رییس اداره سلامت سالمندان وزارت بهداشت اعلام كرد

دمانس در ۱۰ درصد سالمندان ایرانی

دمانس در ۱۰ درصد سالمندان ایرانی

به گزارش دکتر میوه رئیس اداره سلامت سالمندان وزارت بهداشت مهم ترین عوامل خطر زوال عقل را شرح داد و اظهار داشت: بیشتر از ۵۵ میلیون انسان در جهان با زوال عقل زندگی می کنند.


به گزارش دکتر میوه به نقل از ایسنا، دکتر محسن شتی اظهار داشت: باآنکه دمانس (زوال عقل) عموما افراد مسن را تحت تأثیر قرار می دهد، اما نتیجه اجتناب ناپذیر افزایش سن نیست. هم اکنون بیشتر از ۵۵ میلیون نفر در سرتاسر جهان با زوال عقل زندگی می کنند و سالانه نزدیک به ۱۰ میلیون مورد جدید گزارش می شود که ۶۰ درصد آنها در کشورهای با درآمد کم تا متوسط زندگی می کنند.
وی ادامه داد: در ایران برآورد می شود حدود ۸.۵ تا ۱۰ درصد جمعیت سالمندان (بیش از ۷۵۰ هزار تا هشتصد هزار نفر) مبتلا به دمانس باشند.
این اپیدمیولوژیست بیان نمود: شایعترین نوع دمانس (زوال عقل)، آلزایمر نام دارد. دمانس یک سندرم است که در آن افت عملکرد شناختی ورای آن چیزی است که از عواقب معمول سالمندی بیولوژیک انتظار می رود.
رئیس اداره سلامت سالمندان اظهار داشت: این اختلال ماهیتی پیشرونده و مزمن دارد و بر عملکرد حافظه، تفکر، جهت گیری، درک، محاسبه، ظرفیت یادگیری، زبان و قضاوت تاثیر می گذارد. اختلال در عملکرد شناختی معمولا با تغییر خلق و خو، کنترل عاطفی، رفتار یا انگیزه همراه می باشد و گاهی این علایم قبل از سایر علایم بروز می یابد.
وی افزود: زوال عقل ناشی از انواع بیماری ها و صدمات است که به صورت اولیه یا ثانویه بر مغز تاثیر می گذارد. بیماری آلزایمر شایع ترین نوع زوال عقل است و در ۶۰-۷۰ درصد موارد دمانس را شامل می شود.
دکتر شتی اظهار داشت: باآنکه سن قوی ترین عامل خطر شناخته شده برای زوال عقل است، اما همانگونه که ذکر شد نتیجه اجتناب ناپذیر سالمندی بیولوژیک نیست. علاوه بر این دمانس به صورت انحصاری بر افراد مسن تاثیر نمی گذارد - زوال عقل جوان (که بعنوان شروع علایم پیش از سن ۶۵ سالگی تعریف می شود) تا ۹ درصد موارد را شامل می شود.
وی خاطرنشان کرد: تحقیقات نشان می دهد که افراد می توانند با فعالیت بدنی، اجتناب از سیگار کشیدن، اجتناب از مصرف الکل، کنترل وزن خود، رژیم غذایی سالم و حفظ فشار خون، کلسترول و سطح قند خون، خطر مبتلا شدن به زوال عقل و زوال عقل را کاهش دهند. عوامل خطر آفرین دیگر شامل افسردگی، انزوای اجتماعی، تحصیلات پایین، عدم فعالیت شناختی و آلودگی هوا است.
رییس اداره سلامت سالمندان بیان داشت: زوال عقل هم اکنون هفتمین علت اصلی مرگ و میر در میان همه بیماریها و یکی از علل عمده ناتوانی و وابستگی سالمندان در سطح جهان است.
وی ادامه داد: زوال عقل دارای آثار جسمی، روانی، اجتماعی و اقتصادی می باشد، نه تنها برای افراد مبتلا، بلکه برای مراقبت کنندگان، خانواده ها و جامعه به صورت کلی بار فراوانی بوجود می آورد.
این اپیدمیولوژیست تصریح کرد: هم اکنون درمان قطعی برای دمانس وجود ندارد. داروهای ضد زوال عقل و درمانهای تعدیل کننده بیماری که تا به امروز ساخته شده اند دارای اثربخشی محدودی هستند و در درجه اول برای بیماری آلزایمر سفارش شده اند، باآنکه درمانهای جدید گوناگونی در مراحل مختلف آزمایشات بالینی درحال بررسی است.
شتی اظهار داشت: علاوه بر این، میتوان خدماتی برای حمایت و بهبود زندگی افراد مبتلا به زوال عقل و مراقبین و خانواده های آنها عرضه داد. اهداف اصلی مراقبت از زوال عقل عبارتند از تشخیص زودهنگام به منظور ارتقاء مدیریت بموقع و بهینه، بهینه سازی سلامت جسمانی، شناخت، فعالیت و رفاه، شناسایی و درمان بیماری های جسمی همراه، مدیریت تغییرات رفتاری، عرضه اطلاعات و حمایت دراز مدت از مراقبین.
او در آخر عنوان کرد: بدین منظور اداره سلامت سالمندان دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس، دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد، مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماریها و دفتر مشاور وزیر در امور توانبخشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خرداد ماه ۱۴۰۰ مبادرت به انتشار" برنامه کشوری دمانس در نظام سلامت ایران" کرد.
منبع:

1400/06/29
13:49:01
5.0 / 5
178
تگهای خبر: آزمایش , آموزش , بهداشت , بیمار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است