در گفت وگو با دكتر میوه اعلام شد

اهدای ۵۲ میلیون واحد خون طی ۴۶ سال

اهدای ۵۲ میلیون واحد خون طی ۴۶ سال

با گذشت 46 سال از تاسیس سازمان انتقال خون كشور و ایرانیان از بدو تاسیس این سازمان تابحال 52 میلیون واحد خون اهدا كرده اند. هم اكنون سازمان انتقال خون ایران از نظر شاخص اهدای خون سرآمد كشورهای منطقه مدیترانه شرقی است و با اهدای خون 100 درصد داوطلبانه و بدون چشمداشت، رتبه نخست اهدای خون را در این منطقه به خود مختص كرده است.دکتر بشیر حاجی بیگی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به آغاز هفته انتقال خون در کشور، اظهار داشت: ۴۶ سال از زمان تأسیس سازمان انتقال خون در سال ۱۳۵۳ می گذرد که با گذشت از مرز ۴۰ سالگی، این سازمان به مرز رشد، پیشرفت و بالندگی رسیده است. بطوریکه هم اکنون سازمان انتقال خون ایران در عرصه سلامت کشور به خوبی دیده می شود.

وی با اعلان اینکه سالروز تاسیس سازمان انتقال خون ایران در ۹ مرداد ۱۳۵۳، در تقویم ملی ایران روز ملی اهدای خون نام گذاری شده است، اظهار داشت: از روز ۹ مرداد تا ۱۵ مرداد هفته انتقال خون نامگذاری شده است.
وظیفه انتقال خون در خون رسانی به ۹۰۰ بیمارستان و مرکز درانی کشور
سخنگوی سازمان انتقال خون اشاره کرد: هم اکنون سازمان انتقال خون ایران وظیفه تامین خون و فراورده های بیش از ۹۰۰ بیمارستان و مرکز درمانی را در سطح کشور بر عهده دارد. در سال ۱۳۹۸ نزدیک به سه میلیون و ۵۲۵ هزار واحد خون و فرآورده های آن شامل گلبول قرمز فشرده شده، پلاکت و پلاسما در مراکز درمانی و بیمارستانی کشور توزیع شد و تمامی خون ها و فرآورده های تزریق شده به بیماران بستری در بیمارستان های کشور را مردم به صورت داوطلبانه اهدا کردند.
خون های اهدای چگونه مصرف می شوند؟
حاجی بیگی اظهار داشت: باید توجه کرد که ۲۰ درصد خون های اهدایی در کشور به مصرف بیماران خاص و ویژه بیماران تالاسمی می رسد. همین طور ۱۷ درصد از خون های اهدایی در کشور در استان تهران اهدا می شوند. در صورتیکه ۲۵ درصد خون و فرآورده های تهیه شده از آن در کشور در تهران مصرف می شوند و نزدیک به ۱۷۰ بیمارستان و مرکز درمانی در کلانشهر تهران داریم.

