مدیركل تجهیزات و ملزومات پزشكی وزارت بهداشت:

دستگاه های UV ضدكرونا نیستند

دستگاه های UV ضدكرونا نیستند

به گزارش دكتر میوه مدیركل تجهیزات و ملزومات پزشكی سازمان غذا و دارو در واكنش برخی ادعاها در خصوص استفاده از دستگاه های UV و مه پاش بعنوان استریل كننده هوا در شرایط بحران كرونا، اظهار داشت: این دستگاه ها اثر ثابتی در تمام محیط ها ندارند و تاییدیه وزارت بهداشت را ندارند.


به گزارش دکتر میوه به نقل از ایسنا، مهندس سید حسین صفوی در ارتباط ویدئوکنفرانسی با خبرنگاران ضمن تبریک روز ارتباطات در پاسخ به سوالی در مورد استفاده از دستگاه های UV در بعضی مطب های پزشکی اظهار داشت: بعضی از اقلام و دستگاه ها کالاهایی هستند که پس از انتشار کرونا به بازار عرضه شدند. همچون این موارد دستگاه UV بعنوان استریل کننده هوا یا کالاهایی مثل مه پاش را می توان نام برد. در مورد این دستگاه ها هیچ رگولاتی تایید شده ای در دنیا وجود ندارد، چون که با عنایت به فضایی که پوشش می دهند اثر ثابتی در تمام محیط ها نخواهند داشت. ازاین رو تاییدیه ای برای آنها از جانب وزارت بهداشت صادر نشده است و اگر در مرکزی استفاده گردد بر مبنای مسئولیت صاحبان آنجا خواهد بود.
وی با اشاره به اینکه طی چند ماه گذشته تولیدات و تجهیزات پزشکی افزایش یافته است، خاطرنشان کرد: از آنجایی که داروی خاصی برای درمان کرونا وجود ندارد، بنابراین برای پیشگیری از شیوع بیشتر بیماری به سمت تولید تجهیزات پزشکی تمرکز کرده ایم. از طرفی تقاضا هم برای اقلام حفاظتی مانند ماسک، دستکش و... و همینطور کیت های تشخیصی و ونتیلاتور افزایش پیدا کرد. خوشبختانه یکی از نعمت های موجود در کشور ما وجود شرکت های دانش بنیان است که در سه ماهه اخیر در حوزه تجهیزات پزشکی با تمام ظرفیت کار کرده اند تا تیراژ تولیدات افزایش یابد.
تامین روزانه ۴۰ دستگاه ونیتلاتور از جانب دو شرکت دانش بنیانمدیرکل امور تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو افزود: قبل از انتشار کرونا روزانه ۱۰ عدد ونتیلاتور تولید می شد، اما حالا دو شرکت دانش بنیان تعهد کرده اند که در روز ۴۰ دستگاه ونتیلاتور در اختیار وزارت بهداشت قرار دهند و ما هم این اجازه را داده ایم که در صورتیکه نیاز ما تأمین شد بتوانند مازاد آنرا صادرات کنند.
وضعیت تولید داخلی کیت های تشخیصی کروناوی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه قبل از انتشار کرونا در کشور کیت تشخیصی آن تولید نمی شد، اظهار داشت: برای تولید کیت مولکولی تشخیصی امروز سه شرکت دانش بنیان مجوز تولید و توزیع دارند و تیراژ تولیدمان به شکلی است که ظرف یک ماه و نیم آینده می توانیم نیاز یک میلیون و نیم کیت تشخیص مولکولی را پاسخگو باشیم. این روند برای کیت های استخراج هم به همین شکل است. در مورد کیت های سرولوژی هم حالا یک تولید کننده از ما تاییدیه نهایی را گرفته است که می تواند به اندازه نیاز کشور کیت تولید کرده و صادرات هم داشته باشد.
افزایش ظرفیت تولید ماسکهای صنعتی و نیمه صنعتیوی در مورد تولید اقلام حفاظتی مانند ماسک، شیلد حفاظتی و... افزود: تولید ماسک سه لایه را توسعه دادیم. در صورتی که پیش از این روزانه ۵۰۰ هزار تا ۶۰۰ هزار تولید ماسک داشتیم. حالا دستگاه های تولید ماسک هم تهیه شده است و می توانیم روزانه بیشتر از دو میلیون و ۵۰۰ هزار ماسک صنعتی تهیه کرده و به مراکز درمانی تحویل دهیم. این در حالیست که گروه های جهادی و برخی اصناف هم با عنایت به پروتکل های بهداشتی مجوز تولید، بسته بندی و ضدعفونی کردن ماسک ها را دارند که در آن زمینه هم حدود دو میلیون ماسک به این شکل تأمین می شود.
