همزمان با روز ملی اهدای عضو مطرح شد:

فوت روزانه 12 بیمار در انتظار پیوند عضو

فوت روزانه 12 بیمار در انتظار پیوند عضو

به گزارش دكتر میوه مسوول واحد فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی با اشاره به اینكه تنها یك چهارم اعضای دارای قابلیت پیوند در كل كشور اهدا می شود، اظهار داشت: این در حالیست كه روزانه حدودا ۱۲ نفر به دلیل نرسیدن عضو پیوندی در فهرست انتظار پیوند فوت می كنند؛ در صورتیكه اگر به ظرفیت واقعی كشور در زمینه اهدای عضو یعنی شاخص pmp ۴۰ برسیم این میزان مرگ و میر به كمتر از ۲ مورد در روز كاسته می شود.


دکتر فرحناز صادق بیگی به مناسبت ۳۱ اردیبهشت ماه - روز ملی اهدای عضو - در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینکه هم اکنون در داخل کشور ۲۵ هزار نفر در فهرست انتظار پیوند عضو هستند، اظهار داشت: بیشتر این افراد از بیماران دیالیزی نیازمند پیوند کلیه هستند و در رتبه های بعدی به ترتیب بیماران نیازمند پیوند کبد، قلب، ریه، پانکراس و روده قرار دارند.
سه چهارم اعضای دارای قابلیت اهدا به زیر خاک می روند
وی با اشاره به اینکه سالانه بین ۶ تا ۸ هزار مورد مرگ مغزی در داخل کشور رخ می دهد که شایع ترین علت آن تصادفات جاده ای است، اظهار نمود: از این تعداد مرگ مغزی حدودا ۵۰ درصد از نظر علمی قابلیت اهدای عضو دارند، به عبارتی بین ۳ تا ۴ هزار مورد مرگ مغزی در سال؛ در صورتی که متاسفانه تنها ۲۵ درصد این ظرفیت یعنی چیزی حدود یک چهارم به اهدا می رسد.
به قول وی، هم اکنون حدودا سه چهارم اعضایی که قابلیت اهدا دارند، به زیر خاک می روند و دلیل اصلی آن عدم رضایت خانواده های اهدا کننده است.
وی با اشاره به رشد مضاعف اهدای عضو از موارد مرگ مغزی طی سال گذشته، عنوان کرد: آمار اهدای عضو موارد مرگ مغزی از حدود ۹۳۰ مورد در سال ۹۷ به ۱۰۷۸ مورد در سال ۹۸ افزایش یافته است، با این وجود هنوز با تحقق ظرفیت واقعی کشور فاصله داریم.
فوت روزانه ۱۲ نفر در فهرست انتظار پیوند
وی با اشاره به اینکه روزانه حدودا ۱۲ نفر به دلیل نرسیدن عضو پیوندی در فهرست انتظار پیوند فوت می کنند، خاطرنشان کرد: در صورتیکه اگر به ظرفیت واقعی کشور در زمینه اهدای عضو یعنی شاخص pmp ۴۰ برسیم این میزان مرگ و میر به کمتر از ۲ مورد در روز کاسته می شود.
صادق بیگی افزود: هم اکنون شاخص اهدای عضو (pmp) در داخل کشور با ۱۵۰ مورد افزایش پیوند نسبت به سال گذشته؛ از عدد ۱۱ در سال ۹۷ به ۱۴ در سال ۹۸ رسیده که هنوز با عدد طلایی اهدای عضو کشور فاصله بسیاری دارد.
شایع ترین علت عدم رضایت خانواده ها برای اهدای عضو
وی "عدم باور به مرگ مغزی بعنوان فوت" را بعنوان شایع ترین علت عدم رضایت خانواده ها برای اهدای عضو عزیزانشان بیان کرد و اظهار داشت: اکثرا مرگ مغزی را با کمای عمیق اشتباه می گیرند، چونکه ظاهر بیماران گرفتار کمای عمیق با بیمارانی که متاسفانه به دلیل مرگ مغزی فوت کرده اند شبیه به هم بوده و از آنجائیکه در مرگ مغزی تا مدت کوتاهی قلب افراد حیات خویش را بر روی مانیتور نشان می دهد، باور مرگ مغزی و فوت بیمار برای خانواده ها دشوار است و به همین علت نسبت به اهدای عضو رضایت نمی دهند.
