سخنگوی وزارت بهداشت:

استعفای وزیربهداشت صد درصد شایعه است

استعفای وزیربهداشت صد درصد شایعه است

دكتر میوه: سخنگوی وزارت بهداشت در واكنش به شایعه استعفای وزیر بهداشت اظهار داشت: این حرف را باید بعنوان دروغ ۱۳ مطرح می كردند. تاكید می كنم كه چنین حرفی صد در صد شایعه و ۱۵۰ درصد بی اساس است.به گزارش دكتر میوه به نقل از ایسنا دكتر ایرج حریرچی در نشست خبری سخنگوی وزارت بهداشت اضافه كرد: دكتر هاشمی قوی تر از گذشته به فعالیت مشغول می باشد و رابطه اش با رئیس جمهور هم در سطح عالی و در بالاترین سطح طی پنج سال قبل است. هر چند كه یك عده شایعه می سازند اما ما برای حفظ سلامتی مردم اقدامات مان را انجام می دهیم.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره اتصالات زیر ساختی سامانه سیب وزارت بهداشت اظهار داشت: در این زمینه مقداری در زیر ساخت ها مشكل داریم البته وزارت ارتباطات هم به ما كمك كرد و در حال ارتقای زیر ساخت ها هستیم البته برخی مراحل كار مبتنی بر زمان بندی از پیش تعیین شده است و ما به تدریج اتصالات این سامانه را گسترش می دهیم. اتصالات این سامانه در یك استان به صورت پایلوت انجام شده است. در عین حال آمادگی داریم كه برای ۱۰ استان دیگر هم نظام ارجاع الكترونیك را گسترش دهیم.
تاسیس داروخانه در كنار درمانگاه ها، آری یا خیر؟
حریرپچی در پاسخ به سوالی درباره اجازه تاسیس داروخانه در كنار درمانگاه ها اظهار داشت: باید توجه كرد كه پروانه داروخانه به صورت مستقل داده می گردد. بر این اساس بعضی از درمانگاه ها در كنارشان داروخانه مستقلی هم دارند ازاین رو مجوز تاسیس داروخانه بر مبنای پروانه داروساز داده می گردد البته ما خوشحال می شویم كه در كنار كلینیك های ویژه درمانگاه ها و محل های تجمع بیماران داروخانه هم وجود داشته باشد تا بیمار به راحتی بتواند دارویش را تامین كند. در بعضی از شهرهای كوچك و متوسط مشكلاتی در این زمینه داریم در خصوص این كه درمانگاه در یك منطقه است اما داروخانه ای در كنارش وجود ندارد و بیمار باید به دو محل رجوع كند.

سخنگوی وزارت بهداشت در پاسخ به سوالی درباره این كه آیا پزشكان می توانند در زمان بررسی آزمایش های بیمار دوباره از او پول دریافت كنند، اظهار داشت: این مورد بحثی پر دامنه است. در اغلب مواقع اگر بیمار صرفا برای نشان دادن نتیجه آزمایش به پزشك رجوع كند در اغلب مواقع وجهی دریافت نمی گردد اما اگر در این رجوع بار دوم اقدامات جدید یا ارزیابی های مجدد صورت گیرد، گاها وجوه از بیمار دریافت می گردد البته در این زمینه گاهی شاهد بروز تخلفات هم هستیم. در عین حال قانون صریحی در این زمینه وجود ندارد و باید بر مبنای معیارهای اخلاقی رفتار شود.

حریرچی در ادامه با اشاره به یكی از اقدامات وزارت بهداشت رضایت سنجی از مردم درباره نحوه عرضه خدمات اظهار داشت: در سال قبل سیستم پایلوت رضایت سنجی را در بعضی از دانشگاه های علوم پزشكی برای رضایت سنجی از مردم مستقر كردیم و ابتدای امسال این اقدام به صورت سراسری در مراكز بهداشتی دولتی انجام شده است به صورتی كه به ۱۳ میلیون و ۷۱۷ هزار نفر پیامك ارسال كردیم و تا شب گذشته ۲ میلیون و ۵۵۵ هزار و ۴۰۱ مورد پاسخ دریافت كردیم. در این نظر سنجی از مراجعان ۱۷ هزار و ۹۰۰ خانه بهداشت روستایی ۵۴۱۷ پایگاه سلامت شهری، ۴۱۰۵مركز جامع خدمات سلامت روستایی و ۲۲۱۳ مركزجامع خدمات سلامت شهری نظر سنجی به عمل آمده است و درباره نحوه خدمت رسانی پزشكان، بهورزان، مراقبین سلامت و غیره به صورت مرتب رضایت سنجی شده است.

