افزایش دسترسی به خدمات پزشكی با گسترش دوراپزشكی

افزایش دسترسی به خدمات پزشكی با گسترش دوراپزشكی

به گزارش دكتر میوه معاون درمان وزارت بهداشت از ابلاغ استانداردهای دستورالعمل برنامه اجرایی و نقشه راه توسعه خدمات پزشكی از راه دور دانشگاه ها و كلان مناطق آزمایشی كشور بزودی اطلاع داد.


به گزارش دکتر میوه به نقل از ایسنا، دکتر قاسم جان بابایی، در اولین جلسه کمیته ملی پزشکی ازراه دور که با حضور رئیس سازمان نظام پزشکی و دیگر اعضای کمیته برگزار شد، از ابلاغ استانداردهای دستورالعمل برنامه اجرائی و نقشه راه توسعه خدمات پزشکی ازراه دور دانشگاه ها و کلان مناطق آزمایشی کشور به زودی آگاهی داد و اظهار داشت: ارائه خدمات به صورت الکترونیک گام بسیار بلندی در حوزه سلامت کشور بوده است. با بهره گیری از خدمات دوراپزشکی مردم ازراه دور ویزیت و مشاوره خواهند شد. همین طور خدمات تشخیصی همچون ارسال مدارک تصویربرداری نیز بوسیله این ظرفیت پشتیبانی می شود. بدین سبب دسترسی مردم افزایش می یابد.
وی ادامه داد: این امکان در بیش از ۴۲ نقطه کشور فراهم شده و امیدواریم بزودی با تلاش و کوشش دانشگاه ها و فراهم شدن زیرساخت های لازم شاهد برقراری این نوع سرویس دهی در نقاط کم برخوردار و برخوردار برای ویزیت و مشاوره بیماران باشیم.
معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به اینکه استفاده از این زیر ساخت در شرایط بحرانی اپیدمی کرونا می تواند بسیار موثر واقع شود، اضافه کرد: اولویت کنونی ما خدمات ازراه دور به بیماران سرپایی است و دومین بحث ارائه خدمات مشاوره ازراه دور برای بیماران بدحال در آی سی یو است. در گام های بعدی این خدمات تسری یافته و شامل بیماران خاص و سایر حوزه ها خوهد شد.
در ادامه دکتر گل پیرا، رئیس مرکز مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی ضمن ارائه گزارش از اقدامات صورت گرفته اضافه کرد: شیوه نامه اجرای دورا پزشکی برای اجرا در مناطق پایلوت ۲۳ اردیبهشت ماه با تلاش کارشناسان مرکز و همین طور خبرگان فناوری و انفورماتیک پزشکی سال جاری آماده و ابلاغ گردید. در این پایلوت کلیه موانع اجرائی در پیاده سازی و قوانین جاری مورد ارزیابی قرار گرفته و برمبنای بازخورد های بدست آمده دستورالعمل های در حال تدوین را کامل می نماییم.
وی ادامه داد: چرخه کلی برنامه های در دست اقدام شامل: وقت دهی، ویزیت، مشاوره، اعمال دستور پزشکی، ثبت اقدامات، ارسال مستندات، نسخه الکترونیک، محاسبه خدمات و پرداخت برخط و رسیدگی الکترونیک اسناد است.
گل پیرا اظهار داشت: قبل از شیوع اپیدمی کرونا این برنامه در دستور کار بوده و با شیوع ویروس کووید ۱۹ اهمیت آن بیش از پیش شده است. بدین سبب اقداماتی همچون تشکیل کارگروه تدوین مرحله پایلوت شیوه نامه اجرای دورا پزشکی، برگزاری جلسات هماهنگی با نمایندگان بورد تخصصی جهت تدوین استانداردها، جلسات گوناگون با سازمان های بیمه گر جهت تعرفه گذاری خدمات دوراپزشکی و سازمان نظام پزشکی جهت تکمیل زیرساخت ها و امضا الکترونیک در حوزه معاونت درمان صورت گرفت.
وی ادامه داد: دانشگاه علوم پزشکی مشهد دراین زمینه به صورت موفق عمل نموده و با فراهم کردن زیرساخت های تجهیزاتی و نرم افزاری و امکان سنجی شرایط انجام این خدمات را در ۲۱ مرکز درمانی استان خراسان رضوی فراهم نموده است.
رئیس مرکز مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی اظهار داشت: ستاد اجرائی فرمان امام نیز زیرساخت های لازم برای مناطق کم برخوردار را فراهم نموده و علاوه بر مشاوره پزشکی، امکان ارتباط پزشک با پزشک را برای ۲۰ مرکز برقرار ساخته است.
به گزارش وبدا، دکتر گل پیرا اعلام نمود: استانداردهای دستورالعمل برنامه اجرائی و نقشه راه توسعه خدمات پزشکی ازراه دور دانشگاه ها و کلان مناطق آزمایشی کشور نیز آماده و به زودی ابلاغ خواهد گردید. این دستور العمل گام های اجرائی را برای همسو سازی اقدامات دانشگاه های غلوم پزشکی را مشخص و نقشه راه را برای اقدامات آتی تدوین کرده است.
در این نشست کمیته های تخصصی شکل گرفته و تقسیم وظایف برنامه ریزی و اقدام تدوین و مصوب شد.
منبع:

1399/08/01
13:10:48
5.0 / 5
1328
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است