در گفت وگو با دكتر میوه اعلام شد

رتبه ششم ایران در آلودگی هوای غرب آسیا

رتبه ششم ایران در آلودگی هوای غرب آسیا

به گزارش دکتر میوه رییس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت با اشاره به این که ایران در رتبه ششم آلودگی هوای غرب آسیا است، اظهار داشت: همین طور ایران در میان 106 کشور دنیا رتبه 23 شاخص کیفیت هوا را داشته و تهران در بین سایر پایتخت های جهان رتبه نوزدهم غلظت ذرات معلق PM2.5 را به خود مختص کرده است.


دکتر عباس شاهسونی در گفت و گو با ایسنا، درباره مقایسه وضعیت کیفیت هوای ایران با سایر کشورها با اشاره به این که ایران در منطقه غرب آسیا رتبه ششم آلودگی هوا را دارد، اظهار داشت: همین طور باتوجه به میانگین ذرات معلق در منطقه غرب آسیا، هیچکدام از کشورها نمی توانند به رهنمودهای سازمان جهانی برسند.
وی با اشاره به این که در سال ۹۹ مجموع تعداد سالهای عمر از دست رفته در شهر تهران، ۴۵ هزار سال بوده است، اضافه کرد: از این میان ۲۸ هزار و ۹۰۰ سال تعداد سالهای عمر مولدهای از دست رفته برمبنای آلودگی هوا بوده است. در مجموع، تعداد کل مرگ های منتسب به ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در سالهای ۹۵ تا ۹۸ سیر نزولی و در سال ۹۹ روند افزایشی داشته است. همچنین ۱۰ درصد مرگ نوزادان زیر یک سال هم منتسب به آلودگی هوا است.
وی اشاره کرد: مطالعات نشان داده است که در میان همه عوامل خطر، ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون، در دنیا رتبه ششم و در ایران رتبه پنجم عوامل خطرِ بیشترین درصد موارد مرگ و میر را به خود مختص کرده است. از طرفی مقایسه درصد شاخص کیفیت هوا طی سالهای ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۸ در کشور نشان میدهد تعداد روزهایی که شاخص کیفیت هوا در محدوده قابل قبول قرار داشته است، افزایش و تعداد روزهایی که شاخص کیفیت هوا در محدوده ناسالم برای گروههای حساس بود، کم شده است.
وی در ادامه اظهار نمود: اما این روند در سال ۱۳۹۹ برعکس شده است؛ بطوریکه روزهایی که شاخص کیفیت هوا در محدوده ناسالم برای گروههای حساس و ناسالم برای همه گروه ها بود، بالا رفته است.
رییس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت، اظهار داشت: در شهرهای مورد مطالعه کشور ایران طی سالهای ۱۳۹۵ الی ۱۳۹۹ حدودا در ۱۶.۱۴ درصد از روزهای سال شاخص کیفیت هوا در محدوده هوای خوب پاک (رنگ سبز)، ۶۳.۲۵ درصد از روزهای سال شاخص کیفیت هوا در محدوده هوای قابل قبول (رنگ زرد)، ۱۵.۸۷ درصد از روزهای سال شاخص کیفیت هوا در محدوده هوای ناسالم برای گروههای حساس (رنگ نارنجی)، ۴.۰۴ درصد از روزهای سال شاخص کیفیت هوا در محدوده هوای ناسالم (رنگ قرمز)، ۰.۳۲درصد از روزهای سال شاخص کیفیت هوا در محدوده هوای خیلی ناسالم (رنگ بنفش)، ۰.۲۷ درصد از روزهای سال شاخص کیفیت هوا در محدوده هوای خطرناک (رنگ قهوه ای) بوده است.
او با اشاره به این که ایران در میان ۱۰۶ کشور دنیا رتبه بیست و سوم شاخص کیفیت هوا را دارد، اشاره کرد: همین طور تهران در میان سایر پایتخت های جهان رتبه نوزدهم غلظت ذرات معلق PM۲.۵ را به خود اختصاص داده است و در تهران به طور متوسط در سال ۱۳۹۹ تعداد ۳۷۵۱ مرگ منتسب به مواجهه با ذرات معلق رخ داده است و همه اهالی شهر تهران هم تحت تاثیر آلودگی هوا بوده اند.
وی با اعلان اینکه غلظت سالیانه ذرات معلق PM۲.۵ در کشور به طور متوسط ۶ برابر رهنمود سازمان بهداشت جهانی است، اظهار داشت: یعنی میانگین غلظت ذرات معلق PM۲.۵ در شهرهای کشور در سال قبل ۲۹ میکروگرم بر متر مکعب بوده است. در سال ۱۳۹۹ شهرهای زابل، تهران، اهواز، اصفهان و مشهد بالاترین غلظت ذرات معلق را داشتند.
شاهسونی اشاره کرد: در وضعیت آلودگی هوا، افزایش قابل توجه بیماریهای قلبی و ریوی در جامعه دور از انتظار نیست و همین طور افزایش مرگ زودرس این بیماران و سالمندان و افزایش قابل توجه علایم بیماریهای تنفسی در کل جمعیت را خواهیم داشت.
وی اظهار داشت: در این شرایط افراد مبتلا به بیماریهای قلبی و عروقی، سالمندان و کودکان باید از هرگونه فعالیت فیزیکی خودداری کرده و سایرین هم باید فعالیت فیزیکی خودرا در بیرون از منزل کاهش دهند و تا حد امکان کارهای غیرضروری را به زمان های دیگر موکول کنند.
منبع:

1400/10/29
10:02:35
5.0 / 5
260
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است