مطالعات نشان می دهد؛

مگس ها و سوسک ها نقشی در گسترش کووید ۱۹ ندارند

مگس ها و سوسک ها نقشی در گسترش کووید ۱۹ ندارند

دکتر میوه: تحقیقات جدید نشان داده است که مگس ها و سوسک ها احتمال انتشار کووید 19 را ندارند.به گزارش دکتر میوه به نقل از مهر به نقل از هلث دی نیوز، بااینکه متخصصان و مقامات بهداشت عمومی هم اکنون درک بهتری از نحوه انتشار کووید ۱۹ دارند، اما نگرانی هایی در مورد این که آیا می تواند بطور غیرمستقیم بوسیله سطوح آلوده، حیوانات یا حشرات منتشر شود وجود دارد.
«گابریل هامر»، حشره شناس بخش حشره شناسی دانشگاه A&M تگزاس، در این زمینه می گوید: «حشرات به عنوان انتقال دهنده انواع بیماریهای عفونی به مردم شناخته شده اند، بدین سبب تعیین سهم بالقوه آنها در انتقال کروناویروس در مراحل اولیه پاندمی در اولویت قرار گرفت.»
تیم تحقیقاتی قبلاً دریافته بود در خانوارهایی که موارد مثبت کووید ۱۹ انسانی تأیید شده بود، انتقال کروناویروس از انسان به سگ ها و گربه ها را تجربه کردند. و این تیم اخیراً درحال تحقیق درمورد انتقال کووید ۱۹ در میان گوزن های دم سفید تگزاس بوده است.
اما در مورد حشرات چطور
در مطالعات قبلی سایر پژوهشگران، بعد از قرار گرفتن در معرض کروناویروس در یک محیط آزمایشگاهی، مگس های خانگی علائمی از ویروس و RNA ویروسی را نشان دادند. با این وجود، این مطالعه به این نتیجه نرسید که این حشرات RNA ویروسی کروناویروس را در محیط های خانگی دریافت می کنند.
به گفته هامر، «انتقال مکانیکی مستلزم آنست که پاتوژن توسط ذرات عفونی روی بدن یک حشره به فرد منتقل شود. با انتقال بیولوژیکی، پاتوژن وارد حشره می شود، رشد می کند و سپس پیش از انتشار بوسیله بزاق یا مدفوع حشره تکثیر می شود.»
هامر اظهار داشت: «اکثر پاتوژن های منتقله بوسیله ناقل، مانند ویروس نیل غربی در پشه ها، بصورت بیولوژیکی پخش می شوند. با این وجود، مگس هایی که نمی گزند می توانند بطور مکانیکی باکتری هایی مانند سالمونلا را پخش کنند.»
در مطالعه جدید، تیم هامر محتویات ۱۳۳ تله حشره را که در ۴۰ خانه قرار داده شده بود پردازش کردند که هر کدام حداقل یک مورد تأیید شده کووید ۱۹ انسانی داشتند. از ژوئن تا سپتامبر ۲۰۲۰، تله های چسبنده بیش از ۱۳۴۵ حشره، همچون ۱۱ گونه مختلف مگس و سوسک را به دام انداختند.
محققان از آزمایش PCR برای ارزیابی حشرات استفاده کردند.
یک روز بعد از مثبت شدن آزمایش ویروس در نمونه های سگ یا گربه، ۱۴ تله حشره دیگر در هفت خانه نصب گردید که احتمال تماس حشرات با حیوانات یا سطوح آلوده را بیشتر می کند.
بر اساس یافته ها، سوسک ها یا مگس های گزنده و غیرگزنده احتمال انتشار ویروس را ندارند.

1401/05/12
10:06:27
5.0 / 5
182
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است