در گفت وگو با ایسنا تشریح شد

میزان آمادگی بیمارستان ها در برابر زلزله، افزایش مراجعات اورژانسی در پی آلودگی هوا

میزان آمادگی بیمارستان ها در برابر زلزله، افزایش مراجعات اورژانسی در پی آلودگی هوا

دكتر میوه: رییس اداره اورژانس بیمارستان های وزارت بهداشت از افزایش مراجعات مردم به اورژانس های پایتخت در پی تشدید آلودگی هوا طی چند روز گذشته اطلاع داد و در عین حال به مبحث ایمنی بیمارستان های كشور در برابر بحران پرداخت.


دكتر حسن واعظی در گفت وگو با ایسنا، درباره افزایش مراجعات به بیمارستان ها با عنایت به شدت یافتن آلودگی هوای پایتخت در چند روز گذشته، اظهار داشت: در خلال این روزها شاهد افزایش رجوع به بیمارستان های دولتی و خصوصی جنرال پایتخت دارای بخش ریه و قلب بوده ایم. البته این افزایش رجوع بیشتر به دو سر طیف سنی؛ یعنی افراد مسن مبتلا به بیماری های زمینه ای قلبی و ریوی و كودكان مربوط بوده است.
افزایش نسبی رجوع به بیمارستان ها به علت آلودگی هوا
وی با اشاره به اینكه البته این مورد كاملا قابل انتظار است و ما در هر زمستان غالبا به علت وارانگی دما با این مشكلات مواجهیم، اضافه كرد: طی این روزها در بیماران مبتلا به بیماری های ریوی و قلبی با افزایش بین ۱۵ تا ۵۰ درصدی ورودی به بخش های اورژانس مواجه بودیم. بعنوان مثال در بیمارستانی چون مسیح دانشوری كه در حوزه بیماران ریوی و پیوند خدمات ویژه و فوق تخصصی ارائه می دهد، این ورودی حتی به بالای ۶۰ درصد هم رسیده است، اما در بیمارستان های جنرال و كوچك تر این افزایش بین ۱۵ تا ۲۵ درصد بوده است. در عین حال بطور میانگین بیمارستان ها با افزایش حدود ۲۵ درصدی رجوع كنندگان با تفاوت مفهوم دار در گروه بیماران حساس و ریوی، قلبی و افراد مسن روبرو شده اند.
توصیه به بیماران قلبی - ریوی
وی به مردم سفارش كرد كه در ایام آلوده مصرف مایعات را بیشتر كنند و اضافه كرد: بیماران و بخصوص آن دسته كه وابسته به اكسیژن هستند، از تردد غیرضروری در شهر خودداری كنند. همینطور مردم از سبزیجات، مایعات و میوه های تازه و شیر ولبنیات در سبد غذایی خود استفاده بیشتری داشته باشند. طبیعتا بیماران قلبی و ریوی كه امكان مسافرت های بین شهری و خروج موقت از آلودگی هوا به شهرهای غیرصنعتی و بدون آلودگی را دارند از این امكان بهره ویژه خواهند برد. در مورد اصول تغذیه و نكات تكمیلی از رسانه عمومی از سفارش های بهداشتی و تغذیه ای متخصصین این حوزه ها بهره مند گردند. ویزیت دوره ای پزشكان معالج مربوطه و رعایت هشدارهای بهداشتی و درمانی در این شرایط از اهمیت بیشتری برخوردار می باشد.
كمبود تخت بیمارستانی در تهران جدی است
واعظی با اشاره به اینكه بحث كمبود تخت در استان تهران به طور كلی جدی است و این مورد باید مورد تاكید دولت محترم باشد، اظهار داشت: خوشبختانه در بحث آمادگی در برابر بلایا مانورهای متعددی برگزار شده است. از طرفی سازمان های امدادگر تلاش می كنند تا میزان آمادگی خود و نیروهای عملیاتی درمانی را بالا برند. همینطور بحث آمادگی برای افزایش ظرفیت پذیرش اورژانس ها هم در گذشته عنوان شد و در چند سال اخیر هم مورد تاكید وزارت بهداشت بوده و تیم های اجرایی ما هم در وزارت بهداشت به آن می پردازند. تدوین استانداردهای بومی با بهره گیری از متدهای موفق جهانی در زمینه آمادگی همه جانبه وزارت بهداشت برای پاسخگویی در بحران ها بسیار كمك كننده و بنیادی بوده كه در جریان زلزله اخیر غرب كشور هم شاهد برنامه عملیاتی آن بوده ایم.
اورژانس های بزرگ تهران دارای متولی متخصص شبانه روزی
رییس اداره اورژانس بیمارستان های وزارت بهداشت با اشاره به اینكه ساخت و توسعه فیزیكی بخش های اورژانس به تنهایی دردی از مردم دوا نمی كند، ادامه داد: بهره گیری از نیروی انسانی متخصص و عملیاتی و پاسخگو از ضروریات ارتقا خدمات این بخش است و در همین راستا و با تاكیدات مقام عالی وزارت، هم اكنون اورژانس های بزرگ تهران كه سالانه ورودی بالای ۳۰ هزار نفر دارند، واجد گروه متخصص طب اورژانس هستند. این متخصصین به صورت ۲۴ ساعت و بدون تعطیلی عرضه خدمات تخصصی درمانی و مدیریتی را بر عهده گرفتند و اهمیت حضور این تیم در كنار پزشكان با تجربه طب عمومی و گروه پرستاری باتجربه و دلسوز در مواقع پرازدحام و حوادث ویژه دو چندان می گردد.