برنامه ریزی برای صادرات مازاد اقلام حفاظتی در رابطه با کروناوی اضافه کرد: در مورد ماسک N۹۵ هم قبل از انتشار کرونا از آنها در مراکز درمانی استفاده نمی کردیم و تولیدمان روزانه ۱۵ هزار عدد ماسک بود که در بخش صنعتی استفاده می شد اما امروز به تولید بیشتر از ۱۵۰ هزار ماسک N۹۵ در روز دست یافته ایم که هم برای مراکز درمانی استفاده می شود و هم دپوی آنرا شروع کرده ایم. همینطور در مورد تولید لباس های یکسره امروز بیشتر از ۱۰۰ هزار لباس در روز تولید می نماییم که بیشتر از نیاز کشور است و به فکر ذخیره و صادرات آن هم هستیم.
صادرات کیت های سرولوژی ایرانی به ترکیه و آلمانوی در مورد صادرات کیتهای ایرانی به سایر کشورها اضافه کرد: کیت های سرولوژی بعد از کسب تاییدیه از جانب ما در چارچوب دو محموله برای کشورهای آلمان و ترکیه ارسال شد. البته در مورد کیت های تشخیصی PCR صادرات نداریم؛ چون که باید نیاز داخلی را پوشش دهیم. در مورد واردات کیت هم از آنجایی که ما تولید کننده کیت نبودیم در ابتدای شیوع بیماری کرونا بخشی از کیت ها از جانب سازمان بهداشت جهانی و بخشی هم از راه کشور چین تأمین می شد. نمونه های این کیت ها بررسی شده و در صورتی که مجوز نهایی را دریافت می کرد ترخیص آن صورت می گرفت. این کیت ها کیفیت و شرایط مناسبی داشتند.
صفوی در پاسخ به این سؤال که در بعضی از خبرها کشور ترکیه اعلام نموده است که محموله ای به این کشور نرسیده است، خاطرنشان کرد: دو محموله از کشور خارج شده و دیگر در گمرک ایران وجود ندارد. باید توجه کنید روند ترخیص کالا هم در کشورها و گمرکات مختلف، متفاوت می باشد، اما این محموله ها از کشور ما خارج شده است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه کرونا توانست صدمه پذیری کشورهای مختلف را در تأمین نیازهای درمانی نشان دهد، اظهار نمود: ولی ما با وجود اینکه در شرایط تحریم های سخت و مشکلات آن قرار داشتیم، توانستیم در تأمین اقلام پزشکی جایگاه مثال زدنی به دست آوریم. در ایام اول بیماری با عنایت به نیاز بالا برای ماسک مجوزهایی برای واردات داده بودیم اما حالا با عنایت به افزایش حجم تولید داخل، تقاضای زیادی برای آن وجود ندارد.
دپوی اقلام در رابطه با کرونا جهت مقابله با پیک دوم بیماریوی افزود: ایران در مقایسه با کشورهای منطقه وضعیت بسیار خوبی داشته است که این وضعیت حتی در مقایسه با برخی کشورهای اروپایی که درخواست برای اقلام محافظتی دارند هم مشاهده می شود. حالا حتی کشورهایی که تولید کننده ونتیلاتور بودند نیازمند واردات این دستگاه از کشورهای دیگر هستند، اما ما با این که پیشبینی می کردیم شاید احتیاج به واردات ونتیلاتور داشته باشیم، اما بخش خصوصی به کمک ما آمد تا جایی که دیگر نیازی به واردات این دستگاه وجود نداشته باشد. در زمینه توسعه تخت های ویژه هم این بخش می تواند به ما کمک نماید. در صورتی که قرار باشد پیک دوم بیماری را شاهد باشیم، دپوی ذخایر ما تکیه بر تولیدات داخلی دارد.
صفوی با اشاره به اینکه با ایجاد رقابت میان تولید کنندگان می توان شاهد ارتقای کیفیت تولیدات بود، اظهار داشت: یکی از موضوعات در دستور کار ما رتبه بندی محصولات پزشکی تولید داخلی بر مبنای کیفیت آنها بود. محصولات پزشکی بسیار متنوع اند و ما برای این کار از ظرفیت اتحادیه ها و انجمن ها استفاده کردیم تا بر مبنای چهارچوب های ابلاغی، کالاها را رتبه بندی کنند و قیمت کالا هم بر مبنای همین کیفیت شکل خواهد گرفت. بعنوان مثال انجام این کار در زمینه باند و گاز استریل سبب شد که تلاش تولید کنندگان برای افزایش کیفیت کالا رشد قابل ملاحظه ای داشته باشد.
صادرات ۲۵ میلیون دلاری تجهیزات پزشکی در سال گذشتهوی در مورد میزان صادرات تجهیزات پزشکی در سال ۹۸ هم اظهار داشت: حدودا ۲۵ میلیون دلار صادرات در حوزه تجهیزات پزشکی داشتیم که فکر می کنم سال جاری با عنایت به این که به علت انتشار کرونا محصولات جدیدی اضافه شده است این رقم افزایش نسبی داشته باشد.
