آگهی درباره مصرف قرص شب امتحانی

آگهی درباره مصرف قرص شب امتحانی

دكتر میوه: هر سال با آغاز فصل امتحانات و كنكور، مصرف قرص «ریتالین» هم در میان دانش آموزان و دانشجویان افزایش یافته و برخی برای شب بیداری و درس خواندن و افزایش تمركزشان، از این قرص استفاده می نمایند، اما شاید هیچ وقت به عوارض خطرناك ریتالین فكر هم نكنند.به گزارش دكتر میوه به نقل از ایسنا، پیش از این دكتر ایرج حریرچی-معاون كل وزارت بهداشت اعلام نموده بود كه گزارشاتی وجود دارد كه نشان می دهد، فروش این دارو در زمان برگزاری امتحانات تا ۵۰ درصد افزایش می یابد. همین طور مطالعات در داخل كشور نشان می­ دهند مصرف ریتالین در بعضی دانشجویان پس از الكل، مواد خانواده حشیش، تریاك و ترامادول رتبه پنجم را به خود اختصاص می دهد.

عوارضی چون تهوع و استفراغ، بی اشتهایی، بی خوابی، افزایش اضطراب، احساس سرگیجه و سردرد، خارش و ایجاد جوش های پوستی و در مواردی بروز حالت های روان پریشی همچون تبعاتی است كه می توان برای سوءمصرف این قرص شب امتحانی برشمرد. در عین حال طبق گفته كارشناسان، عوارض مصرف طولانی مدت ریتالین یا مقدار زیاد و خودسرانه آن می تواند از این هم خطرناك تر باشد و حتی سبب مرگ در نوجوانان و جوانان شود. از طرفی ریتالین در موارد مصرف خودسرانه، پتانسیل بالای اعتیادآوری نیز دارد.

در این زمینه دكتر یسنا به منش در گفت و گو با ایسنا، درباره مخاطرات ناشی از سوء مصرف داروی ریتالین با عنایت به شروع فصل امتحانات كه برخی دانشجویان و دانش آموزان با انگیزه افزایش تمركز و رفع خواب آلودگی، تمایل به مصرف آن دارند، اظهار داشت: ریتالین و یا به عبارتی متیل فنی دیت، از دسته داروهای محرك سیستم مغز و اعصاب بوده كه بعنوان داروی خط اول در درمان بیش فعالی كودكان مورد استفاده قرار می گیرد.

وی با اشاره به اینكه این دارو با تحریك مغزی موجب افزایش تمركز در كودكان بیش فعال و افزایش هوشیاری و مدت زمان بیداری در بزرگسالان مبتلا به خواب مفرط می شود، اضافه كرد: هر نوع استفاده از این دارو در صورتی كه با تجویز پزشك معالج نباشد و بدون نسخه مصرف شود، سوء مصرف گفته می شود.

به منش با اشاره به بعضی از مهم ترین عوارض سوء مصرف این دارو، افزود: وابستگی مصرف، تحریك پذیری عصبی، سردرد، گیجی، دردهای شكمی، تاری دید، تپش قلب، كاهش اشتها و از دست دادن وزن، توهم بویایی و... همچون مهم ترین عوارضی هستند كه افراد با مصرف ریتالین به آن گرفتار می شوند.

دبیر ستاد مركزی اطلاع سانی داروها و سموم سازمان غذا و دارو آگهی داد كه برمبنای قوانین موجود در سازمان غذا و دارو، ریتالین از دسته داروهای تحت كنترل وزارت بهداشت بوده و در داروخانه های خاص، با دقت و با رعایت ضوابط دقیق توزیع می شود؛ به طوریكه بیماران پس از تشكیل پرونده و نمایش مدارك لازم، می توانند برمبنای سهمیه شان دارو را تهیه كنند. حال در صورتی كه دارویی از روش دیگری غیر از توضیحات فوق تهیه و توزیع شود، قاچاق محسوب شده و نه تنها وزارت بهداشت تاییدی بر سلامت آن ندارد، بلكه مصرف آن می تواند برای مصرف كننده عوارض خطرناكی را به دنبال داشته باشد.

و با تاكید بر ضرورت هوشیاری خانواده ها درباره عدم مصرف ریتالین از طرف فرزندان شان، اظهار داشت: امیدواریم دانش آموزان، دانشجویان و خانواده هایشان توجه نمایند كه برای رسیدن به اهداف مقطعی، سلامت خودرا به خطر نیندازند.

منبع:

1398/02/28
14:40:03
5.0 / 5
4672
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است