در گفت وگو با دكتر میوه اعلام شد

خطر خیزش باردیگر کرونا در کشور

خطر خیزش باردیگر کرونا در کشور

به گزارش دکتر میوه یک اپیدمیولوژیست با اشاره به وضعیت کرونا در جهان و ایران، شرایط کرونا را شکننده تر از گذشته دانست و اظهار داشت: هم اکنون کشور ما هم مانند برخی کشورهای دیگر، در معرض خطر خیزش موارد مبتلاشدن و پیک است؛ بدین سبب سیستم سلامت باید آمادگی لازم را داشته باشد و تعداد تست ها و همین طور کنترل های مرزی شامل هوایی و زمینی و... افزایش یابد.دکتر حمید سوری در گفت و گو با ایسنا، درباره آخرین وضعیت کرونا در جهان و ایران، اظهار داشت: پس از اینکه اُمیکرون بعنوان واریانت غالب بر خیلی از کشورها حاکم شد، طبیعتا به این علت که شدت بیماری کاسته شده بود، موارد مرگ و بستری هم کاهش پیدا کرد، اما موارد مبتلاشدن با وجود این که نوساناتی داشت، در خیلی از کشورها همچنان دیده می شود. بنابراین هیچ گاه تاکنون از خاموشی اپیدمی از طرف مراکز معتبر دنیا صحبتی نشده است.

وی اضافه کرد: زمانی می توانیم بگوییم که اپیدمی خاموش شده یا پاندمی تمام شده که حداقل دو دوره از بیماری بگذرد و ما مورد ابتلای جدیدی نداشته باشیم. نهایتاً از آنجاییکه چنین اتفاقی نیفتاده، طبیعتا نیازمند این بودیم که رصد و رهگیری را در پروسه اپیدمی داشته باشیم و پیگیری را انجام دهیم. همین طور از آنجاکه در کشور ما که نظام بیماریابی فعال وجود ندارد، تعداد تست ها کاهش پیدا کرد و نتوانستیم خیلی تصویر روشنی از اپیدمی در کشور داشته باشیم، اما در کشورهایی که بیماری یابی فعال دارند، نشان داده شد که این نوسانات در مبتلاشدن بوجود آمده و خیزشی شروع شده است.
افزایش موارد مبتلاشدن به کرونا در کشورهای اطراف ایران
سوری با اشاره به اینکه هم اکنون بیش از ۵۰ کشور دنیا خیزش در موارد مبتلاشدن به کرونا را نشان می دهند، اظهار داشت: متاسفانه تعدادی از این موارد خیزش به تدریج در کشورهای منطقه در حال افزایش می باشد. کشورهایی مانند عربستان، کویت، امارات، پاکستان، عراق، قطر و... که همه این کشورها افزایش موارد مبتلاشدن را داشتند. خصوصاً در شرایطی که بتازگی زائرانی از عتبات بازگشته اند، نگرانی احتمال افزایش موارد مبتلاشدن در کشور ما هم وجود دارد.
خطر خیزش باردیگر کرونا در کشور توصیه هایی برای مقابله با پیک احتمالی
وی با تکیه بر لزوم بیماریابی در کشور، اظهار داشت: هم اکنون کشور ما در معرض خطر خیزش موارد مبتلاشدن و پیک است. به جهت اینکه بتوانیم این مورد را کنترل نماییم، نظام سلامت باید آمادگی لازم را داشته باشد؛ باید تعداد تست ها افزایش یابد، کنترل های مرزی شامل هوایی و زمینی و... افزایش یابد، باید رصد نماییم تا ببینیم که طغیان های مبتلاشدن در کجاها امکان دارد رخ دهد و آنها را بصورت سریع شناسایی کرده و پاسخ دهیم. بر همین مبنا نیاز داریم که تیم های واکنش سریع فعال شوند. همین طور نیاز است که ببینیم سطح ایمنی جامعه مان چقدر است، اگر پیک جدیدی آید و خیزش پیدا کند، سطح ایمنی جامعه ما در حدی هست که بتواند روبرو شود یا این که سطح ایمنی به علت گذشت زمان پایین آمده و تعداد افراد حساس جامعه افزایش پیدا کرده و در نتیجه امکان دارد که ما پیک بعدی را شاهد باشیم.
شرایط کرونا شکننده تر از قبل
وی درباره نحوه رعایت پروتکلهای بهداشتی در شرایط فعلی، اظهار داشت: هم اکنون اوضاع اپیدمی کاملا شکننده است و حتی با احتمال ضعیف بازگشت اپیدمی نیاز است که محافظت نماییم. هیچ مطالعه بومی نداریم که ثابت کند و نشان دهد که نیاز است که در فضاهای مختلف ماسک بزنیم یا خیر؟. در کشورهای مختلف مطالعاتی انجام شده و باتوجه به سنجش سطح خطر مقداری تسهیلات یا سخت گیری ها را تغییر دادند، حتی در یک کشور الزاما یک شهرستان با شهرستان دیگر الگوی مشابهی ندارد. ازاین رو برای تحلیل وضعیت، نیاز به اطلاعات و مطالعات علمی بومی داریم و دوم این که سطح خطر را بسنجیم و برمبنای سنجش سطح خطر اعلام نماییم که ماسک استفاده نماییم یا خیر. من بعنوان کسی که تخصصم در حوزه اپیدمیولوژی است و از ابتدا هم در کرونا درگیر بودم، به هیچ وجه کنار گذاشتن ماسک را سفارش نمی کنم. البته این که فقط اعلام نماییم فضای باز، باید بدانیم که یک ورزشگاه هم با تراکم جمعیت بالا فضای باز تلقی می شود، اما در آنجا احتمال سرایت مبتلاشدن بسیار بالاست. ازاین رو نمی توان به این صورت قضاوت کرد. ازاین رو نمی توان بصورت علمی چنین سفارش ای کرد. خصوصاً هم اکنون که شرایط کرونا شکننده تر شده و خبرهای نگران کننده ای می آید، اصلا موافق نیستم که سخت گیری های در ارتباط با رعایت پروتکل ها بصورت رسمی کاهش پیدا کند.

