عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی؛

یك سوم بیماران كرونایی گرفتار اختلالات بویایی هستند

یك سوم بیماران كرونایی گرفتار اختلالات بویایی هستند

به گزارش دكتر میوه عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، از وجود اختلال بویایی یك نفر از هر سه بیمار مبتلا به كرونا اطلاع داد.


به گزارش دکتر میوه به نقل از مهر، علی صفوی نائینی متخصص گوش و حلق و بینی درباره ارتباط بین ویروس کرونا و اختلالات بویایی با اشاره به مشاهده افزایش اختلالات بویایی همزمان با انتشار کرونا در کشور، اظهار داشت: به دنبال افزایش رجوع بیماران به متخصصان گوش و حلق و بینی، در بیمارستان مسیح دانشوری توسط گروه گوش و حلق و بینی مطالعه ای درباره اختلالات بویایی مبتلایان به کووید ۱۹ انجام شد که نتیجه این بررسی نشان داد از هر سه بیمار مبتلا به کرونا یک نفر گرفتار اختلالات بویایی است. این در شرایطی است که بر اساس گزارش محققان چینی این عارضه فقط در پنج درصد مبتلایان به ویروس کرونا در کشور چین دیده می شود. او همینطور سن بیشتر افرادی که گرفتار اختلالات بویایی شده اند را متناسب با سن بیشتر مراجعان عنوان نمود و اضافه کرد: اختلالات بویایی در سنین حدود ۵۰ سال بیشتر از سایر افراد است.

صفوی با اشاره به اینکه تعداد مبتلایان به اختلالات بویایی در میان زنان و مردان تفاوت معناداری با یکدیگر ندارد، توضیح داد: از هر سه نفری که گرفتار اختلالات بویایی هستند، یک نفر پیش از بروز سایر علایم کرونا همچون تنگی نفس و تب گرفتار این عارضه شده است.

وی افزود: همینطور از هر سه نفر که گرفتار اختلالات بویایی هستند یک نفر همزمان با سایر علایم کرونا و یک نفر پس از سایر علایم گرفتار این اختلال شده است. صفوی همینطور با اشاره به اینکه از هر چهار نفر بیمار مبتلا به کرونا یک نفر اختلال چشایی دارد، افزود: اما طبق نتایج این مطالعه رابطه ای بین شدت بیماری در فرد مبتلا با اختلالات بویایی و چشایی ثابت نشده است. عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با اشاره به اینکه در میان ۲۰ درصد افراد مبتلا به کرونا، اولین علامت اختلالات بویایی است اظهار داشت: در این مطالعه رابطه معنا داری بین اختلالات بویایی و شدت بیماری مشاهده نشده است، اما بخشی از مبتلایان همزمان با اختلال بویایی گرفتار سردرد هم بوده اند. او همینطور با اشاره به اینکه طبق مطالعات انجام شده علایم التهابی مخاط بینی در میان بیماران کرونایی دارای اختلال بویایی چندان چشم گیر نیست، توضیح داد: این بدان معناست که علت اختلال بویایی در این افراد گرفتاری عصب بویایی است. صفوی با اشاره به اینکه به احتمال زیاد اختلالات بویایی ناشی از کووید ۱۹ برگشت پذیر است، افزود: حس بویایی درصد قابل ملاحظه ای از افراد مورد مطالعه پس از بهبود بیماری بازگشت پیدا کرده است.

او در آخر تصریح کرد: در دوران اپیدمی اگر مردم گرفتار اختلالات بویایی شوند، حتی اگر در ایام نخست گرفتار تب و تنگی نفس نیستند باید احتمال ابتلاء به کرونا را در نظر بگیرند و تماس با اطرافیان خویش را به حداقل برسانند.


منبع:

1399/02/05
20:47:12
5.0 / 5
2755
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است