وی با بیان این كه تابحال بیش از ۶۵ درصد مردم شماره تلفن همراهشان را به این مراكز عرضه داده اند، اظهاركرد: از آنجایی كه این شماره به صورت برخط ثبت می گردد بلافاصله پس از دریافت خدمت پیامك آن را به دریافت كننده خدمت ارسال می نماییم. هدف از این كار ارتقای سلامت جامعه، ارتقای سواد سلامت، استفاده هزینه اثر بخش از منابع و غیره بوده است. اطلاعات این رضایت سنجی ها به تفكیك عرضه كنندگان خدمت و مراكز عرضه دهنده خدمت به مسئولان محلی و وزارت بهداشت اعلام می شوند. این اقدام بزرگترین نظرسنجی خدمتی برای خدمات دولتی بوده است و بر مبنای پاسخ ها میزان رضایت هم بسیار مناسب بوده به صورتی كه تنها ۳.۵۱ درصد از مراجعین اعلام عدم رضایت داشته اند.

حریرچی ادامه داد: بیشترین دلایل عدم رضایت به دلیل برخورد نامناسب، ندادن آموزش های لازم، نگفتن زمان مراجعات بعدی، انتظار طولانی، شلوغی زیاد مركز، كمبود بعضی از وسایل بهداشتی و... بوده است. این سامانه اصل انجام خدمت را كنترل و از ورود اطلاعات نادرست جلوگیری می كند. وزارت بهداشت در نظر دارد تا به تدریج این سامانه را به سایر مراكز گسترش دهد. ما ترجیح می دهیم كلیه خدماتمان را در اتاق شیشه ای به افكار عمومی عرضه نماییم البته این اقدامات فعلا محدود به مراكز بهداشتی دولتی است و به تدریج به مراكز درمانی هم توسعه می یابد.

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه با اشاره به تعطیلات هفته گذشته اظهار داشت: باید توجه كرد كه تعطیلات رسمی طولانی مدت سبب آسیب و بروز مشكل در عرضه خدمات بهداشتی و درمانی به مردم و نارضایتی بیماران می گردد.
تعطیلات طولانی مدت در عرضه خدمات سلامت مشكل تولید می كند
حریرچی با اشاره به اینكه بر مبنای آمارها سرانه بار رجوع به مطب خصوصی تخصصی و فوق تخصصی در سال برای هر ایرانی ۱.۲۴ بار است، اظهار نمود: میزان رجوع به مطب خصوصی پزشك عمومی سالانه برای هر ایرانی ۰.۶۴ باراست. حال با حذف تعطیلات آخر هفته تعطیلات رسمی و تعطیلات نوروز ۸۱ میلیون ایرانی به صورت متوسط در هر روز عادی ۴۴۶ هزار بار به مطب خصوصی پزشك متخصص و فوق تخصص و ۲۳۰ هزار و ۵۰۰ بار به مطب خصوصی پزشك عمومی رجوع می كنند.

