علت اثربخش نبودن برخی رژیم های غذایی

علت اثربخش نبودن برخی رژیم های غذایی

دكتر میوه: داشتن عادات غذایی خوب به منزله گرفتن رژیم غذایی نیست؛ در واقع، مطالعات نشان داده اند كه رژیم های غذایی معمولا نه تنها كارساز نبوده، بلكه دارای اثرات معكوس هم هستند و در فاصله زمانی كوتاه، وزن رژیم گیرنده به مقداری بیشتر از زمان شروع رژیم غذایی، باز می گردد.به گزارش دكتر میوه به نقل از ایسنا، یكی از مهم ترین عوامل عدم كارآیی و اثربخشی برخی رژیم های غذایی را می توان به تفكیك مواد غذایی به صورت «خوب» و «بد» دانست. در حالیكه واقعیت این است كه در صورت رعایت اعتدال، كلیه مواد غذایی پرارزش هستند. رژیم های غذایی سبب می شوند كه افراد خویش را از برخی مواد غذایی خاص محروم كنند. این عمل سبب می گردد كه احساس محرومیت در شخص به وجود آمده و بدن از پاره ای مواد مغذی، تهی شود. این در شرایطی است كه رژیم غذایی نیازمند تنوع غذایی است.

بهترین راه برای باقی ماندن در یك وزن سالم یا از دست دادن وزن در صورت نیاز، این است كه در طول روز از غذاهای مناسبی استفاده كنید. برای بعضی از ما، این بدان مفهوم است كه طرز فكر خویش را در مود مواد غذایی تغییر دهیم.

امروزه مردم بیشتر از آنچه در قدیم غذا می خوردند و بیشتر از آن مقداری كه نیاز دارند، غذا می خورند. این بدان مفهوم است كه آنها به صورت پیوسته كالری های بیشتری از آنچه می سوزانند به بدن خود وارد می كنند. متاسفانه بیشتر ما، این واقعیت را «كه بیش از اندازه غذا می خوریم چون به لقمه ها و تكه های بزرگ عادت كرده ایم» درك نمی نماییم.

افرادی كه به صورت مداوم پرخوری كنند، به صورت معمول اضافه وزن پیدا خواهند كرد. علاوه بر این مشكلات عدیده ای چون فشارخون بالا، كلسترول بالا، دیابت نوع دو، مشكلات استخوانی، مشكلات تنفسی، اختلال در خواب و در مواردی افسردگی هم امكان دارد برای فرد تولید شود. آگاهی و رعایت دو عامل اندازه وعده های غذایی و مقادیر سفارش شده مواد غذایی مختلف را می توان به غذا خوردن هوشمند تعبیر كرد.

نگاهی به برچسب های روی محصولات غذایی بسته بندی شده بیندازید و بخش اطلاعات غذایی را مطالعه كنید. بر خلاف باور عموم، مقادیر ذكر شده، میزان غذای مصرفی شما را نشان نمی دهد. این مقادیر تنها راهنمایی برای مصرف كننده است كه بداند با خوردن مقدار خاصی از آن ماده غذایی چه مقدار كالری، مواد مغذی، چربی، قند و نمك دریافت می كند. برخی مواد غذایی مانند سبزیجات را حتی می توان بیشتر از مقادیر سفارش شده مصرف كرد، اما زمانی كه نوبت به غذاهای پركالری، شیرین یا چرب می رسد، مصرف زیاد این گونه مواد غذایی امكان دارد سلامت شما را به خطر اندازد.

بنابر اعلام وزارت بهداشت، برچسب های روی محصولات غذایی به شما می گوید كه با مصرف آنها، چه مقدار مواد غذایی دریافت خواهید كرد. این مقادیر به شما نمی گویند كه چه نوع غذاهایی را برای سلامتی خود نیاز دارید. بدین منظور محققان و سازمان های بین المللی تغذیه برنامه «بشقاب غذایی من» را مطرح كرده اند. بشقاب غذایی به چهار بخش میوه ها، سبزیجات، غلات و پروتئین تقسیم شده است كه با قرار گرفتن مواد لبنی در كنار آن، جمعا پنج گروه غذایی را شامل می گردد.
1397/08/16
15:06:55
5.0 / 5
5478
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است