گزارش دكتر میوه؛

آیا طغیان كرونا پیش از زمستان فروكش می كند

آیا طغیان كرونا پیش از زمستان فروكش می كند

دكتر میوه: وزیر بهداشت، هشدار داده كه اگر دیر بجنبیم، ممكنست عدد مرگ های روزانه بیماران كرونائی، چهار رقمی شود و در این صورت همه چیز را باخته ایم. آیا با آمدن شنبه این بحران فروكش خواهدنمود.


خبرگزاری مهر؛ گروه سلامت: روزهای ابتدایی اسفند ۹۸ بود که ترس و وحشت از نام «کرونا»، موجب شد تا یک دفعه هر آنچه را مسئولان وزارت بهداشت از مردم درخواست می کنند، به دقت اجرا شود. این در حالی بود که آن روزها مثل امروز، ماسک و الکل و…، به آسانی پیدا نمی شد و مردم از این داروخانه به آن داروخانه، به دنبال یک عدد ماسک و یک جفت دستکش بودند. اما، حالا و بعد از گذشت ۹ ماه از شیوع این بیماری در کشور، شرایط بطور کلی تغییر کرده و خبری از آن روزهای خوب نیست که توانستیم آمار مرگ و میرهای روزانه کرونا را به عدد ۳۰ نزدیک نماییم. همین طور تعداد بیماران بستری در بخش های ویژه بیمارستانی، خیلی کمتر از امروز بود. آن طور که مسئولان ارشد وزارت بهداشت همیشه در صحبت های خود عنوان می کنند، بیش از ۲۷ استان در وضعیت قرمز کرونائی قرار دارند که البته در بعضی شهرستان های این استانها، وضعیت فوق خطرناکست. یعنی، شرایط بسیار وخیم است و نمی توان دست روی دست گذاشت تا کرونا نابود شود. رکوردهایی که هر روز شکسته می شود متأسفانه در دو ماه گذشته هر روز شاهد شکسته شدن رکوردهای ابتلاء و مرگ های کرونائی در کشور بوده ایم، بطوریکه روز دوشنبه گذشته ۲۶ آذر ۹۹، آمار مرگ های کرونائی با ۴۸۶ فوتی شکسته شد و به بالاترین میزان خود در ۹ ماه گذشته رسید. همین وضعیت برای شناسایی بیماران جدید نیز مشاهده می شود و روز گذشته شاهد ثبت ۱۳ هزار و ۳۵۲ بیمار جدید کرونائی در کشور بودیم. متأسفانه در این ایام به طور متوسط هر سه دقیقه یک ایرانی بر اثر ابتلاء به کرونا فوت می کند. کوتاه بیاییم مرگ های کرونائی ۴ رقمی می شود
سعید نمکی وزیر بهداشت، با اشاره به تصمیم گیری برای تعطیلی های کشور از اول آذر ۹۹، اظهار داشت: این تاریخی کهاز شنبه برای محدودیت اعلام کردیم یکی از حیاتی ترین تاریخ ها برای مدیریت کرونا است، اگر مردم کوتاه بیایند بازی را می بازیم و به مرگ های ۴ رقمی می رسیم. محدودیت شنبه یکی از حیاتی ترین تاریخ ها برای مدیریت کرونا است، اگر مردم کوتاه بیایند بازی را می بازیم و به مرگ های ۴ رقمی می رسیم وی ادامه داد: روزی گفتم مرگ ها ۳ رقمی می شود و کسی باور نکرد. مرگ چهار رقمی یعنی اینکه به ورطه ای خواهیم رسید که خلاص شدن از آن دشوار است کما اینکه زمانی هم که مرگ ها ۳ رقمی شد ما با پکیجی از مشکلات روبرو بودیم. وزیر بهداشت با عنوان این مطلب که ما باید قاطعانه پای محدودیت ها باشیم، اظهار داشت: اگر کسی تخلف کرد قاطعانه با او برخورد نماییم. کسی که بمب ویروس می باشد باید با او مقابله شود. اگر به مقامات امنیتی بگویند کسی بمبی می خواهد جایی ببرد همه بر سر او می ریزند؛ حالا هم با بمب ویروس مواجه هستم و قدرت سرایت ویروس ۱۰ برابر شده است و ابتلاء خانوادگی شده است. قرنطینه بیماران در نقاهتگاه ها بجای خانه مسعود یونسیان استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران، یکی از دلیلهای بستری کردن بیماران را، قطع زنجیره بیماری عنوان نمود و اظهار داشت: بیماران سرپایی را بجای فرستادن به منزل باید به نقاهتگاه ها بفرستیم. وی با بیان این مطلب که شیوع ویروس به رفتار جامعه بستگی دارد و اعمال قرنطینه ها باید همراه با حمایت مناسب از کسانی باشد که کسب وکار آنان تعطیل می شود، اضافه کرد: اگر از این افراد حمایت نکنیم نباید انتظار رعایت صد درصدی شیوه نامه های بهداشتی را داشته باشیم. بررسی ها نشان میدهد با سست شدن رعایت پروتکل های بهداشتی و…، از نیمه دوم اردیبهشت، شاهد رشد آمار مرگ و میر در اثر کرونا بودیم، اما روی هم رفته