وی اضافه کرد: ایران تنها کشور منطقه مدیترانه شرقی است که دارای برنامه ملی خون های نادر بوده و عضو کارگروه خون های نادر در انجمن بین المللی انتقال خون در میان ۲۳ کشور دنیاست که تنها کشور مسلمان در بین این ۲۳ کشور است.
اهدای ۵۲ میلیون واحد خون از شروع تاسیس سازمان انتقال خون تاکنون
وی افزود: هم اکنون طبق آمار تجمعی، میزان اهدای خون در کشور، از بدو تأسیس سازمان در سال ۱۳۵۳ تابحال به ۵۲ میلیون واحد خون رسیده است. هم اکنون در کشور اهدای خون هیجانی در مراکز انتقال خون جای خودرا به اهدای خون آگاهانه و مسئولانه داده است. همین طور از سال ۲۰۰۷ در کشور اهدای خون پولی و جایگزین جای خودش را به اهدای خون ۱۰۰ درصد داوطلبانه و بدون جایگزین داده است. در عین حال سال هاست که در مراکز اتقال خون سراسر کشور با بهره گیری از سیستم خودحذفی محرمانه، گام بلندی در جهت افزایش ضریب امنیت و سلامت خون های مردم ایران بوسیله شناسایی و حذف اهداکنندگان پرخطر خصوصاً در فاز پنجره بیماری ها برداشته ایم.
اهدای سالانه بیش از دو میلیون واحد خون در کشور
سخنگوی سازمان انتقال خون با اعلان اینکه هم اکنون ۱۰ میلیون از خون های اهدایی جهان در منطقه مدیترانه شرقی اهدا می شود، اظهار داشت: سهم ایران از این مقدار اهدای خون سالانه ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار واحد خون است. بر این اساس ۲۰ درصد خون هایی اهدایی در منطقه مدیترانه شرقی مربوط به کشور ایران است.
ذخیره سازی بیش از ۴۰۰۰ خون بند ناف در سازمان انتقال خون
وی با اعلان اینکه در سال ۱۳۸۹ بانک خون بند ناف سازمان انتقال خون ایران راه اندازی گردید، اظهار داشت: از زمان تأسیس بانک خون بند ناف تا کنون بیش از ۴۰۰۰ خون بندناف با کیفیت بالا و به صورت کاملاً مکانیزه، پردازش و ذخیره سازی شده است. نخستین پیوند بندناف نیز در بیمارستان شریعتی تهران در سال ۱۳۹۱ انجام شد و تا کنون ۱۷ مورد پیوند با بهره گیری از سلول های خون بند ناف ذخیره شده با موفقیت انجام شده است.
اهدای خون مستمر در کشو به ۶۰ درصد رسید
سخنگوی سازمان انتقال خون با اعلان اینکه هم اکنون شاهد افزایش چشم گیر سهم اهدای خون مستمر در کشور هستیم، اظهار داشت: بطوریکه در برخی از استانها مانند سمنان، اهدای خون مستمر به نزدیک ۸۰ درصد رسیده است و هم اکنون شاخص اهدای خون مستمر در کشور نزدیک به ۶۰ درصد است. حضور اهداکنندگان مستمر خون در مراکز انتقال خون و افزایش شاخص اهدای مستمر یکی از فاکتورهای مهم در ارتقای مراکز انتقال خون دنیا حسوب می شود و کشور ما در منطقه مدیترانه شرقی رتبه اول را در زمینه اهدای خون مستمر به خود مختص کرده است.

وی افزود: همین طور استفاده از دستگاه های آفرزیس برای تهیه پلاکت به روش پلاکت فرزیس تولیدی در کشور ما نهادینه شده، بطوریکه هم اکنون جهت تهیه پلاکت به روش فرزیس، ۳۱ استان کشور دارای دستگاه های آفرزیس هستند. باید توجه کرد که باتوجه به گسترش مراکز خون و آنکولوژی در کشور و مصرف بالای پلاکت در بیمارستان ها این اقدام کارساز بوده است.
قدم سازمان انتقال خون برای دریافت پلاسما از بیماران کرونایی
حاجی بیگی اظهار داشت: پروسه تهیه پلاسما به روش پلاسما فرزیس تولیدی نیز در ۱۵ استان کشور از سال ۱۳۹۵ به راه افتاده است و هم اکنون در ۲۴ استان کشور تهیه پلاسمای هایپرایمیون از بیماران بهبود یافته از کووید ۱۹ جهت مصرف در بیمارستان های کشور در حال انجام شدن است.

وی اضافه کرد: باید توجه کرد که تهیه پلاسما به روش پلاسما فرزیس تولیدی با تهیه پلاسمای هایپرایمیون متفاوت است. برای تهیه پلاسمای هایپر ایمیون احتیاج به افراد خاص داریم که جانشین ندارند و نادر هستند و در خون و پلاسمای این افراد پادتن یا آنتی بادی خاصی وجود دارد که در یک زمان معین می تواند جان بیماران بستری در بیمارستان ها را نجات دهد. به همین دلیل پلاسمای هایپرایمیون بیماران بهبود یافته از بیماری کووید-۱۹ مصرف مستقیم بیمارستانی دارد.

سخنگوی سازمان انتقال خون در ادامه صحبت هایش اظهار داشت: هم اکنون ۹ مرکز انتقال خون استانی کشور مجهز به دستگاه های پرتودهی خون هستند که گام بلندی جهت تهیه خون و فرآورده های آن برای بیماران خاص و سرطانی و پیوندی شمرده می شود. همین طور از سال ۱۳۸۷ استفاده از کیسه های فیلتردار جهت تهیه فرآورده های کم لکوسیت در سازمان انتقال خون و برای استفاده بیماران خاص مخصوصاً بیماران تالاسمی در کشور شروع شده است.
سازمان انتقال خون، همکار WHO در زمینه آموزشی
وی با اعلان اینکه سازمان انتقال خون ایران از سال ۱۳۹۲ بعنوان مرکز همکار سازمان جهانی بهداشت در امر آموزش و پژوهش انتخاب شد، اظهار داشت: در سال ۱۳۹۶ به سبب عملکرد عالی، این همکاری به مدت چهار سال دیگر تمدید گردید. باید توجه کرد که کشور ما تنها کشور منطقه است که در امر آموزش مراکز انتقال خون دارای سابقه درخشان است.

