در گزارش دكتر میوه مطرح شد؛

آثار تحریم ها در تولید تجهیزات آزمایشگاهی

آثار تحریم ها در تولید تجهیزات آزمایشگاهی

به گزارش دكتر میوه یك كارآفرین حوزه سلامت، با اشاره به آثار تحریم ها در تولید تجهیزات آزمایشگاهی، اظهار داشت: در حوزه صادرات، بدون كمك و حمایت دولت، اساسا كار خیلی سخت و دشوار است.زهرا آقامیری دارای مدرك دكتری شیمی و كارآفرین حوزه سلامت، كه در سال ۱۳۹۳ موفق به راه اندازی خط تولید دستگاه های آزمایشگاهی در ایران شد، در گفتگو با خبرنگار مهر، با عنوان این مطلب كه حدودا تمام صنایع و اصناف كشور برای تولیدات خود نیاز به مواد اولیه شیمیایی دارند، اظهار داشت: در بخش صنایع شیمیایی بیشتر از دو هزار قلم مواد اولیه وجود دارد كه قسمت اندكی از آن در حدود ۱۰ درصد در داخل تولید می شود و مابقی این مواد شیمیایی وارداتی هستند.
آقامیری افزود: در صنایع غذایی و بهداشتی كه مدتی نیز با كمبود تولیدات مواجه بودیم، برای تولید محصول به مواد اولیه شیمیایی وابسته اند.
وی در ارتباط با بومی سازی و قطع واردات تجهیزات آزمایشگاهی دارید، اظهار داشت: تحریم ها، مشكلاتی جهت سرمایه گذاری و خرید دانش فنی برای ما به وجود آورده ولی نخستین هدف ما راه اندازی خط تولید مواد اولیه چند محصول اصلی در حیطه مواد موثره دارو است. هدف دیگر ما تولید و انتقال دانش فنی مواد اولیه شیمیایی كارخانجات است. امیدواریم در شرایط تحریمی به مشكل بر نخوریم یا حتی با واسطه بتوانیم این كار را انجام دهیم گرچه امكان دارد هزینه های ما افزایش پیدا كند اما هدف ما عملا این است كه طی چند سال آینده دانش فنی این مواد و داروها را وارد كشور نماییم.
آقامیری با بیان این مطلب كه با تولید دستگاه های آزمایشگاهی سالانه از خروج حدود ۳ میلیون دلار ارز جلوگیری كرده ایم، افزود: در حوزه صادرات بدون كمك و حمایت دولت اساسا كار خیلی سخت و دشوار است. متاسفانه هزینه های برگزاری نمایشگاه در خارج از كشور بسیار بالا است و عدم شناخت بازارهای بین المللی و ریسك بالای رقابت با برندهای مطرح موجب می شود شركت های خصوصی و نوپا نتوانند در بخش صادرات عملكرد مناسبی داشته باشند.
این كارآفرین حوزه سلامت، به بومی سازی مواد اولیه اشاره نمود و اضافه كرد: چنانچه ما سرمایه گذار خارجی با سرمایه بزرگ هم جذب نماییم اگر پشتیبانی گاهی معنوی و رفع قوانین و بوروكراسی دست و پاگیر اداری از طرف دولت اتفاق نیافتد، پروژه به موفقیت منتج نمی گردد. هدف ما این است كه ظرف ۳ تا ۴ سال آینده چند محصول استراتژیك را بومی سازی نماییم. یك سری محصولات در ایران داریم كه سالانه مقدار بسیار زیادی ارز از كشورمان خارج می كنند. ما تحقیقات لازم جهت كسب دانش فنی این محصولات را انجام داده ایم و به نتایج بسیار خوبی رسیدیم و امیدوارم با پشتیبانی لازم این مواد اولیه شیمیایی را بومی سازی نماییم.


منبع:

1398/07/13
22:08:04
5.0 / 5
4537
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است