رییس مركز سلامت محیط و كار وزارت بهداشت اعلام كرد

بیماری تنباکوی سبز در توتون کاران

بیماری تنباکوی سبز در توتون کاران

دکتر میوه: رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت ضمن تشریح ترفندهای صنایع دخانی برای افزایش مصرف دخانیات و به ویژه جذب دختران برای استعمال مواد دخانی، در عین حال بر لزوم مقابله با بی قانونی در این عرصه و همین طور لزوم فرهنگسازی برای پیش گیری از مصرف تاکید نمود.


به گزارش دکتر میوه به نقل از ایسنا، دکتر جعفر جندقی_ رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت در نشست خبری به مناسبت هفته ملی مبارزه با دخانیات، اظهار داشت: موضوع دخانیات بحث طولانی دارد که به سبب سود سرشاری که به صنایع دخانی می دهد آنها مصرف آنرا به شکلی جلوه می دهند که گویی اتفاق خاصی رخ نمی دهند که اینها ترفندهای صنایع دخانی برای نرمال سازی مصرف دخانیات است. تولید سیگار لایت یا کم ضرر و این که خودرا مدافع محیط زیست نشان می دهند از این دست ترفندها است که مصرف مواد دخانی را در خیلی از کشورهای دنیا افزایش داده است.
مخاطرات دخانیات برای سلامت و محیط زیستتولید سالانه ۸۴ میلیون تن گاز گلخانه ای حاصل از دخانیاتاو افزود: دخانیات نه فقط برای سلامت مردم که به ویژه برای سلامت گروههای پرخطر و محیط زیست هم مشکل آفرین شده است. سالانه ۸۴ میلیون تن گاز گلخانه ای حاوی دی اکسید کربن حاصل از دخانیات تولید می شود که می تواند زمین را گرم کند و تغییزات اقلیمی رخ دهد. سالانه حدود ۳.۵ میلیون هکتار زمین برای کشت توتون از بین می رود. حاصل مصرف مواد سمی که برای کشت توتون استفاده می شود این است که موادی مانند آرسنیک یا سایر سموم وارد چرخه غذایی افراد شود. افرادی که توتون کشت می کنند هم گرفتار مشکل می شوند بعنوان مثال در سال ۲۰۱۴ در بنگلادش حدود ۲۱ میلیون دلار صرف معکوس کردن اثرات منفی خاک ناشی از کشت توتون شد. بیابان زایی ها و اثرات ناشی از کشت توتون در کشورهایی مانند برزیل و هند مشهود است و اثرات محیط زیستی ناشی از کشت توتون فشار مضاعف وارد کرده است. یک کشاورز توتون کار به اندازه ۵۰ نخ سیگار، نیکوتین در روز جذب می کند و این اثرات مخربی دارد. بیماری تنباکوی سبز، مسمومیت با تنباکو است که از هر ۴کشاورز یک نفر به آن مبتلا می شود.
کاهش مختصر مصرف سیگار و افزایش بارز مصرف قلیان در کشورافزایش ۵۷ درصدی استعمال قلیان در زنانجندقی افزود: در مطالعه استپس وزارت بهداشت سال ۱۴۰۰ مشخص شد که مصرف روزانه سیگار از ۱۳۹۵ تا ۱۴۰۰ در گروه سنی بالای ۱۸ سال در زنان از ۰.۹۳ درصد به ۰.۷۷ درصد رسیده است و به میزان ۱۷.۲ درصد کاهش داشته است. میزان کاهش در میان مردان در این گروه سنی حدود ۰.۵ بوده است و از ۲۰.۰۶ درصد به ۱۹.۹۵ درصد رسیده است. این نشان میدهد با وجود همه کوشش های صنایع دخانی برای افزایش مصرف دخانیات کاهش مصرف داشتیم.
