گزارش دكتر میوه؛

غفلت از چشم ها در پاندمی کرونا

غفلت از چشم ها در پاندمی کرونا

پاندمی کرونا با عارضه های گوناگونی همراه بوده است که شاید بعضی از آنها را چندان جدی نمی گیریم. به صورتی که بینایی و ضعف دید کودکان، یکی از همین عوارض است.به گزارش دکتر میوه به نقل از مهر، شیوع کرونا در جهان، با عارضه های جسمانی زیادی همراه بوده است که بعضی از آنها در ارتباط با همان دوران بیماری بود. اما، بعضی از عوارض این ویروس، در گذر زمان خودش را نشان داده است که ضعف در بینایی، یکی از مهم ترین عارضه هایی است که سلامت بینایی کودکان را تهدید می کند و بعضاً، والدین متوجه این مشکل نمی شوند.
در همین ارتباط، محمد سلیمانی فوق تخصص قرنیه، اظهار داشت: شایع ترین علائمی که ویروس کرونا در چشم ها ایجاد می کند، التهاب ملتحمه است که همچون این نشانه ها میتوان به قرمزی، سوزش، درد و ترشح در چشم ها اشاره نمود که اغلب هر دو چشم را درگیر می کند.
خارش چشم، سوزش، پریدن پلک، متحرک شدن کلمات روی صفحه نمایش کامپیوتر و…، نشانه هایی از نزدیک بینی است که در دوران انتشار کرونا و خانه نشینی بیشتر هم شده است.
آموزش از راه دور، بیرون نرفتن از خانه به علت قرنطینه و نشستن طولانی مدت پای تلویزیون عواملی هستند که نزدیک بینی در دوران کرونا را افزایش داده اند. به صورتی که نتایج خانه نشینی در دوران کرونا بیشتر از همه کودکان را به عارضه نزدیک بینی مبتلا کرده است.
به عنوان مثال داده هایی از کشور چین نشان می دهند که نزدیک بینی به وضوح افزایش پیدا کرده است. ۱۲۰ هزار دانش آموز ۶ تا ۱۲ ساله گرفتار این عارضه شده اند. مشکل نزدیک بینی در کودکان ۶ تا ۸ ساله هم ۳ برابر شده است.
در ایران نیز، بچه ها در دوران آموزش مجازی، مدام با مونیتور و لب تاپ و…، سر و کار داشته اند و ما از سلامت چشم های آنها غفلت کرده ایم. این در شرایطی است که بینایی و دید مناسب کودکان، نقش مؤثری در کسب موفقیت های آنها دارد.
در گفتگو با بعضی از چشم پزشکان، متوجه این واقعی می شویم که مراجعات کودکان در سنین مدرسه به چشم پزشک، افزایش پیدا کرده است و شاید یکی از علل آن، دوران آموزش مجازی بوده است که بچه ها مدام با لب تاپ و گوشی و کامپیوتر در ارتباط بوده اند.
در دوران قرنطینه خانگی، تنها سرگرمی کودکان، بازی های کامپیوتری و استفاده بیش از اندازه از گوشی موبایل بوده است و همین موضوع، منجر به ضعف بینایی آنها شده است.
دختر ۱۲ ساله ای در رفتن به چشم پزشک، متوجه می شود که نمره چشم او ۳ شده است. در حالیکه عنوان می کند تا پیش از دوران کرونا، هیچ گونه مشکلی در بینایی نداشته است.
از همین رو، لازم است که والدین نسبت به معاینه چشمان کودکان خود اقدام نمایند.
شناسایی برخی از علایم، مثل ضعف در یادگیری، حتما باید مورد توجه والدین قرار گیرد. زیرا، ضعف در بینایی می تواند منجر به اختلال در یادگیری شود.
پرسش از بچه ها به جهت اینکه دید آنها گرفتار مشکل نباشد، یکی دیگر از نکاتی است که والدین می بایست نسبت به آن حساس باشند.
به گفته متخصصان چشم پزشکی، کودکانی که نزدیک بینی آنها به سرعت درحال افزایش بوده و یا از نوع متوسط تا شدید باشد، در معرض خطر ابتلاء به بیماری های شبکیه و سایر بیماری های چشمی تهدید کننده بینایی در بزرگسالی خواهند بود.
مطالعه ای که در سال ۲۰۲۰ که جهت ارزیابی کاربرد مشاوره چشم پزشکی از راه دور در دوران قرنطینه انجام شد، نشان داد که قرمزی چشم، اشک ریزش و احساس جسم خارجی شایع ترین شکایات بیماران بود که می تواند ناشی از افزایش ساعات استفاده از صفحات نمایش تلویزیون و گوشیهای هوشمند باشد.
حالا که در دوران پساکرونا قرار داریم و مدارس هم حضوری شده است، والدین می بایست نسبت به وضعیت جسمی بچه ها هم حساس تر باشند. به صورتی که ضعف در یادگیری مطالب درسی، می تواند ذهن والدین را نسبت به سلامت بینایی کودکان حساس تر کند.


منبع:

1401/02/31
13:25:45
5.0 / 5
183
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است