عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی شهیدبهشتی تاكید كرد؛

چگونه به فرد قطع عضو شده کمک کنیم

چگونه به فرد قطع عضو شده کمک کنیم

به گزارش دکتر میوه، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، اظهار داشت: اگر با فردی که گرفتار قطع عضو شده روبه رو شدید، نخستین سفارش اینست که آرامش خویش را حفظ نموده تا بتوانید به مصدوم کمک کنید.به گزارش دکتر میوه به نقل از مهر، مسعود یاوری، به مهم ترین نکات اورژانسی در رویارویی با فردی که گرفتار قطع عضو شده پرداخت و عنوان کرد: به طور عمده ضایعات قطع عضو اندام ها توسط دستگاههای صنعتی و در کارخانه ها و یا تصادف و گاهی توسط اشیا تیز مثل شمشیر و یا چاقو اتفاق می افتد.
وی اضافه کرد: اگر با فردی که گرفتار قطع عضو شده روبه رو شدید، نخستین سفارش اینست که آرامش خویش را حفظ نموده تا بتوانید به مصدوم کمک کنید.
یاوری با تکیه بر این که نجات جان بیمار یا مصدوم، اولویت دارد، اظهار داشت: اگر از محل قطع عضو خونریزی واضحی می بیند، جلوی خونریزی را با هر مکانیسم ممکن بگیرید، مثلا دست خویش را روی محل گذاشته و فشار دهید یا با کمک دستمال و روسری تمیز عضو قطع شده را ببندید.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اضافه کرد: اگر فردی گرفتار قطع عضو شد، فوراً با اورژانس تماس بگیرید، سپس تا وقتی که متخصصان اورژانس به محل حادثه می رسند، عضو قطع شده را داخل دستمال تمیزی که ترجیحاً با آب یا سرم مرطوب شده بگذارید، سپس عضو را داخل پلاستیکی که هوای آنرا تخلیه کرده ایم قرار دهید و آنرا گره بزنید یا با کمک نخ محکم ببندید.
یاوری افزود: پلاستیک را داخل ظرفی که عضو قطع شده به خوبی در آن جای بگیرد قرار دهید، ظرف را حاوی آب کرده و مقداری یخ داخل آن بریزید.
وی اظهار داشت: عضو قطع شده باید داخل پلاستیک محکم بسته شده و شناور در آب و یخ باشد، بهتر است تاریخ و ساعت قرار دادن عضو در ظرف حاوی آب و یخ قید شود.


1401/09/07
13:41:49
5.0 / 5
259
تگهای خبر: اورژانس , بیمار , پزشك , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است