پژوهشگران ژاپنی ابداع كردند

ابزار جدیدی كه لخته های خون را شناسایی می كند

ابزار جدیدی كه لخته های خون را شناسایی می كند

دكتر میوه: پژوهشگران ژاپنی، ابزار جدیدی ابداع نموده اند كه می تواند به شناسایی لخته های خون كمك نماید.


به گزارش دکتر میوه به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، پژوهشگران ژاپنی، ابزار جدیدی ابداع نموده اند که می تواند انواع گوناگون لخته خون را برمبنای علت آنها تشخیص دهد.
این ابزار می تواند به پزشکان کمک نماید تا علت لخته شدن خون را تشخیص دهند و بهترین راه درمان را برای از بین بردن آن انتخاب کنند.
لخته شدن خون هنگامی اتفاق می افتد که سلول های کوچک و چسبنده خون موسوم به پلاکت به هم متصل می شوند. این تجمع، از خونریزی جلوگیری می کند؛ اما می تواند مضر هم باشد و با مسدود کردن رگ های خونی، به سکته یا حمله قلبی منجر شود.
"یوکی ژو" (Yuqi Zhou)، دانشجوی مقطع دکتری "دانشگاه توکیو" (UTokyo) و نویسنده ارشد این پروژه اظهار داشت: انواع متفاوت لخته های خون، توسط مولکول های گوناگونی ایجاد می شوند؛ اما همه آنها به یکدیگر شبیه هستند. نکته مهم اینجاست که جدا کردن این مولکول ها با ابزارهای کنونی، حدودا نا ممکن است.
"ژو" و همکارانش در ابداع یک روش موثرتر برای شناسایی انواع متفاوت لخته های خون، نمونه خون افراد سالم را گرفتند و سپس آنها را در معرض عوامل لخته کننده متفاوت قرار دادند.
این گروه پژوهشی، هزاران عکس از لخته های خون ثبت کردند. سپس نوعی فناوری یادگیری ماشینی موسوم به "شبکه عصبی پیچشی" (CNN) را به کار گرفتند تا کامپیوتر را برای شناسایی تفاوت میان انواع گوناگون لخته خون که توسط مولکول های متفاوتی ایجاد می شوند، آموزش دهند. آنها این فناوری را روی عکس ۲۵ هزار لخته خون آزمایش کردند که کامپیوتر پیش تر هیچ گاه آنها را ندیده بود. نتایج آزمایش نشان داد که این فناوری می تواند بیشتر لخته های خون را در تصویر تشخیص دهد.
پژوهشگران نهایتا ابزار جدید خود موسوم به "آی پک" (iPAC) را آزمایش کردند تا توانایی آنرا در شناسایی انواع متفاوت لخته خون در نمونه خون انسان ارزیابی کنند. آنها در این آزمایش، نمونه خون چهار انسان سالم را گرفتند و سپس نمونه ها را در معرض عوامل لخته کننده متفاوت قرار دادند. آی پک در این آزمایش توانست انواع متفاوت لخته خون را از یکدیگر تشخیص دهد.
"ژو" افزود: ما در این پژوهش نشان دادیم که آی پک، ابزار قدرتمندی جهت بررسی مکانیسم ورای شکل گیری لخته خون است.
وی ادامه داد: باتوجه به گزارش هایی که در خصوص لخته شدن خون در اثر مبتلاشدن به کووید- ۱۹ انتشار یافته اند، این احتمال وجود دارد که شاید روزی بتوان از این ابزار برای درک بهتر مکانیسم ورای شکل گیری لخته های خون بهره برد.
"کیسوک گودا" (Keisuke Goda)، استاد بخش شیمی دانشگاه توکیو و از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: شاید بتوان با بهره گیری از این ابزار جدید، خاصیت های انواع گوناگون لخته خون را مشخص کرد که قبل از این برای انسان ناشناخته بوده اند. به دست آوردن اطلاعات بیشتر در مورد لخته های خون می تواند به پژوهشگران و پزشکان کمک نماید تا به ارزیابی تاثیر داروهایی بپردازند که برای مقابله با لخته شدن خون تجویز می شوند.
این پژوهش در مجله "eLife" به چاپ رسید.
منبع:

1399/02/24
15:48:40
5.0 / 5
2589
تگهای خبر: آزمایش , آموزش , ارزیابی , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است