سوری در ادامه اظهار داشت: هم اکنون سویه غالب همچنان سویه اُمیکرون است، اما ساب واریانت های اُمیکرون به شکل های مختلف وجود دارند. متاسفانه از آنجاییکه در کشور نظام توالی یابی ویروس نداریم، خیلی نمی توانیم درباره ساب واریانت های موجود در کشور قضاوت نماییم. به نظر می رسد که ساب واریانت های BA۴ و BA۵ هم سرایت پیدا کرده باشد، اما مستندات قوی برای این مورد وجود نداشته است.
تزریق دز یادآور و شرط های آن
این اپیدمیولوژیست درباره شرایط تزریق دزهای یادآور واکسن کرونا نیز به ایسنا اظهار داشت: واکسیناسیونی که درمقابل کرونا انجام می شود، در خوشبینانه ترین شکل ممکن، حدود ۷۰ درصد اثربخشی دارند. یعنی اگر ۱۰۰ درصد مردم واکسن تزریق کرده باشند، ۷۰ درصدشان ایمنی پیدا کرده اند. حال اگر دو دز تزریق شود، شانس ایمنی افزایش می یابد. از طرفی با گذشت زمان سطح ایمنی افراد کاسته می شود. بطور معمول این واکسن ها چهار تا شش ماه پس از آخرین تزریقی که انجام می گیرد، سطح ایمنی شان کاسته شده و دیگر فرد در مقابل بیماری ایمن نیست. ازاین رو لازم است که تزریق مجدد داشته باشند. منتها این کار هم منوط به این است که در سطح کشور یک بررسی داشته باشیم و ببینم که سطح ایمنی جامعه چقدر است، آیا واقعا سطح ایمنی کاسته شده یا فکر می نماییم که کاسته شده است. باید یاد بگیریم که بدون مستندات علمی و خصوصاً مستندات بومی نمی توان تصمیم گرفت و از آن دفاع کرد.

سوری افزود: متاسفانه آن شاخه تحقیق یا بازوی تحقیقاتی که باید در کنار تصمیم گیری در حوزه سلامت باشد، بسیار ضعیف است. نیاز داریم که بازوی علمی را برای تصمیم گیری در کشورمان در حوزه سلامت به حدی تقویت نماییم که خطا در تصمیم گیری به حداقل ممکن برسد.

وی اظهار داشت: باید توجه کرد که منظور از دز یادآور این است که افرادی که سطح ایمنی شان پایین آمده، بوستر تزریق کنند تا باردیگر سطح ایمنی افزایش یابد. اگر واقعا تزریق دز بوستر نیاز باشد و برمبنای مطالعات به این نتیجه برسیم، به صلاح است. در عین حال مشخص هم نیست با شرایطی که تداعی کردیم و اعلام کردیم که همه چیز عادی شده و... مردم از تزریق دز یادرآور استقبال کنند. باید روی این مورد هم کار شود که مردم هم برای تزریق دز بعدی واکسن تشویق شوند. در غیر این صورت امکان دارد با شکست مواجه شود و بعد ترمیم آن خیلی سخت خواهد بود.

منبع:

1401/04/06
12:18:18
5.0 / 5
162
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است