وی اضافه كرد: باید توجه كرد كه ۶۶.۵ درصد بار مراجعات سرپایی تخصصی و فوق تخصصی در كشور به مطب های خصوصی و ۲۸.۵ درصد بار مراجعات پزشك عمومی هم در كشور به مطب های خصوصی است. حال در تعطیلات طولانی همه این مراجعات در ۶۰۰ بیمارستان دولتی متمركز می شوند. بیمارستان هایی كه اورژانس شان شلوغ است و باید بار مراجعات سرپایی را هم تحمل كند. این مورد سبب معطل شدن و نارضایتی بیماران می گردد ازاین رو منطقی سازی تعطیلات رسمی توزیع متعادل تر آن ها درطول سال، اقدامات كمكی نظام پزشكی و بخش خصوصی و دادن امكانات بیشتر به مراكز دولتی می تواند این مشكل را برطرف كند.
عامل بروز زگیل تناسلی و سرطان دهانه رحم
حریرچی درپاسخ به سوالی درباره ی حواشی مطرح شده پیرامون واكسن HPV اظهار داشت: در كشورمان باید واكسن های ضروری كه از بیماری های مهم پیشگیری می كنند را گسترش دهیم. یكی از واكسن های مورد سفارش جهانی كه در اولویت ما هم قرار دارد واكسن HPV است. باید توجه كرد كه HPV دو بیماری مهم در كشورهای مختلف بوجود می آورد كه یكی زگیل ناحیه تناسلی و دیگری سرطان های مربوط به این ناحیه مانند سرطان دهانه رحم است. بیش از ۱۰۰ نوع از این ویروس وجود دارد كه بعضی از آن ها عامل زگیل و برخی هم عامل سرطان هستند. هرچند كه سرطان دهانه رحم دوازدهمین سرطان شایع در زنان است و سالانه ۹۲۷ مورد به آن مبتلا می شوند اما باید بدانیم كه ۵ درصد مردم در طول عمرشان به زگیل های ناحیه تناسلی مبتلا می شوند و بروز آن ها بیشتر در زنان كمتر از ۲۴ سال و مردان بین ۲۵ تا ۲۹ سال است.

وی ادامه داد: این زگیل های تناسلی عوارض متعددی دارند و می توانند در مراودات جنسی اختلال تولید كنند و حتی مطالعاتی انجام شده كه نشان داده است می تواند منجر به طلاق شوند به صورتی كه در پزشكی قانونی اجازه طلاق به علت مبتلا شدن به بیماری لاعلاج صادر می گردد چون احتمال بهبودی افراد مبتلا پس از گذشت یك تا دو سال كم و درمان آن هم پر هزینه است. از طرفی عوارض مختلف روانی مانند افسردگی و اضطراب بوجود می آورد كه می تواند منجر به اختلاف در روابط زناشویی شود.
انجام مطالعات ابتدایی تولید واكسن HPV در ایران
حریرچی با اشاره به اینكه ما از سال های گذشته به دنبال تولید این واكسن در كشور بوده ایم و مطالعات ابتدایی آن انجام شده است، اظهار داشت: هم اكنون این واكسن در كشور موجود است و در سه بازه زمانی باید تزریق شود. قیمت قانونی آن هم برای هر بار تزریق۲۷۳ هزار تومان است كه البته بعضی از مراكز خصوصی تا چند صد هزار تومان بیشتر هم دریافت می كنند اما از طرفی اكثریت جامعه استطاعت مالی تزریق آن را ندارند ازاین رو راه درست تولید این واكسن را در داخل كشور است.
اختصاص ۱۰۰ میلیون دلار اعتبار از صندوق ذخیره ارزی برای تولید دو واكسن با موافقت رهبری
حریرچی با بیان این كه امسال رهبری موافقت كردند تا برای تولید دو واكسن مهم در كشور صد میلیون دلار از صندوق ذخیره ارزی به وزارت بهداشت اختصاص پیدا كند، اظهار داشت: درباره واكسن HPV هم زمانی كه بتوانیم آن را تولید نماییم و تولید ملی این واكسن به حد مناسب برسد از آن استفاده خواهیم كرد. مطمئن هستیم كه دانشمندان جوان ایرانی قادر به تولید این واكسن هستند. هم اكنون انستیتو پاستور ایران مسئولیت این اقدام را بر عهده گرفته است. در عین حال تولید هر واكسن معمولا توانایی تولید چند واكسن دیگر را هم در كشور بوجود می آورد. در دنیا بازار قابل توجهی برای واكسن HPV وجود دارد و قیمت دلاری آن هم گران است ازاین رو رقابتی برای تولید ارزان این واكسن در دنیا وجود دارد و ما به دنبال تولید آن هستیم تا بتوانیم بازار صادراتی خوبی را هم برایش تولید نماییم.

حریرچی اضافه كرد: از طرفی از مشاركت سازمان های مردم نهاد و خیریه هایی كه صلاحیت آن ها توسط سازمان های دیگر تایید شده در اقدامات ضروری كشور استقبال می نماییم. در این مورد هم خیریه ای ۵۰ درصدهزینه را و ۵۰ درصد را هم وزارت بهداشت تقبل كرده است و امیدواریم بتوانیم این واكسن را در داخل كشورتولید نماییم. به هر حال اهتمام ما درباره تولید واكسن ها و داروها دركشور جدی است.