حاجی بیگی اضافه کرد: از نظر شیوع نرخ پایین عفونت های منتقله از راه خون در بین اهداکنندگان در بین کشورهای مدیترانه شرقی، ایران حرف اول را می زند و به خطر صفر انتقال بیماری های عفونی از راه خون نزدیک شده ایم و از این نظر در سطح کشورهای با درآمد بالا محسوب می شویم. کشور ما هم اکنون جزو پنج کشور برتر در زمینه انتقال خون در آسیا است.

وی همین طور اظهار داشت: سازمان انتقال خون ایران با همکاری وزارت بهداشت از سال ۱۳۹۶ واکسیناسیون اهداکنندگان مستمر خون را ضد هپاتیت B را شروع کرد و بر این باوریم که خطر صفر هپاتیت B را با کمترین هزینه در بین اهداکنندگان خون داشته باشیم. هم اکنون تمامی آزمایشات غربالگری خون با بهترین کیفیت های استاندارد و بر روی تمامی خون های اهدایی مردم انجام می شود.
وابستگی ۷۰ کشور دنیا به اهدای خون جایگزین و پولی
حاجی بیگی افزود: تخمین زده می شود ۱۷۷ میلیون اهدای خون در سال در جهان انجام می شود که سهم کشور ما در سال نزدیک به ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار واحد خون است که در بین ۲۳ کشور عضو منطقه مدیترانه شرقی رتبه اول را داریم. هم اکنون ۸۳ درصد از خون های اهدایی در دنیا بوسیله اهدای داوطلبانه و بدون چشمداشت اهدا می شود و ۱۶ درصد بوسیله اهدای خون جایگزین و بقیه به صورت پولی و با پرداخت پول انجام می شوند. هنوز در دنیا ۷۰ کشور به اهدای خون جایگزین و پولی وابسته اند.
شاخص اهدای خون ایرانیان سرآمد منطقه مدیترانه شرقی
وی همین طور اظهار داشت: هم اکنون اهدای خون و دسترسی جهانی به تزریق خون سالم بعنوان قسمتی از دستیابی به پوشش همگانی بهداشت شمرده می شود. میزان اهدای خون به ازای هر ۱۰۰۰ نفر جمعیت در کشورهای با درآمد بالا ۳۲ نفر است و در کشورهای با درآمد متوسط به بالا این میزان ۱۵ نفر در ۱۰۰۰ نفر جمعیت است. در کشورهای با درآمد پایین نیز ۸ نفر به ازای هر ۱۰۰۰ نفر جمعیت خون اهدا می کنند. متوسط نرخ اهدای خون در کشورهای مدیترانه شرقی ۱۵ نفر به ازای هر ۱۰۰۰ نفر جمعیت بوده، در صورتیکه شاخص اهدا به ازای ۱۰۰۰ نفر جمعیت در ایران ۲۵ نفر است که بر این اساس ما در منطقه مدیترانه شرقی سرآمد هستیم.
تا چند سالگی می توان خون اهدا کرد؟
سخنگوی سازمان انتقال خون با اعلان اینکه حداقل سن اهدای خون در کشور ۱۸ سال و حداکثر آن ۶۰ سال برآورد شده است، اظهار داشت: اهداکنندگان مستمر خون تا ۶۵ سالگی هم می توانند با نظر پزشک مشاور، خون اهدا کنند. در ایران آقایان در سال چهار بار و خانم ها به خاطر مسائل فیزیولوژیک سه بار در سال می توانند خون اهدا کنند. وزن اهدا کنندگان خون باید بالای ۵۰ کیلوگرم باشد. همین طور هنگام مراجعه به مراکز انتقال خون همراه داشتن کارت شناسایی معتبر و کارت ملی الزامی است. در عین حال افراد می توانند در سال ۲۴ بار اهدای پلاسما انجام دهند. هم اکنون از پلاسمای دریافت شده از خون های اهدایی چهار داروی مهم IVIG، فاکتور ۹، فاکتور ۸ و آلبومین تولید می شود.
1399/05/10
13:46:34
5.0 / 5
2054
تگهای خبر: آزمایش , آموزش , بهداشت , بیمار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است