مرگ مغزی یک اتفاق غیرقابل برگشت است
وی با تاکید بر اینکه مرگ مغزی یک اتفاق غیرقابل برگشت است، توضیح داد: حیات انسان به عملکرد همزمان قلب و مغز بستگی دارد، در صورتی که یکی از این اعضا به صورت کامل عملکرد خویش را از دست بدهد فرد زنده نخواهد بود. در این میان مرگ قلبی شناخته شده بوده چونکه توقف عملکرد آن به صورت خط صاف بر روی مانیتور مشخص می شود. در صورتی که مرگ مغزی بسیار نادر است و تنها یک درصد مرگ بشر به صورت مرگ مغزی رخ می دهد، همینطور توقف عملکرد آن مانند مانیتور قلب برای خانواده ها مشهود نیست، بنابراین باآنکه امکان بازگشت حیات فرد مرگ مغزی ممکن نیست، باور فوت بیمار برای اطرافیان وی دشوار است.
تفاوت اصلی کمای عمیق با مرگ مغزی
این عضو هیات علمی دانشگاه با اشاره به تفاوت کمای عمیق با مرگ مغزی خاطرنشان کرد: در کمای عمیق سلول های مغزی زنده هستند و تنها عملکردی ندارند ولی در مرگ مغزی نه تنها عملکرد از بین رفته بلکه سلول های مغزی هم فوت شده اند که این اختلاف تنها به وسیله آزمایش های تخصصی پزشکی است و روش های تکمیلی مانند نوار مغز، آنژیوگرافی و سونوگرافی عروق مغز قابل تشخیص بوده و به هیچ وجه از روی ظاهر بیمار مشخص نمی باشد. بنابراین تنها زمانی مرگ مغزی بیمار تایید می شود که تمامی این آزمایش ها و معاینات به صورت کامل انجام شده باشد.
مسوول واحد فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به فرایند اعلام و تایید مرگ مغزی، اظهار نمود: به محض اعلام موارد مشکوک، پزشک مسئول و آموزش دیده بر بالین فرد حاضر شده و در صورت تایید معاینات اولیه، روش های تشخیصی قطعی انجام می شود و در صورت تایید نهایی مرگ مغزی با دریافت رضایت از خانواده ها، فرد مرگ مغزی شده برای اهدای عضو به بیمارستان مسیح دانشوری منتقل می شود.
وی تفاوت کمای عمیق با مرگ مغزی را به سکته مغزی و قانقاریا تشبیه کرد و اظهار داشت: در قانقاریا پای فرد سیاه شده و قابل بازگشت نیست و تنها راه نجات بیمار قطع کردن پاست، چونکه در غیراینصورت سموم ترشح شده از آن بافت مرده منجر به فوت بیمار می شود، این در حالیست که در فلج پا به دلیل سکته، سلول های پا سالم بوده و تنها عملکرد آنها متوقف شده و احیانا به مرور و با فیزیوتراپی قابل بازگشت است.
مراحل اهدای عضو
صادق بیگی با اشاره به اجرای مراحل اهدای عضو در بیمارستان مسیح دانشوری، اظهار داشت: بعد از انتقال فرد به بیمارستان، مراحل تایید مرگ مغزی توسط ۵ متخصص داخلی، نورولوژی، جراحی اعصاب، بیهوشی و پزشکی قانونی بررسی شده و بعد از تایید نهایی و دریافت رضایت مجدد از خانواده برای اهدای عضو به اتاق عمل منتقل می شود.
مسوول واحد فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه از آغاز شروع اهدای عضو مرگ مغزی از سال ۸۰ در کل کشور بیشتر از ۸ هزار مورد اهدای عضو صورت گرفته است، اظهار داشت: از این ۸ هزار مورد نزدیک به ۱۹ هزار عضو اهدا شده است.
در چه مواردی خانواده ها برای اهدای عضو راحت تر رضایت می دهند؟
وی با اشاره به اینکه هرچه فاصله بیماری تا مرگ مغزی طولانی تر باشد، دریافت رضایت از خانواده ها آسان تر است، اظهار نمود: در مورد افراد بالای ۵۰ سالی که به دلیل حوادث مغزی و عروقی مانند خونریزی مغزی، تومور مغزی و یا سکته های مغزی گرفتار مرگ مغزی شده اند دریافت رضایت آسان تر است، چونکه خانواده مدت بیشتری با بیماری درگیر بوده و کمتر تحت شوک قرار می گیرند، ولی در مورد مرگ مغزی ناشی از تصادفات رانندگی که بیشتر در گروه سنی جوان تر و ناگهانی رخ می دهد، دریافت رضایت از خانواده ها به دلیل شوک ناشی از مسئله مشکل تر و با تاخیر بیشتری انجام می شود.
صادق بیگی هم چنین با اشاره به اهدای کلیه از فرد زنده، عنوان کرد: هم اکنون ۶۰ درصد پیوندهای کلیه از مرگ مغزی و ۴۰ درصد از اهداکننده زنده است و در ارتباط با سایر اعضا طبیعتا اهدای عضو تنها از مرگ مغزی امکانپذیر است.
وی با اشاره به رتبه شاخص اهدای عضو کشور در مقایسه با سایر کشورها، با اشاره به اینکه آمارها هنوز برای سال جاری به روز نشده است، اظهار داشت: با این وجود پیشبینی می شود که رتبه کشور بین ۲۰ تا ۳۰ باشد.