وی در ادامه اظهار داشت: همانطور كه روز گذشته رهبری نسبت به ارتقاء ملی و تقویت اقتصاد مقاومتی تاكید نمودند ما هم وظایفمان را انجام می دهیم. مبحث واكسن هم به حدی جدی است كه رهبری اجازه دادند از صندوق ذخیره ارزی اعتباری برای دو واكسن روتاویروس و پنوموكوك اختصاص داده شود.

حریرچی تصریح كرد: ما برای گسترش واكسن ها و خدمات دارویی اولویت بندی داریم و با عنایت به امكانات مالی آن ها را توسعه می دهیم. در دهه اول انقلاب اسلامی پیشرفت خوبی در زمینه گسترش واكسن ها داشتیم البته این پیشگامی در یكی دو دهه گذشته مقداری دچار مشكل شد اما در دوره اخیر توانستیم واكسن پنتاوالان را به برنامه واكسیناسیون كشور اضافه نماییم همینطور واكسن هپااتیت را در گروه های سنی مختلف توسعه دادیم و میزان پوشش واكسن هایمان هم به بیش از ۹۸ درصد افزایش پیدا كرده است.

وی اضافه كرد: به هر حال ما در این زمینه كمبود اعتبار داریم و تامین این واكسن ها هم متوسط تامین امكانات است چون كه اعتبارات ما كفاف آن را نمی كرد. حال هر خیری هم در این زمینه وارد شود و بتواند كمك نماید از آن استقبال می نماییم البته ما این كمك ها را برای واردات هزینه نمی نماییم بلكه برای تولید ملی و رفع نیاز كشور است.

حریرچی در ادامه اظهار داشت: هم اكنون ۶۷۸ خیریه در رابطه با سلامت در كشور وجود دارند و از جانب ما و سایر ارگان های ذیربط بر آن ها نظارت می گردد. واكسن HPV هم به محض تولید ملی به برنامه واكسینانسیون كشور اضافه می گردد.

حریرچی درباره ی بعضی از شایعه ها در خصوص این كه درصورت تزریق واكسن HPV فرد عقیم می شود، اظهاركرد: در این زمینه فقط افراد علمی باید اظهار نظر كنند. اگر گزارش علمی در این زمینه وجود دارد حتما آن را به ما ارائه نمایید اما در دنیا چنین گزارشاتی وجود ندارد. هم اكنون واكسن HPV در ۵۴ كشور استفاده می گردد و در بعضی از كشورها هم الزامی است و گزارشات این چنینی درباره آن وجود ندارد.
راه انتقال HPV چیست؟
حریرچی در پاسخ به سوال ایسنا درباره راه انتقال HPV اظهار داشت: راه اصلی این بیماری با استفاده از ارتباط جنسی است اما روش های دیگری هم به میزان كم سبب انتقال آن می شوند. بر این اساس هر نوع تماس نزدیك پوست و مخاط امكان انتقال این ویروس را بوجود می آورد. انتقال این ویروس فقط در روابط غیر رسمی و غیر اخلاقی نیست بلكه در روابط زناشویی هم امكان پذیر است.
وضعیت توریسم درمانی در ایران
وی در پاسخ به سوالی درباره ی وضعیت توریسم درمانی در كشور اظهار داشت: كشور ما در سه دهه گذشته در شرایطی بود كه برای درمان بیماران در داخل كشور بیشتر از پزشكان خارجی استفاده می كرد و هزینه های ارزی زیادی را متحمل می شدیم همینطور بیماران مجبور بودند برای یك عمل ساده قلب باز كه هم اكنون در شهرهای دوم و سوم استان ها هم انجام می گردد به خارج از كشور رجوع كنند اما هم اكنون نه تنها از اعزام بیماران به خارج از كشور بی نیاز هستیم بلكه پزشك خارجی هم نداریم و ازكشورهای مختلف افراد برای درمان به ایران می آیند.