کمبود اقلام حفاظتی در بیمارستان ها نداریموی در پاسخ به سوالی در مورد اینکه آیا حالا کمبود تجهیزات حفاظتی در مراکز درمانی وجود دارد یا خیر؟ بیان نمود: قطعا تیراژ تولیدات داخلی به اندازه پاسخگویی نیاز بخش درمان کشور خواهد بود و این مراکز در زمینه دستکش و سایر اقلام حفاظتی کمبودی نخواهند داشت. در ایام اول شیوع بیماری از آنجایی که می خواستیم موجودی محصول خویش را به صورت نظام یافته به مراکز درمانی برسانیم، این اقلام از راه حواله های صادر شده از جانب تجهیزات پزشکی به مصرف کنندگان می رسید، از آن زمان به بعد حدود ۲۵۰ میلیون دستکش را در مراکز درمانی توزیع کردیم و به شکل مناسبی در اختیار کادر درمانی قرار گرفت. هماهنگی برای عرضه این اقلام در بخش دولتی از راه دانشگاه های علوم پزشکی صورت می گرفت و از آنجایی که در بخش خصوصی یک مجموعه متمرکز وجود نداشت، خودمان به شکلی مستقیم با بخش های خصوصی در ارتباط بودیم.
صفوی در پاسخ به سوالی در مورد روند تخصیص ارز به شرکت های تولید کننده تجهیزاتی اضافه کرد: در تخصیص ارز همیشه تولید کنندگان در اولویت ما قرار دارند. در تمام جداول ارسالی به بانک مرکزی برای تأمین ارز اولویت با مواد اولیه است، اما در چند ماه اخیر به علت محدودیت ها، تخصیص ارز در حوزه تجهیزات پزشکی بسیار کند شده بود و صفی برای تخصیص ارز بوجود آمده بود که پیگیر رفع این مشکل هستیم.
اجازه بازاریابی خارجی به شرکتهای ایرانی تولید کننده کیتهای کروناوی در مورد حجم صادرات کیت از کشور اظهار داشت: همانطور که گفتم دو قسمت صادرات انجام شده است و الان خود تولید کننده ها از ما درخواست کرده اند که روزانه ۹۰۰۰ کیت صادر کنند که ما هم اجازه این کار و بازاریابی در کشورهای خارجی را به آنها خواهیم داد.
صفوی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه هیات امنای صرفه جویی ارزی وزارت بهداشت در زمینه دپوی اقلام حفاظتی آمادگی کامل را دارد، خاطرنشان کرد: این اقلام به دو شکل توزیع می شدند. اول برای مراکز درمانی که تأمین کنندگان کالا آنها را در اختیارشان قرار می دادند، اما بعد از اجرای طرح فاصله گذاری هوشمند احتیاج به این تجهیزات افزایش پیدا کرد. در مورد عرضه تجهیزات حفاظتی به مطب ها هم سه شرکت توزیع کننده مشخص شدند تا کالاها را در اختیار مطب ها بگذارند.
موجودی مناسب پانسمان بیماران پروانه ایوی در مورد تأمین پانسمان بیماران پروانه ای هم اظهار داشت: به علت تحریم های موجود عدم همکاری شرکت تأمین کننده این پانسمان ها را در مقاطعی شاهد بودیم، اما حالا توانستیم از راه چند شرکت این کالا را تأمین نماییم. بخشی از این پانسمان ها هم از راه یونیسف وارد کشور شدند. هم اکنون موجودی پانسمان این بیماران در وضعیت مناسبی قرار دارد و برای تأمین آن در آینده هم در تلاش هستیم.
وی در پاسخ به این سؤال که کدامیک از ماسک ها تایید شده است و می توان جهت استفاده به آنها اعتماد کرد، اظهار داشت: در چند ماه اخیر واحدهای تولیدی زیادی مبادرت به تولید ماسک ها کردند و آنها را به بازار ارائه کردند. برای آنکه از صحت شرکت تولیدی ماسک اطمینان حاصل کنید می توانید به سایت imed.ir رجوع کنید.
سقف قیمت برای ماسکهای سه لایه و N۹۵مدیرکل تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو در مورد قیمت گذاری ماسک ها هم اظهار داشت: سقف قیمت برای ماسک های نیمه صنعتی ۱۶۰۰ تومان است که این با عنایت به نوع محصول متغیر است. در مورد ماسک های N۹۵ هم قیمت بسته به نوع ایرانی یا خارجی آن از ۷۰۰۰ تومان تا ۱۶ هزار تومان متفاوت می باشد.
صفوی اظهار داشت: عموما ماسک خارجی به صورت قاچاق وارد کشور نمی شود؛ چون که صرفه اقتصادی نخواهد داشت و عموما ماسک هایی که در سطح بازار مشاهده می کنید از تولیدات داخلی هستند.1399/02/27
15:11:18
5.0 / 5
2599
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است