کاهش محدودیت تردد، بازگشایی مدارس و دانشگاه ها، لغو محدودیت سفرها و بازگشایی مشاغل را می توان عمده دلیلهای افزایش کرونا عنوان نمود. این در خیلی از بازگشایی ها هیچ نوع توجیه منطقی ندارد. مثلاً بازگشایی باشگاه ها، ورزشگاه ها، سالن های تئاتر و سینما و تالارها توجیه منطقی ندارد، می توان سست شدن رعایت های مردمی را متأثر از سست شدن اقدامات دولت دانست. ضرورت حمایت معیشتی از بیماران کم بضاعت شاید مهم ترین چالش پیش رو در مقابله با کرونا در کشور، مشکلات معیشتی طبقه لطمه پذیر جامعه باشد که می بایست به خاطر امرار معاش و تامین هزینه های زندگی حداقلی، چشم بر روی کرونا ببندند و لاجرم، کار کردن اولویت نخست آنها باشد. از همین رو، یکی از اقدامات در تعطیلی های پیش رو، قرنطینه افراد بی بضاعت در نقاهتگاه ها و البته هتل های بنیاد مستضعفان است. آن طور که عیسی مالمیر رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی تهران، عنوان کرده است؛ با هماهنگی انجام شده برای ایزوله و قرنطینه بیماران، هتل ها و مهمانسراهای بنیاد مستضعفان مورد استفاده قرار خواهند گرفت و موارد معیشتی همچون تهیه ارزاق و سبد غذایی و تهیه اقلام پزشکی دارویی را نیز بسیج سازندگی حمایت خواهند کرد. در همین حال، مسعود مردانی عضو کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا، خواهان تعطیلی حداقل سه هفته ای کشور شده است و این در حالیست که گفته شده اگر پس از دو هفته، وضعیت شهرهای قرمز کرونائی بهبود نیابد، این امکان وجود دارد که با موافقت وزارت بهداشت، ستاد ملی مبارزه با کرونا، برای تمدید تعطیلی ها اقدام نماید.
اگر پس از دو هفته، وضعیت شهرهای قرمز کرونائی بهبود نیابد، این امکان وجود دارد که با موافقت وزارت بهداشت، ستاد ملی مبارزه با کرونا، برای تمدید تعطیلی ها اقدام نماید محسن فرهادی معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، با عنوان این مطلب که طبیعت بیماری و نقطه قوت آن در تجمع افراد است، به خبرنگار مهر، اظهار داشت: اجرای محدودیت ها در گذشته میانگین به صورت ۶۰ درصد اجرا شد و این میزان در تهران کمتر است. وی با اشاره به این مساله که اجرای محدودیت های اول آذر بدون مشارکت مردمی تأثیری نخواهد داشت، اضافه کرد: در نشست کمیته عالی نظارت که مسئولیت آن به عهده وزارت بهداشت است بر دقت تمام دستگاه های ناظر بر اجرای طرح تاکید گردید. نگاه ها به «شنبه» است حالا، تمام نگاه ها به بامداد شنبه اول آذر ۹۹ است. یک روز خاص کرونائی که بطور قطع در تاریخ کشور ثبت خواهد شد. زیرا، در آستانه فرا رسیدن فصل زمستان و سردتر شدن هوا، شرایط قدری دشوارتر از پاییز خواهد شد. بسته ماندن درها و پنجره ها به خاطر سرما، مهم ترین چالش بهداشتی در مواجهه با این ویروس وحشی است. زیرا، آن طور که پزشکان متخصص عنوان می کنند، ریسک انتقال ویروس در محیط های سربسته، چند برابر فضای باز و آزاد است. بنابراین، این احتمال خیلی زیاد است که آمار کرونا در زمستان، بیشتر از روزهای سخت پاییزی باشد. تصمیم گیری ستاد ملی مبارزه با کرونا برای اعمال محدودیت های شدید کرونائی از اول آذر ۹۹، به دو علت بوده است. نخست اینکه بتوانند جلوی روند شتابنده موارد ابتلاء و مرگ و میر بیماران کرونائی را بگیرند و دوم اینکه، کادر درمان یک نفسی تازه کند و آماده زمستان سخت کرونائی باشد. اما، اینکه با شروع تعطیلی ها از روز «شنبه» اول آذر ۹۹، مقرر است چه اتفاقی بیافتد که همه ما را خوشحال کند، بستگی به رفتار اجتماعی و بهداشتی مردم دارد. اینکه بخواهند در این دو هفته، فقط برای کارها و خریدهای ضروری بیرون بیایند و قید دورهمی و مهمانی های خانوادگی را بزنند، خیلی مهم می باشد. زیرا، گفته می شود ۷۵ درصد موارد انتقال ویروس از جمع دورهمی ها و مهمانی های خانوادگی است.


منبع:

1399/08/29
12:13:40
5.0 / 5
1069
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است