر اندام گرفتار جراحت مانند كلیه ها به كار بگیریم.
این گروه امیدوار است كه آزمایشات انسانی خیلی زود آغاز شود.
این مطالعه در مجله Science Translational Medicine انتشار یافته است.1398/10/14
13:24:05
5.0 / 5
4603
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است