مسوول سلامت تهران كیست؟

مسوول سلامت تهران كیست؟

دكتر میوه: به دنبال طرح مسایلی در خصوص واحد شدن متولی بهداشت و درمان در تهران از جانب وزیر بهداشت، رییس دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی هم اظهار داشت: شهر تهران در حوزه بهداشت و درمان سه پاره شده است و تولید یك متولی واحد برای سلامت تهران نیازمند سرمایه گذاری، برنامه ریزی و تولید زیرساخت های جدید است.دكتر محمد آقاجانی در گفت وگو با ایسنا، درباره مباحث مطرح شده پیرامون واحد شدن مدیریت بهداشت و درمان در استان تهران، اظهار داشت: هم اكنون در چندین استان كشور با پدیده چند دانشگاهی مواجهیم؛ یعنی در یك استان چند دانشگاه علوم پزشكی بعنوان متولی سلامت آن استان، مسوولیت مدیریت و نظارت بر خدمات بهداشتی و درمانی را عهده دار هستند.

وی با اشاره به اینكه این مورد تفرق و مشكلاتی را در این استان ها تولید می كند، اضافه كرد: اجرای كامل مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره آمایش سرزمینی دانشگاه های علوم پزشكی كشور و تولید قطب های كشوری، به حل این مورد كمك خواهد نمود.

آقاجانی ادامه داد: البته در شهر تهران با مشكل مضاعفی مواجه هستیم. به این صورت كه سه دانشگاه علوم پزشكی تهران، شهید بهشتی و ایران متولی خدمات سلامت در استان تهران هستند. این دانشگاه ها هم بعنوان عرضه كننده خدمات سلامت فعالیت نموده و هم از آنجایی كه بخش اعظمی از خدمات درمانی استان تهران را بخش خصوصی عرضه می دهد، به صورت نظارت كننده بر بخش خصوصی عمل می كنند. ازاین رو مشكل چند متولی بودن سلامت در شهر تهران بیشتر جلوه گر است.

رییس دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی با اشاره به اینكه بر این اساس شهر تهران در حوزه بهداشت و درمان سه پاره شده است، اظهار داشت: به این صورت كه قسمت جنوب تهران عموما تحت پوشش دانشگاه علوم پزشكی تهران، شمال و شمال شرقی و غربی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی و در غرب و جنوب غرب هم تحت نظر دانشگاه علوم پزشكی ایران قرار داشته و این دانشگاه ها خدمات بهداشتی و درمانی را به مناطق تحت نظر خود عرضه می كنند.

آقاجانی تصریح كرد: این مورد هم برای متولیان استان اعم از فرمانداری، استانداری، ادارات كل و سایر دستگاه هایی كه باید با حوزه سلامت استان تهران كار كنند، هم برای مردم و هم برای خود دانشگاه های علوم پزشكی مشكلاتی را بوجود آورده است. باید توجه كرد كه این مشكل از سال ها پیش وجود داشته است و وزیر بهداشت بر این مورد تاكید داشته اند، اما باید بدانیم كه حل این مشكل نیازمند زیرساخت ها و امكانات جدیدی است.

وی با اشاره به اینكه یكی از موانع حل این مشكل بحث ادغام آموزش پزشكی در حوزه درمان است، اظهار نمود: یعنی عمده بیمارستان های دانشگاهی ما در سطح تهران و تمامی بیمارستان های اصلی دولتی تهران، آموزشی هستند و به دانشگاه علوم پزشكی مربوطه وابستگی تام دارند. حدود ۵۰ بیمارستان آموزشی در سطح تهران داریم كه همه اینها به دانشگاه های علوم پزشكی وابسته اند. ازاین رو در سطح شهر تهران همه بیمارستان های اصلی آموزشی هستند و وقتی آموزشی هستند، طبعا استادان و فراگیران آن دانشگاه در بیمارستان فعالیت می نمایند.

آقاجانی همینطور اظهار داشت: ازاین رو اینكه بخواهیم یك دانشگاه مسوولیت بهداشت و درمان را در سطح استان تهران عهده دار باشد، نیازمند برنامه ریزی جدید و متفاوتی است. به هر حال خواسته وزیر بهداشت در این زمینه خواسته مسئولین تهران و مردم تهران بوده و حرف بجایی است، اما اجرای آن نیازمند برنامه ریزی، سرمایه گذاری و اصلاح زیرساخت ها و فرآیندهاست. ما در دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی آمادگی داریم تا در این بستر حركت نماییم.
1397/02/10
14:55:59
5.0 / 5
5471
تگهای خبر: بیمار , پزشك , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است