محققان دریافتند؛

داروی سرطان به كاهش التهاب بیماران كووید 19 كمك می نماید

داروی سرطان به كاهش التهاب بیماران كووید 19 كمك می نماید

محققان دریافتند داروی سرطان می تواند برای كمك به درمان بیماران مبتلا به كووید۱۹ حاد استفاده گردد.به گزارش دکتر میوه به نقل از مهر، در بعضی افراد مبتلا به کووید ۱۹ خفیف یا متوسط، بیماری ناشی از کروناویروس که شرایط شأن تا حدودی بهبود یافته، یک دفعه بیماری تشدید می شود.
محققان معتقدند حتی زمانیکه عفونت تحت کنترل قرار می گیرد، ویروس می تواند باعث تحریک واکنش بیش از اندازه سیستم ایمنی شود که نتیجه آن، التهاب زیاد ریه ها و سایر اعضا بدن است.
تصور می شود این نوع واکنش ایمنی زمانی شروع می شود که گیرنده های سلول های ایمنی معروف به ماکروفاژها، ماده ژنتیکی ویروس نظیر کرونا را تشخیص می دهند. آنها در واکنش به این مساله، آغاز به آزادسازی گسترده مولکول های سیگنال دهی ایمنی معروف به سیتوکین ها می کنند.
بروز این توفان سیتوکینی باعث التهاب بیش از اندازه شده و به ریه ها و سایر اعضای حیاتی بدن بیمار صدمه می رساند. هم اکنون هیچ درمان قطعی برای پیشگیری یا بازگرداندن این صدمه وجود ندارد.
در ماکروفاژها، آنزیمی معروف به BTK (Bruton tyrosine kinase) مسئول آغاز توفان سیتوکینی است.
در حال حاضر داروی ممانعت کننده از فعالیت BTK، دارویی است معروف به acalabrutinib که بعنوان درمانی برای برخی سرطان های خون استفاده می شود.
محققان مؤسسه ملی سرطان در آمریکا پی بردند که از آنجائیکه acalabrutinib مانع از BTK می شود احتمالاً می تواند باعث کاهش التهاب در افراد مبتلا به بیماری کووید ۱۹ حاد شود.
در این مطالعه، محققان دارو را به مدت ۱۰ تا ۱۴ روز برای ۱۹ بیمار بستری شده در بیمارستان به خاطر کووید ۱۹ استفاده کردند. در شروع مطالعه، ۱۱ شرکت کننده با کمک اکسیژن نفس می کشیدند و ۸ بیمار به دستگاه ونتیلاتور وصل بودند.
در آخر دوره مطالعه، ۸ تن از ۱۱ بیمار دریافت کننده اکسیژن، دیگر نیازی به تنفس کمکی نداشتند و از بیمارستان مرخص شدند.
از ۸ بیمار متصل به ونتیلاتور، دستگاه ۴ نفرشان قطع شد و دو نفر هم ترخیص شدند. دو بیمار هم فوت کردند.
محققان بر انجام تحقیقات بیشتر در این حوزه تاکید دارند.


منبع:

1399/03/26
23:36:35
5.0 / 5
2493
تگهای خبر: بیمار , بیماری , درمان , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است