حریرچی اضافه كرد: باید توجه كرد كه توریسم درمانی دو جزء دارد. یك جزء آن درباره اقدامات خاص و پیجیده درمانی و یك بخش هم مربوط به خدمات جانبی سلامت است. در خیلی از كشورها درآمد زایی قسمت دوم بیشتر است مانند انجام اقداماتی چون آب درمانی، استفاده از مواد گیاهی و غیره همینطور بخش عمده درآمد ناشی از توریسم درمانی مربوط به اقداماتی چون خرید، هزینه های هتل و گردشگری و غیره است ازاین رو به جهت اینكه بتوانیم از هر دو جزء استفاده نماییم باید هماهنگی گسترده ای از نظر تسهیل دریافت ویزا، وجود هتل های مختلف و در دسترس، حمل و نقل و... داشته باشیم.

وی با بیان این كه در وزارت بهداشت حمایت های لازم ازگسترس توریسم درمانی انجام می شود، اظهار داشت: البته عمده خدمات توریسم درمانی باید توسط بخش خصوصی صورت گیرد و بخش دولتی باید عمده فعالیت ها و خدماتش را برای مردم كشور خودمان عرضه نماید.

سخنگوی وزارت بهداشت در پاسخ به سوال دیگری درباره آیین نامه استقلال بیمارستان ها از دانشگاه های علوم پزشكی اظهاركرد: آیین نامه ای در این زمینه ابلاغ گردیده كه مطابق با مدلهای پیشرفته جهانی و مطالعات مختلف داخلی است. بر مبنای این آیین نامه اداره بیمارستان ها با استفاده از گروهی كه توسط دانشگاه منصوب می شوند و استقلال عملیاتی، پاسخگویی و مسئولیت پدیری بیشتری دارند، انجام می گردد. تجربیات دنیا نشان داده است كه در این صورت بیمارستان ها بهتر می توانند عرضه خدمت كنند. در عین حال تاكید می كنم كه تعرفه بیمارستان های مستقل همان تعرفه دولتی است و دریافت بالاتر از تعرفه دولتی در این بیمارستانها جرم به حساب می آید.
ممنوعیت لیزر درمانی توسط پزشك عمومی
حریرچی در پاسخ به سوالی درباره ممنوعیت لیزر درمانی توسط پزشكان عمومی اظهار داشت: وزارت بهداشت در دوره های مختلف بخشنامه هایی دارد كه مطابق با صلاح و موازین علمی برای عرضه خدمات مختلف بهداشتی و درمانی در كشور تصویب و با عنایت به اختیارات قانونی خود اجرا می كند. از طرفی وزارت بهداشت نقش تولیت دارد و می خواهد حداكثر منافع هم برای مردم و هم برای عرضه كنندگان خدمات محقق شود. در این زمینه به دیوان عدالت اداری شكایت شده بود كه دیوان شكایت و درخواست ابطال این بخشنامه را وارد ندانست ازاین رو ما در بازدیدهای دوره ای خود اگر تخلفی در این باره ببینیم با آن برخورد می نماییم.
نظارت وزارت بهداشت براستخرهای عمومی و چند سفارش به مردم
حریرچی با اشاره به افزایش رجوع مردم به استخرهای عمومی پس از ماه مبارك رمضان اظهار داشت: نظارت های ما به صورت مختلف بر بهداشت استخرهای شنا انجام می گردد چون كه آب محیط خوبی برای انتقال بعضی از عفونت هاست و بر همین مبنا ما نظارت های زیادی انجام می دهیم.

وی در انتها اظهاركرد: ۱۸۰۵ استخر فعال وجود دارد كه در سال ۹۶، ۳۱ هزار و ۲۱۰ بار از این استخرها نمونه برداری میكروبی انجام دادیم و ۱۴ هزار و ۵۴۶ بازدید هم از آن ها انجام دادیم یعنی هر استخر ۸ بار مورد بازدید قرار گرفته است كه در این نمونه برداری ها ۹۵/۲۵ درصد مطلوبیت وجود دارد ازاین رو به مردم سفارش می كنم اگر بیماری گوارشی یا بیماری پوستی دارند به استخر عمومی رجوع نكنند و در صورت رجوع حتما ازوسایل شخصی خود استفاده كنند همینطور پیش از ورود به استخر و پس از آن دوش بگیرند. به كودكان هم باید آموزش داد تا ترشحات بدن مانند آب دهان و بینی را در آب نریزند. در عین حال سامانه وزارت بهداشت هم پاسخگوی شكایات مردمی است و اگر مردم درباره استخرها هم تخلفی دیدند مراتب را به این سامانه اطلاع دهند.1397/03/21
14:57:50
5.0 / 5
4583
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است