شرایط اهدای خون پس از تزریق واکسن کرونا

شرایط اهدای خون پس از تزریق واکسن کرونا

رئیس انجمن علمی انتقال خون ایران شرایط اهدای خون پس از تزریق واکسن کرونا را تشریح نمود.دکتر علی اکبر پورفتح الله در گفت و گو با ایسنا، درباره شرایط اهدای خون پس از تزریق واکسن کرونا، اظهار داشت: کسانیکه واکسن های در رابطه با کرونا را دریافت می کنند، منع چندانی برای اهدای خون ندارند. برای اینکه امروزه پلت فرم ها و سیستم های واکسن ساز، واکسن های بسیار ایمنی را وارد بازار کرده اند. بدین سبب حتی درباره واکسن های بر پایه RNA و DNA هم با توجه به این که ژن های تکثیر را از بین برده اند و امکان تکثیر در میزبان وجود ندارد، منع زیادی برای اهدای خون ندارند و سفارش می شود که اهدای خون شان را انجام دهند.

وی اضافه کرد: البته برخی گایدلاین ها معافیت دو تا سه هفته ای را پس از تزریق دز اول واکسن کرونا، برای اهدای خون قائل شدند. بااینکه همانطور که گفتم در بعضی دستورالعمل ها هم اعلام شده که پس از تزریق واکسن کرونا، اگر علایم نداشتید و عوارضی پس از تزریق واکسن نداشتید، بلافاصله می توانید اهدای خون را انجام دهید، اما در بعضی دستورالعمل ها هم در یک اقدام احتیاطی بین دو تا سه هفته معافیت از اهدای خون را قائل می شوند.

پورفتح الله افزود: در عین حال باتوجه به تنوع واکسنی که در کشور ما تزریق می شود، پیشنهاد می شود که اهداکنندگان پس از واکسیناسیون مقابل کرونا، دو تا سه هفته پس از تزریق واکسن کرونای دُز اول، به مراکز انتقال خون برای اهدای خون مراجعه کنند. بدین سبب یک معافیت موقت دو تا سه هفته ای برای اهداکنندگان خونی که واکسن دُز اول را تزریق کرده اند، وجود دارد و پس از آن می توانند اهدای خون را انجام دهند و بعد مطمئن باشند که هیچ مشکلی نه برای خودشان و نه برای دیگران وجود ندارد. برای دُز دوم در دستورالعمل ها هیچ منعی برای اهدای خون وجود ندارد.

رییس انجمن علمی انتقال خون ایران، درباره وضعیت اهدای خون افرادی که به کرونا مبتلا شده اند، اظهار داشت: طبیعتا افرادی که به کرونا مبتلا می شوند، تا مدتی منع اهدای خون دارند. برای اینکه ممکنست ویروس در بدن شان وجود داشته باشد و منتقل شود. بدین سبب برای این افراد پس از منفی شدن تست PCR شان یک معافیت سه تا شش ماهه برای اهدای خون دارند و پس از این مدت می توانند اهدای خون را انجام دهند.

پورفتح الله همین طور اظهار داشت: طبیعتا بهبودیافتگان کرونا منعی در حوزه اهدای پلاسما ندارند. بدین سبب افراد بهبودیافته پس از گذشتن یک ماه از فرآیند بیماری شان و پس از منفی شدن PCR شان و زمانیکه تیتر آنتی بادی مناسبی در بدن شان ایجاد شده، می توانند پلاسما اهدا کنند.

وی درباره وضعیت اهدای خون باتوجه به شرایط کرونا در کشور، اظهار داشت: باتوجه به وضعیت کرونا در کشور و در مقایسه با آمار و اطلاعاتی که در سایر کشورهای دنیا وجود دارد، خوشبختانه در کشور در امر اهدای خون بهتر از سایر کشورهای دنیا پیش رفتیم. برای اینکه فرهنگ اهدای خون در کشور ما نهادینه شده و جا افتاده است. البته طبعا با کمبودهای مقطعی در کشور مواجهیم و بنا بر این هم گاهی دعوت می نماییم که اهداکنندگان برای اهدای خون مراجعه نموده و پاداش سلامت شان را با اهدای خون بدهند. از آنجا که در کشور یک ساختار ملی انتقال خون و شبکه قوی از مراکز اهدای خون در سراسر کشور داریم، می توانیم با جابجایی خون و فرآورده های خونی نیاز بیماران را پاسخ دهیم.
1400/06/21
10:06:54
5.0 / 5
244
تگهای خبر: بیمار , بیماری , سلامت , طب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است