چند نكته درباره چگونگی تشخیص لوسمی

چند نكته درباره چگونگی تشخیص لوسمی

دكتر میوه: یك متخصص خون و آنكولوژی، لوسمی را یكی از سرطان های شایع كودكان خواند و درباره آن توضیحاتی را عنوان نمود.


دكتر مهیار منصوری در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به اینكه لوسمی حاد میلوئیدی یا به اختصار "AML" یكی از انواع سرطان خون است، اضافه كرد: این نوع لوكمی سلول های مغز استخوان یا میلوسیت ها را تحت تاثیر قرار می دهد و روندی حاد دارد. در این بیماری مغز استخوان، میلو بلاست ها (نوعی گلبول سفید)، گلبول های قرمز یا پلاكت های غیرطبیعی می سازد.
این متخصص آنكولوژی و خون با اشاره به اینكه سرطان خون یا لوسمی یا لوكمیا بیماری پیش رونده و بدخیم اعضای خون ساز بدن است، اظهار نمود: این بیماری در اثر تكثیر و تكامل ناقص گویچه های سفید خون و پیش سازهای آن در خون و مغز استخوان تولید می گردد و لوسمی یكی از سرطان های شایع در بین كودكان است.
منصوری با تاكید بر اینكه در لوسمی مغز استخوان به صورت غیر عادی، مقدار بسیار زیادی سلول خونی تولید می كند و این سلول ها با سلول های خون نرمال و عادی متفاوت هستند و درست عمل نمی كنند، عنوان كرد: بر این اساس تولید سلول های سفید خون طبیعی متوقف شده و توانایی فرد را در مقابله با بیماری ها از بین می برند.
وی خاطرنشان كرد: سلول های لوكمی همینطور بر تولید سایر انواع سلول های خونی كه توسط مغز استخوان ساخته می گردد همچون گویچه های قرمز خون كه اكسیژن را به بافت های بدن می رسانند و پلاكت های خونی كه از لخته شدن خون جلوگیری می كنند، اثر منفی می گذارند، بنابراین در انواع لوسمی، ضعف ایمنی، كم خونی و اختلال انعقادخون داریم.
این متخصص آنكولوژی و خون با اشاره به اینكه كشیدن سیگار، سابقه درمان به روش شیمی درمانی و قرار داشتن در معرض تابش اشعه خطر مبتلا شدن به سرطان خون AML بزرگسالان را بیشتر می كند، تصریح كرد: نشانه های احتمالی سرطان خون AML بزرگسالان شامل تب، احساس خستگی و به آسانی دچار خون ریزی یا خون مردگی شدن، است.
منصوری خاطرنشان كرد: در لوسمی حاد، سلول های مغز استخوان بلوغ مناسبی ندارند و سلول های لوسمیك نابالغ اغلب بلاست نامیده می شوند كه به تولید مثل و تجمع ادامه میدهند. در لوسمی میلوئیدی منشاء سلول های سرطانی رده میلوسیت ها كه گلبول های قرمز، پلاكت ها یا سایر گلبول های سفید بجز لنفوسیت ها مانند گرانولوسیت ها و منوسیت ها را می سازند، هستند.
این متخصص آنكولوژی و خون به آزمون های آزمایشگاهی برای تشخیص و طبقه بندی لوسمی اشاره نمود و با اشاره به اینكه از آزمایش هایی شامل معاینه خون و مغز استخوان برای یافتن مبتلا شدن و تشخیص نوع سرطان خون AML بزرگسالان استفاده می نمایند، تصریح كرد: پس از نمونه برداری، سلول ها به روی ورقه های میكروسكوپی شیشه ای به نام اسلاید قرار گرفته و در معرض رنگ های شیمیایی (دای) قرار داده می شوند تا این رنگ را جذب یا منعكس كنند. بعنوان مثال یك رنگ شیمیایی باعث می گردد كه گرانول های اغلب سلول های AML به صورت نقاط سیاه رنگی در زیر میكروسكوپ دیده شوند، اما در سلول های ALL تغییر رنگی تولید نمی كند.

وی با اشاره به اینكه از تكنیك فلوسیتومتری برای بررسی سلول های مغز استخوان، گره های لنفاوی و نمونه های خون استفاده می شود، افزود: این روش برای تعیین نوع لوسمی بسیار دقیق است. یك نمونه سلولی كه با آنتی بادی های خاصی نشان دار شده است از مقابل دسته نور لیزر عبور داده می شود. هر آنتی بادی به نوع خاصی از سلول های لوسمیك متصل می گردد. اگر در نمونه مورد نظر، این سلول ها وجود داشته باشند، لیزر سبب خواهد شد كه از این سلول ها نوری منعكس شود كه توسط یك كامپیوتر اندازه گیری و تجزیه می گردد و گروه هایی از سلول ها توسط این روش می توانند جدا شده و شمارش شوند.
منصوی اظهار داشت: ایمونوسیتوشیمی مانند روش فلوسیتومتری سلولهایی كه از آسپیراسیون با بیوپسی مغز استخوان به دست می آیند توسط آنتی بادی هایی اختصاصی درمان می شوند، اما به جای لیزر و كامپیوتر برای تجزیه، نمونه های درمان شده دچار تغییر رنگ های خاصی خواهند شد كه در زیر میكروسكوپ قابل دیدن است.
این فوق تخصص خون و آنكولوژی اضافه كرد: برپایه مطالعات ژنتیك مولكولی، مواد اختصاصی به نام های گرنده های آنتی ژنی بر روی سطح لنوسیت ها وجود دارند. سلول های لنفوئید طبیعی تعداد زیادی از گیرنده های آنتی ژنی متفاوت را دارند كه در پاسخ بدن به انواع خیلی از عفونت ها كمك می كنند.
وی اظهار داشت: لوسمی لنفوستیك مانند ALL از یك سلول غیرطبیعی لنفوسیت شروع می گردد. ازاین رو همه سلول ها در بیمار لوسمیك گیرنده آنتی ژنی مشابهی دارند.
منصوری به مطالعات تصویری این بیماری اشاره نمود و اظهار داشت: این مطالعات با استفاده از اشعه ایكس، سی تی اسكن، اسكن گالیوم و استخوان، سونوگرافی و MRI انجام می گردد.1397/04/04
13:26:11
5.0 / 5
4587
تگهای خبر: آزمایش , بیمار , بیماری , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است