معاون وزیر بهداشت مطرح كرد؛

مصرف بی رویه ۳ سم غذایی كه سلامت ایرانیان را تهدید می كند

مصرف بی رویه ۳ سم غذایی كه سلامت ایرانیان را تهدید می كند

دكتر میوه: معاون وزیر بهداشت اظهار داشت: حوادث ترافیكی، آلودگی هوا، كم آبی و امنیت غذا و مسائلی از این قبیل، موضوعات مهمی هستند كه حل همه آنها تنها به عهده وزارت بهداشت نیست.


به گزارش دكتر میوه به نقل از مهر، دكتر علیرضا رییسی به چالش های موجود در حوزه سلامت و ترویج زندگی سلامت محور اشاره نمود و اظهار داشت: حوادث ترافیكی، آلودگی هوا، كم آبی و امنیت غذا و مسائلی از این قبیل، موضوعات مهمی هستند كه جای كار دارند، اما حل تمام این موارد، از عهده وزارت بهداشت به تنهایی خارج است و وزارت بهداشت وظیفه كارشناسی وضعیت سلامتی مردم و هشدارهای پیشگیرانه را دارد. رییسی درمورد دخانیات تصریح كرد: یكی از مشكلاتی كه در حوزه سلامت وجود دارد بحث دخانیات و عرضه و تقاضای آن در جامعه است؛ در كشور ما این مورد جزو معضلات سلامتی به حساب می آید، چراكه درحال حاضر سن مصرف مواد دخانی و قلیان به خصوص در زنان بسیار پایین آمده است.

وی ادامه داد: یكی از راهكارهای كاهش مصرف دخانیات كه در تمام دنیا هم شناخته شده است، بحث وضع مالیات بر مواد دخانی است كه با ورود مجلس شورای اسلامی به این موضوع، برای نخستین بار بحث وضع مالیات بر مواد دخانی به صورت قانون درمی آید و امید است، با اعمال قوانین منسجم تر نه تنها در بحث مالیات، بلكه در بحث عرضه دخانیات هم قوانین منسجمی داشته باشیم.

معاون بهداشت وزارت بهداشت خاطرنشان كرد: با عنایت به استدلال های علمی و سفارش های سازمان جهانی بهداشت، سایر كشورهایی كه عرضه و مصرف را در حوزه دخانیات كم كردند، با بستن مالیات بر مواد دخانی موفق شده اند و هم اكنون این مورد در كشور ما هم شكل گرفته و درحال اجرا است، هرچند میزان مالیات به قدری نیست كه بازدارنده باشد، اما برای شروع برنامه خوب است. رییسی با اشاره به اینكه شناخته شده ترین ماده سمی، سیگار، توتون و تنباكو است، خاطرنشان كرد: سیگار، توتون و تنباكو عوامل خطر مبتلا شدن به خیلی از سرطان ها و بیماری های تنفسی و مزمنی همچون فشار خون و قلبی، عروقی است، امیدواریم در آینده شاهد كنترل این سم مهلك سلامتی باشیم و حل این معضلات مشاركت همگانی می طلبد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت تصریح كرد: خوشبختانه درحال حاضر در حوزه سلامت انسجام خوبی وجود دارد و دولت، مجلس، وزارت بهداشت، دانشگاه ها و سایر نهادهای ذیربط اهتمام جدی برای بهبود وضعیت سلامتی مردم دارند كه امیداست، خروجی این تلاش ها، وضع قوانینی در حیطه سلامتی مردم باشد كه بر مبنای آن بتوانیم مصرف شكر، روغن و نمك را به حداقل برسانیم، چراكه این سه ماده، درواقع سموم سلامتی هستند كه در كشور به صورت بی رویه مصرف می شوند.

ایشان در ادامه با تاكید بر لزوم منابع پایدار برای حوزه سلامت هم اظهار داشت: خوشبختانه دولت و مجلس به خوبی در این زمینه ورود پیداكرده اند و امیدوارم بتوانیم با پایدار كردن منابع، دغدغه مردم در حوزه سلامت را كم نماییم و مردم بتوانند به سلامت دسترسی عادلانه داشته باشند. رییسی بیان كرد: طبق تاكید سازمان جهانی بهداشت، مردم نباید بین سلامتی و گزینه های دیگر مجبور به انتخاب باشند، یعنی هیچكس دغدغه سلامتی نداشته باشد، كه خوشبختانه در این دولت، بحث سلامت و درمان در اولویت های دولت یازدهم قرار گرفت

1397/02/08
10:41:26
5.0 / 5
4675
تگهای خبر: سلامت , وزارت بهداشت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است