رئیس مركز تحقیقات ویروس شناسی عنوان كرد؛

لامبدا درحال تبدیل شدن به تهدید جهانی

لامبدا درحال تبدیل شدن به تهدید جهانی

به گزارش دکتر میوه رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، حذف ۷ آمینواسید در جهش واریانت لامبدا را چالشی بزرگ پیش روی تست های تشخیصی دانست.به گزارش دکتر میوه به نقل از مهر، علیرضا ناجی اظهار داشت: لامبدا شرایط خطرناکی را برای کشورها به لحاظ انتشار کرونا رقم زده است، این واریانت خطرناک سرایت پذیری بیشتر، قدرت گریز از ایمنی و اثرگذاری واکسن ها را نشانه گرفته است.
وی با اشاره به اینکه به نظر می آید واریانت لامبدا درحال تبدیل شدن به تهدید جدی جهانی است، اظهار نمود: تابحال در ۲۹ کشور واریانت لامبدا شناسایی و ثبت شده است.
ناجی با تکیه بر این که واریانت لامبدا برای نخستین بار در کشور پرو شناسایی شد، اضافه کرد: این کشور با ثبت ۵۹۶ مرگ در هر صد هزار نفر جمعیت، بالاترین مرگ و میرهای کرونایی را ثبت نمود که از این تعداد مبتلایان، ۹۷ درصد در ارتباط با واریانت لامبدا است.
استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: لهستان با ثبت ۳۰۷ مرگ کرونایی در روز پس از کشور پرو رتبه دوم چرخش واریانت لامبدا را به خود مختص کرده است.
رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه، تقویت سرمایه گذار در سیستم بهداشتی و درمانی، افزایش ظرفیت تخت های بستری و مراقبت ویژه، تسریع در روند واکسیناسیون، توسعه ظرفیت انجام تست های تشخیصی، تقویت توان اقتصادی مردم و جمعیت بالای خانواده ها را از مهم ترین اقدامات برای جلوگیری از چرخش گونه های جدید کرونا ذکر کرد.
به گفته ناجی، جهش در واریانت لامبدا به میزان قابل توجهی سرایت و عفونت زایی این گونه جدید کووید ۱۹ را افزایش داده است.
وی افزود: این جهش جدا ازافزایش چسبندگی پروتئین اسپایک در اتصال به رسپتورACE ۱۱، جهشی ایمن گریز است.
ناجی تصریح کرد: به نظر می آید واریانت لامبدا می تواند به پاسخ سیستم ایمنی، غلبه کند.
وی حذف هفت آمینواسید طی جهش در واریانت لامبدا را چالشی بزرگ پیش روی تست های تشخیصی دانست و اخطار داد: لامبدا شرایط خطرناکی را برای کشورها به لحاظ انتشار کرونا رقم زده است، این واریانت خطرناک سرایت پذیری بیشتر، قدرت گریز از ایمنی و اثرگذاری واکسن ها را نشانه گرفته.
ناجی تصریح کرد: مطالعات اخیر در مورد واکسن های فایزر و مدرنا گواه این است که واریانت لامبدا در مقابل ایمنی حاصل از این واکسن ها مقاومت دو الی سه برابری از خود نشان داده است.

1400/05/13
11:52:30
5.0 / 5
206
تگهای خبر: بهداشت , پروتئین , پزشك , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است