پژوهشگران كشور بررسی كردند؛

آیا رایحه درمانی با گیاه نعناع فلفلی در بهبود تهوع حاملگی موثر است؟

آیا رایحه درمانی با گیاه نعناع فلفلی در بهبود تهوع حاملگی موثر است؟

دكتر میوه: پژوهشگران دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی در بررسی تاثیر رایحه درمانی با اسانس نعناع فلفلی بر تهوع حاملگی دریافتند كه اسانس نعناع فلفلی سبب كاهش تهوع حاملگی می شود؛ از سویی یافته ها تایید كرد كه حفظ آرامش روانی در دوران حاملگی سبب كاهش شدت تهوع و استفراغ می شود؛ بنابراین سفارش می شود روش تنفس صحیح و تكنیك های ریلكسیشن یا تن آرامی در برنامه های آموزشی دوران بارداری، مدّ نظر قرار گیرد.


به گزارش دكتر میوه به نقل از ایسنا، درجاتی از حالت تهوع به همراه یا بدون استفراغ در 50 تا 90 درصد از همه حاملگی ها اتفاق می افتد و این اختلال در كشورهای غربی و مناطق شهری نسبت به كشورهای آفریقایی و آسیایی شایع تر است. با اینكه روند به وجود آمدن این عارضه به صورت دقیق مشخص نشده است؛ ولی عوامل روانشناختی، تغییرات هورمونی، تغییرات حركتی دستگاه گوارش و هلیكوباكتر پیلوری، فرضیه های اصلی احتمالی به وجود آمدن تهوع در حاملگی هستند.
مطالعات نشان داده اند كه تهوع و استفراغ حاملگی تاثیر قابل توجهی بر زندگی خانوادگی، توانایی انجام فعالیت های روزمره معمول، عملكرد اجتماعی و سطح استرس دارد. برای تهوع و استفراغ درمان های مختلفی همچون تغییرات غذایی، خوردن دارو و تزریق سرم وجود دارد.
آروماتراپی یا رایحه درمانی نوعی پزشكی مكمل است كه در آن درمان گر از اسانس روغنی گیاهان به صورت استنشاقی یا ماساژ برای درمان بیماری ها استفاده می نماید. زنان باردار، به دلیل ترس از اثرات تراتوژنیك كه سبب تولید ناهنجاری در جنین می شود، تمایلی به استفاده از دارو در زمان حاملگی ندارند. بنابراین استفاده از پزشكی مكمل و جایگزین در بین زنان بخصوص در سنین باروری رایج است. امروزه در سراسر جهان، ماماها اغلب از پزشكی مكمل در حرفه خود استفاده می نمایند. رایحه درمانی یكی از انواع درمان های رایج سفارش شده توسط ماماها است.
نعناع فلفلی با نام علمی Mentha piperita L.، گیاهی چند ساله و معطر است و درمانگرهای گیاهی از آن بعنوان ضد اسپاسم، ضد درد، ضدافسردگی، تقویت كننده شیردهی، آرام بخش و برای درمان عفونت های دستگاه تنفسی و دستگاه ادراری، اسهال، دیابت، ویار و قاعدگی دردناك استفاده می نمایند. اسانس روغنی نعناع فلفلی از تقطیر بخش های هوایی گیاه به دست می آید. استنشاق این اسانس می تواند برای كاهش تب، تسكین تهوع و استفراغ و بهبود گوارش استفاده گردد. اسانس نعناع فلفلی دارای اثرات ضدتشنجی در برابر كانال گیرنده 5-HT3 است كه می تواند بر تهوع و استفراغ تأثیر مثبت داشته باشد.
نعناع فلفلی در رده بندی مصرف داروها در دوران بارداری، در گروه B2 قرار می گیرد. داروهای گروه B داروهایی هستند كه مطالعات روی حیوانات خطری را برای جنین نشان نداده و یا مبین تولید عارضه جانبی در جنین حیوانات بوده است، ولی مطالعات كافی در انسان انجام نشده و شواهدی از خطر در مورد مصرف دارو در دوران حاملگی وجود ندارد.
اسانس نعناع فلفلی در فهرست FDA به صورت كلی بعنوان امن (GRAS) شناخته شده است. استفاده گسترده از روش های طب مكمل، بخصوص درمان های گیاهی و شواهد ناكافی در مورد اثربخشی و ایمنی گیاهان دارویی در دوران بارداری، مواردی هستند كه نیاز به توجه خاصی دارند و به نظر می رسد انجام تحقیقات برای تعیین شیوع، ایمنی، اثربخشی و مزایای اقتصادی استفاده از این روش ها ضروری می باشد. با عنایت به فقدان مطالعات كافی در این زمینه، پژوهشگران دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی تاثیر رایحه درمانی با اسانس نعناع فلفلی را بر تهوع حاملگی بررسی كردند.
این مطالعه یك كارآزمایی بالینی یك سر كور بود كه روی 56 زن آبستن با شدت خفیف تا متوسط تهوع و استفراغ (NVP) در هفته 6 تا 20 حاملگی انجام شد. بعد از تعیین سن حاملگی و شدت مبتلا شدن به تهوع و استفراغ، افراد به صورت تصادفی به یكی از دو گروه روغن نعناع یا دارونما تقسیم شدند. آروماتراپی استنشاقی برای چهار روز و در انتها هر روز انجام شد. هر روز آن ها به پرسشنامه تهوع و استفراغ (PUQE) پاسخ دادند. داده های به دست آمده با استفاده از روش های آماری بررسی گردید.
با وجود آن كه شدت تهوع و استفراغ در هر دو گروه به صورت مفهوم داری كاهش یافته بود، مقایسه شدت تهوع و استفراغ در طول دوره مطالعه و در انتها آن، بین گروه دارونما و گروه اسانس نعناع مفهوم دار نبود.
بررسی ها نشان داد با عنایت به امكان مكانیسم های عصبی كه سبب تهوع و استفراغ می شود، در این مطالعه اثر آروماتراپی با اسانس نعنا و دارونما مشابه بود. به نظر می رسد كه این شباهت ممكن است به دلیل مكانیسم های نورولوژیكی ناشی از تهوع و استفراغ در حاملگی باشد. عوامل روان شناختی همچون حفظ آرامش روانی در دوران حاملگی سبب كاهش شدت تهوع و استفراغ می گردد. برای توانمندسازی زنان در حفظ آرامش روانی، سفارش می گردد روش تنفس صحیح و تكنیك های ریلكسیشن یا تن آرامی در برنامه های آموزشی دوران حاملگی مدّ نظر قرار گیرد.1396/11/16
15:24:32
5.0 / 5
5260
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است