با كمك سلولهای بنیادی؛

درمان ریزش مو كشف شد

درمان ریزش مو كشف شد

دكتر میوه: محققان موفق شده اند با كمك سلول های بنیادی تكه هایی از پوست حاوی فولیكول مو را پرورش دهند و بدین سان درمانی برای ریزش مو بیابند.به گزارش دكتر میوه به نقل از ساینس، محققان توانسته اند برای اولین بار یك تكه پوست حاوی مو در آزمایشگاه بسازند.
محققان دانشگاه پزشكی در ایندیاناپولیس با استفاده از سلول های بنیادی موش لایه های رویی و زیرین پوست را پرورش دادند. فولیكول های مو در این لایه ها پرورش می یابند.
این بافت پوست آزمایشگاهی شباهت زیادی به موی طبیعی دارد و محققان تصمیم دارند از آن در آزمایش های مربوط به داروی ریزش مو استفاده كنند.
درهرحال خیلی از دانشمندان معتقدند سلول های بنیادی آینده درمان ریزش مو هستند. هرچند روش های متعددی برای تولید پوست به كار رفته، اما توانایی آنها برای تقلید از نمونه های واقعی بسیار كم بوده است.
پوست حاوی ۲۰نوع یا بیشتر سلول است اما مدلهای تولید شده به صورت كلی حاوی ۵تا۶ نوع هستند و هیچ كدام از آنها قابلیت پرورش مو را ندارند.
در همین راستا پروفسور كارل كوئلر با استفاده از سلول های بنیادی نسخه های ریزی از اعضای واقعی به نام «اورگانویید» را ساخت.
سلول هایی كه او به كار برد قابلیت تبدیل شدن به هر ارگانی را دارند اما محققان تصمیم گرفتند نسخه های ریزی از گوش داخلی را برای درمان ناشنوایی بسازند.
به هرحال وقتی محققان دریافتند كه توانایی تولید سلول های پوستی و بافت گوش داخلی را دارند، تصمیم گرفتند فولیكول های درحال رشد مو را هم داخل آن قرار دهند.
این تحقیق نشان داد رشد جوانه مو در پوست سبب می گردد لایه های رویی و زیرین پوست به ترتیب هم رشد كنند. بدین سان فولیكول مو هم رشد می كند. جالب آنكه مو در بدن موش هم به همین شكل رشد می كند.

1396/10/13
22:37:37
5.0 / 5
4857
تگهای خبر: تولید , دانش , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است