بودجه ۶۱ میلیاردی بیمه سلامت برای ترك اعتیاد؛

کدام خدمات ترک اعتیاد زیر پوشش بیمه است؟

کدام خدمات ترک اعتیاد زیر پوشش بیمه است؟

به گزارش دکتر میوه، معاون بیمه و خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت ضمن اشاره به این که بیمه ها خدماتی را در درمان اعتیاد پوشش می دهند که سرپایی باشند و شامل سم زدایی، درمان نگهدارنده، مداخلات روان درمانی گروهی و فردی و... است، اظهار داشت: البته ملاک پرداخت هزینه های درمان اعتیاد برای بیماران زیر پوشش سامانه الکترونیک، بر مبنای تعرفه های دولتی است.


دکتر مهدی رضایی در گفت و گو با ایسنا، درباره پوشش بیمه ای خدمات ترک اعتیاد، اظهار داشت: خدمات درمان و کاهش لطمه اعتیاد به بیماران مبتلا به اختلال مصرف مواد از سال ۱۳۹۳ (به جز سال ۱۳۹۸ که بودجه ای برای این طرح اختصاص نیافت) در مراکز مجاز دولتی، عمومی غیر دولتی، خصوصی، خیریه و موقوفه طبق آخرین تعرفه تصویب نامه سالیانه هیئت وزیران ارائه می شود.
کدام خدمات ترک اعتیاد تحت پوشش بیمه است؟ او افزود: برمبنای مصوبه هیئت دولت، بیمه ها خدماتی را دراین زمینه پوشش می دهند که سرپایی باشد که شامل سم زدایی، درمان نگهدارنده، مداخلات روان درمانی گروهی و فردی و... است. در خدمات سرپایی درمان اعتیاد، سهم بیمه ۷۰ درصد است و حتی برای افراد بی بضاعت نیز بیمه درمان اعتیاد تا ۹۰ درصد قابل پوشش است ولی مرجع این که این فرد بی بضاعت شناخته شود، معرفی نامه سازمان بهزیستی است تا با پوشش ۹۰ درصدی خدمت دریافت نمایند.
وی ادامه داد: ثبت اطلاعات مراکز ارائه دهنده خدمات درمان ترک اعتیاد در سامانه اینترنتی پرونده الکترونیکی بیمه درمان اختلال مصرف مواد (پایا) شامل مراحل مختلف بیمه درمان اعتیاد نظیر اطلاعات هویتی و ثبت نام اولیه افراد مبتلا به اختلال مصرف مواد به شکل آنلاین به انجام می رسد.
ثبت اطلاعات بیماران با رعایت اصل محرمانگی رضایی اشاره کرد: اطلاعات نوع درمان انتخابی و مراحل درمانی، اطلاعات مرکز درمان، تشکیل پرونده الکترونیکی بیمه درمان اختلال مصرف مواد و... همگی با رعایت اصول محرمانگی و امنیت ثبت می شود.
او درباره ی مراکز ارائه دهنده خدمات درمان ترک اعتیاد، اشاره کرد: درخواست عقد قرارداد با مراکز ترک اعتیاد در جلسات کمیته نظارت استانی با حضور نماینده بیمه سلامت و باتوجه به اولویت ها و کیفیت خدمات ارائه شده در مرکز، نیاز منطقه ای و تجمع تعداد مراکز متقاضی، بررسی و مرکز انتخاب می شود و توسط کمیته استانی جهت انعقاد قرارداد به سازمان بیمه سلامت ایران معرفی می گردند.
۴۶۱ مرکز ترک اعتیاد طرف قرارداد بیمه سلامت وی با تأکید بر این که فقط مراکزی که در کمیته ذکر شده انتخاب شوند، امکان ثبت اطلاعات ارائه خدمت در سامانه پایا را خواهند داشت، اظهار داشت: بر این اساس تا آذر سال ۱۴۰۱ تعداد مراکز طرف قرارداد بیمه در مجموع ۴۶۱ مرکز است که شامل ۱۱ مرکز غیردانشگاهی، ۴۰ مرکز دولتی دانشگاهی، ۲ مرکز خیریه و ۳۰۸ مرکز خصوصی است.
بودجه ۶۱ میلیاردی بیمه سلامت برای ترک اعتیاد معاون بیمه و خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت، بیان کرد: ملاک پرداخت هزینه های درمان اعتیاد برای بیماران تحت پوشش سامانه الکترونیک، برمبنای تعرفه های دولتی است. میزان بودجه در نظر گرفته شده برای درمان ترک اعتیاد امسال حدود ۶۱ میلیارد و ۷۴۰ میلیون تومان بوده است که تا پایان آبان ماه سال جاری سازمان بیمه سلامت حدود ۵۱ میلیارد و ۵۴۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان دراین زمینه هزینه کرده است.1401/09/25
13:44:23
5.0 / 5
333
تگهای خبر: اینترنت , بیمار , خدمات , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است