ادعای جدید محققان؛

قهوه تاثیری بر ضربان قلب ندارد

قهوه تاثیری بر ضربان قلب ندارد

به گزارش دکتر میوه، مطالعه جدید نشان داد که به نظر نمی رسد نوشیدن قهوه افراد سالم را مستعد انقباضات زودرس دهلیزی کند.به گزارش دکتر میوه به نقل از مهر به نقل از هلث دی نیوز، انقباضات زودرس دهلیزی، اتفاق طبیعی برای یک قلب سالم می باشد، اما برخی افراد آنرا بعنوان یک ضربان قلب "پرشی" یا اضافی احساس می کنند که می تواند ناراحت کننده باشد. و اگر به صورت مکرر ایجاد شود، امکان دارد یک آریتمی قلبی جدی تر را به همراه داشته باشد.
کارشناسان می گویند باوجود شهرت بد کافئین، خیلی از مطالعات نشان داده اند که مصرف کنندگان قهوه در مقایسه با افرادی که قهوه نمی نوشند با کاهش خطر ابتلاء به بیماری های مختلف همچون بیماری قلبی روبرو هستند.
دکتر «گرگوری مارکوس»، نویسنده اول مطالعه و متخصص قلب و استاد دانشگاه کالیفرنیا، اظهار داشت: «ممکن است تفاوت های زیادی بین مصرف کنندگان قهوه و افرادی که قهوه مصرف نمی کنند وجود داشته باشد که بر خطر بیماری آنها تاثیر می گذارد. باآنکه مطالعات تلاش می کنند این تفاوت ها را کنترل کنند، اما توضیح همه چیز غیر ممکن است.»
بنابراین مارکوس و همکارانش یک کارآزمایی بالینی انجام دادند تا واقعاً آزمایش نمایند که آیا قهوه می تواند اثرات حاد خاصی بر قلب داشته باشد یا خیر. سوال اصلی آنها این بود که آیا یک فنجان معمولی (یا دو یا سه فنجان) می تواند تعداد انقباضات زودرس دهلیزی را که قلب فرد تجربه می کند افزایش دهد؟
انقباضات زودرس دهلیزی در لحظاتی اتفاق می افتند که حفره های فوقانی قلب (دهلیزها) خیلی زود منقبض می شوند، در حالیکه امکان دارد خون زیادی در آنها وجود نداشته باشد. این حالت به نوبه خود امکان دارد یک مکث و انقباض قویتر از حد معمول به دنبال داشته باشد.
مارکوس اظهار داشت: «در حالی که این احساس امکان دارد آزاردهنده باشد، اما انقباضات زودرس دهلیزی بخشی طبیعی از عملکرد قلب انسان هستند.»
با این حال، تحقیقات اخیر نشان داده است که افراد مسن تر با فرکانس نسبتاً بالای انقباضات زودرس دهلیزی در معرض افزایش ریسک ابتلاء به فیبریلاسیون دهلیزی هستند؛ یک نوع آریتمی قلبی که در آن دهلیزها به جای حفظ یک ضربان ثابت، به صورت نامنظم منقبض می شوند.
فیبریلاسیون دهلیزی تهدید کننده جان نیست، اما می تواند علایم ناراحت کننده ای مانند تپش قلب و سرگیجه ایجاد نماید. و با گذشت زمان، می تواند خطر نارسایی قلبی یا سکته را افزایش دهد.
محققان ۱۰۰ بزرگسال سالم را که در بیشتر موارد بیشتر از یک فنجان در روز قهوه می نوشیدند، انتخاب کردند.
در طی دو هفته، شرکت کنندگان به صورت تصادفی به مصرف قهوه کافئین دار در ایام خاص و اجتناب از کافئین در ایام دیگر تقسیم شدند. در تمام مدت، آنها یک نوار الکتروکاردیوگرام استفاده کردند که فعالیت الکتریکی قلب را ثبت می کرد.
به طور کلی، این مطالعه نشان داد، افراد در ایام مصرف قهوه به صورت متوسط تعداد انقباضات زودرس دهلیزی شأن مشابه با روزهای بدون کافئین بود: به ترتیب ۵۸ و ۵۳.
در مورد انقباضات زودرس بطنی که حفره های تحتانی قلب را درگیر می کند، تفاوت کوچکی وجود داشت. در ایام قهوه، افراد به صورت متوسط ۱۵۴ انقباض زودرس بطنی، در مقابل ۱۰۲ در ایام بدون کافئین داشتند.
بر اساس تحقیقات گذشته، انقباضات زودرس بطنی، زمانی که مکرر باشد، امکان دارد خطر نارسایی مزمن قلبی را افزایش دهد.


منبع:

1402/01/07
16:29:46
5.0 / 5
225
تگهای خبر: آزمایش , بیمار , بیماری , تجربه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است