زمان طلایی در اهدای عضو پیوندی
مسوول واحد فراهم آوری اعضای پیوندی در بخش دیگر گفتگو با تاکید بر اهمیت زمان طلایی در اهدای عضو پیوندی، تصریح کرد: زمان طلایی اهدای عضو از مرگ مغزی ۴۸ ساعت است، چونکه با رخ دادن مرگ مغزی، سموم در بدن آغاز به ترشح کرده و یکی یکی اعضای بدن را به ترتیب از ریه، قلب، کلیه و کبد از بین می برد. ازاین رو اگر قصد کمک به دیگران و اهدای عضو عزیزان خویش را داریم باید هر چه سریع تر تصمیم گیری نماییم.
وی با اشاره به اینکه در هر مورد مرگ مغزی امکان اهدای ۱ تا ۸ عضو بدن شخص وجود دارد، خاطرنشان کرد: هرچه زمان بگذرد شانس اهدا کاسته می شود. باید بپذیریم که بدن تنها داربست و کالبدی برای روح و جان اصلی ماست، در این صورت پذیرش معنوی مسئله اهدای عضو برای نجات سایرین بسیار آسانتر می شود.
تاثیر کرونا در پیوند اعضا و سفارش به پیوندی ها
صادق بیگی با اشاره به اینکه از آغاز اعلام رسمی انتشار کرونا توسط وزارت بهداشت محدودیت ها درباره اهدای عضو و پیوند اعضا به خصوص در مراکز پذیرش کننده بیماران کرونایی اعمال شد، اظهار داشت: از اوایل اسفند در مرکز اهدای عضو مسیح دانشوری امر اهدای عضو متوقف و مسئله پیوند هم تنها به موارد اورژانس محدود شد. با اینکه اپیدمی کرونا در کاهش آمار پیوند اثرگذار بود، با این وجود طی چند روز گذشته خوشبختانه باردیگر با کنترل اپیدمی امر اهدا و پیوند عضو با کنترل دقیق و اعمال محدودیت ها شروع شده است.
وی افزود: به عبارت دیگر تنها پیوندهای ضروری و در سنین پایین تر انجام می شود و همینطور تمام موارد اهدا کننده باید زیر ۵۰ سال بوده و تست های کرونا و سی تی اسکن ریه را گذرانده باشند.
این عضو هیات علمی دانشگاه خطاب به بیماران پیوندی سفارش کرد: از آنجائیکه بیماران پیوندی داروهای سرکوب کننده ایمنی مصرف می کنند همواره در معرض عفونت ها قرار دارند، ازاین رو باید همیشه مراقبت کنند و به خصوص همزمان با شیوع و همه گیری کرونا بیشتر از پیش اصول بهداشتی و سفارش های لازم برای جلوگیری از عفونت ها را رعایت نمایند. به مکان های شلوغ و تجمعات نروند و موارد در فضاهای بیرون از خانه ماسک و دستکش استفاده کنند.
صادق بیگی با تاکید بر اهمیت و لزوم ترویج فرهنگ اهدای عضو در جامعه، اظهار نمود: بطور قطع فرهنگ سازی از راه ابزارهای فرهنگی مثل رسانه، صدا و سیما و همینطور سایت اهدای عضو مرکز فراهم آوری اعضای پیوندی بیمارستان مسیح دانشوری ehda.ir و استفاده از روش ثبت نام برای کارت اهدای عضو در جهت ترویج این فرهنگ به شدت اثرگذار خواهد بود.
آمار رضایت خانواده ها در اهدای عضو
وی با اشاره به رشد رضایت گیری از خانواده ها برای اهدای عضو، خاطرنشان کرد: این آمار در سالهای ابتدایی کمتر از ۱۰ درصد بود، در صورتی که این آمار الان در واحد فراهم آوری مسیح دانشوری به بالای ۸۰ درصد رسیده و در کل کشور حدود ۵۶ درصد است که امیدواریم با ترویج و فرهنگ سازی این آمار بیشتر شود.
مسوول واحد فراهم آوری اعضای پیوندی بیمارستان مسیح دانشوری در خاتمه با اشاره به اینکه هم اکنون حدود ۷ میلیون نفر یعنی کمتر از ۱۰ درصد جمعیت کشور کارت اهدای عضو دارند، اظهار داشت: باآنکه کارت اهدای عضو هم اکنون وجاهت قانونی ندارد و درصورت مرگ مغزی باز هم دریافت رضایت از خانواده ها الزامیست، با این وجود این مسئله در ترویج فرهنگ اهدای عضو و تسهیل و تسریع فرآیند دریافت رضایت از خانواده ها بسیار اثرگذار بوده است.1399/02/30
13:25:36
5.0 / 5
2908
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است