او افزود: طبق نتایج آخرین مطالعه در گروه سنی بالای ۱۸ سال، حدود ۴.۴۴ درصد زنان بالای ۱۸ سال و ۲۵.۸۸ درصد مردان بالای ۱۸ سال مصرف کننده انواع محصولات دخانی هستند که نزدیک به ۱۴ درصد می شود. ولی بحث دیگر این است که طی سالهای ۹۰ تا ۱۴۰۰ مصرف قلیان ۵۷ درصد در میان زنان و ۱۷ درصد در میان مردان افزایش داشته است. در مصرف سیگار کاهش مختصر و در مصرف قلیان افزایش بارز مصرف را داریم. مجموع آمارها ۲۸ درصد افزایش مصرف قلیان را در گروه بالای ۱۸ سال را نشان میدهد. تغییر رویکرد استفاده از مواد دخانی و مصرف قلیان نگران کننده است در صورتیکه برخی مردم با عوارض آن آشنا نیستند و به استعمال قلیان بعنوان تفریح نگاه می کنند.
او با اعلان اینکه دروازه ورود به مصرف مواد دخانی سیگار است، اشاره کرد: مصرف در افراد بین ۱۳ تا ۱۵ سال بسیار حساس است. شاید۹۰ درصد کسانی که سوء مصرف مواد دارند ابتدا مصرف کننده سیگار بوده اند. در زمان انجام طرح ۱۰.۲ درصد نوجوانان مصرف کننده دخانیات بودند که ۷.۰۷ درصد دختران و حدود ۱۲ درصد پسران بودند. قلیان کشیدن بیش از مصرف سیگار است. ۹.۰۲ درصد نوجوانان در زمان انجام طرح مصرف کننده مواد دخانی قطره ای بودند که ۷.۰۱ درصد دختران و ۱۱.۶ پسران بودند.
عوارض بیشترِ قلیان نسبت به سیگارسیگارهای بدون دود؛ ترفند دیگر صنایع دخانیوی اضافه کرد: ۳.۴ درصد نوجوانان مصرف کننده سیگار بودند که در این بین ۴.۸ درصد پسران و ۱.۲ درصد دختران بودند. همین طور ۵.۷ درصد نوجوان مصرف کننده قلیان بودند که از این بین ۷.۳ پسران و ۴.۳ درصد دختران بودند که این خطرناک است؛ برای اینکه قلیان کشیدن عوارض بیشتری نسبت به سیگار دارد. از طرف دیگر ۱.۹ درصد نوجوانان مصرف کننده مواد دخانی بودن دود بودند که ترفند صنایع دخانی است؛ ظاهرا به شکلی برنامه ریزی می کنند که دختران هم پا به پای پسران مصرف کننده دخانیات باشند.
لزوم فرهنگسازی برای پیش گیری از مصرف مواد دخانیجندقی با تاکید بر لزوم فرهنگسازی برای پیش گیری از مصرف مواد دخانی، بیان کرد: ما برنامه های مختلفی داریم اما والدین هم باید مراقب فرزندان خود باشند. اعلام این آمارها باید ایجاد حساسیت کند.
فروش سیگار به زیر ۱۸ ساله ها ممنوعمقابله وزارت بهداشت با بی قانونی در دخانیاتوی همین طور ابراز امیدواری کرد که در مورد قوانین بازدارنده حوزه دخانیات همراهی بیشتری صورت گیرد و اظهار داشت: فروش مواد دخانی به افراد زیر ۱۸ سال، فروش مواد دخانی در نزدیکی اماکن آموزشی، فروش نخی سیگار ممنوعست و قوانین باید جدی گرفته شود. هرکسی که می خواهد این کالا را بفروشد باید مجوزهای لازم را کسب کند؛ بدین سبب وزارت صنعت، معدن و تجارت، سیستم قضایی کشور، نیروی انتطامی و... همه در قانون وظایفی دارند و امیدواریم بتوانیم جامعه عاری از دخانیات داشته باشیم. این درحالی است که همکاران بهداشت محیط هم علی رغم مشکلات موجود درحال بررسی و مقابله با بی قانونی دراین زمینه هستند.
جندقی اظهار داشت: اگر سال ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۵ را بخواهیم مقایسه نماییم در میان نوجوانان ۱۳ تا ۱۵ سال مصرف سیگار از ۳ درصد در دو جنس به ۳.۴ درصد رسیده که افزایش مختصری داشته اما درمورد قلیان عدد از ۱۶.۵ به ۵.۷ رسیده که حاکی از آثار اقدامات آموزشی خوب بوده است.
منبع:

1401/03/08
14:29:08
5.0 / 5
364
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است