وی ادامه داد: بر این اساس تلاش می نماییم با اولویت بندی توزیع نیروی تخصصی بتوانیم گروه های منسجم متخصصین طب اورژانس را در همه اورژانس های كشور با اولویت اورژانس های كلیدی و پرمراجعه مستقر كنیم؛ چراكه آنها می توانند در زمان بحران در هر دو جنبه درمانی و مدیریتی عمل كرده و در درمان و تعیین تكلیف به موقع بیماران و حادثه دیدگان و كاهش بستری غیرضروری بیماران اقدام كرده و مدیریت ازدحام نمایند. آموزش تیم های ویژه و كامل بخش اورژانس متشكل از متخصص طب اورژانس، پزشكان طب عمومی و پرستاران ویژه اورژانس كار بسیار حیاتی و عملیاتی است. همینطور متخصصین مقیمی كه طی اجرای طرح تحول سلامت در بیمارستان های كشور همچون استان تهران مستقر شدند، در زمان بحران با تلاش مضاعف و شبانه روزی عرضه خدمت می دهند و برخی نیروهای تخصصی هم در مواقع بحران به فراخور سطح بحران آماده باش خواهند بود كه البته این مورد با ستاد مدیریت بحران وزارت بهداشت هماهنگ است.
توسعه، استانداردسازی و بازپیرایی اورژانس بیمارستان ها
واعظی با اشاره به اینكه اورژانس های مراكز ریفرال، خدمات جامع تخصصی با فوریت بالا را در پیشانی بیمارستان عرضه می كنند، اضافه كرد: پررنگ شدن بحث ایمنی سازه ای و غیرسازه ای در بیمارستان های تهران و بحث مقاوم سازی بیمارستان ها در كشور را طی چهار سال قبل مطرح كردیم و امیدوارم بتوانیم این پروژه را در دوره آینده هم در تهران و هم در كل كشور تكمیل نماییم. در عین حال وزارت بهداشت با شروع طرح تحول برنامه جامعی را در جهت گسترش ۱۲۵ اورژانس اصلی كشور بطور ویژه كه اورژانس های پرازدحام و تروما ریفرال هستند، داشته كه هم اكنون حدود ۶۰ درصد آنها افتتاح شدند و مابقی تا شش ماه ابتدایی سال ۹۷ به شرط تامین بودجه به مرحله افتتاح می رسند. دستور اكید معاون محترم درمان وزارت بهداشت هم در روند بازدیدهای میدانی، تسریع در تكمیل پروژه های نیمه تمام و تجهیز كامل اورژانس ها مطابق جدیدترین استاندارد است. شایان ذكر است كه برنامه بازپیرایی بخش های اورژانس سایر بیمارستان ها هم در كنار این برنامه از سال ۹۳ تابحال ادامه دارد.
لزوم استفاده از ظرفیت بیمارستان های خصوصی در زمان "بحران"
واعظی با تاكید بر ضرورت استفاده از ظرفیت بیمارستان های خصوصی و عمومی غیردولتی در زمان وقوع بحران ها، اظهار داشت: البته هم اكنون این بیمارستان ها درصدی از بیماران را در مواقع بحران تحویل می گیرند، اما یكسری زیرساخت های فنی و نیروی انسانی را باید تولید كنند تا بتوانند در كنار بیمارستان های دولتی در مواقع بحران، خدمات تخصصی اورژانس را عرضه دهند. وزیر محترم بهداشت هم استفاده از ظرفیت تیم متخصص طب اورژانس در بیمارستان های جنرال خصوصی را در روند بیمار پذیری مثبت ارزیابی و مورد تاكید قرار دادند. زیرا در این صورت افزایش پاسخ دهی به بیماران به صورت شبانه روزی و تخصصی در بیمارستان های خصوصی تولید می گردد و این مورد سبب بهبود توزیع بیماران در استان تهران خواهد شد و رضایت مندی آنها افزایش می یابد و در عین حال ازدحام بیمارستان های دولتی بخصوص در پایتخت هم در طول سال حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد كاهش خواهد یافت.
كلام آخر با هموطنان
رییس اداره اورژانس بیمارستان های وزارت بهداشت با اشاره به حضور مردم در بیمارستان ها و اورژانس های پایتخت بعد از وقوع زلزله ۵. ۲ ریشتری چهارشنبه شب ملارد تهران، اظهار داشت: چهارشنبه شب كه با زلزله مواجه شدیم، خیلی از هموطنان به علت استرس و اضطرابی كه داشتند به بیمارستان ها و بویژه بخش اورژانس بیمارستان ها پناه آوردند كه عموما مشكلی هم برایشان تولید نشده بود و بیشتر به علت تشویش رجوع كرده بودند. باید توجه كرد كه این مورد می تواند منجر به اختلال در خدمت رسانی به بیماران بدحال شود. ازاین رو از مردم می خواهیم در این شرایط ضمن حفظ خونسردی و رعایت نكات ایمنی اگر ضرورتی نمی بینند به بخش های اورژانس بیمارستان ها رجوع نكنند تا ما بتوانیم به مردم و بیماران نیازمند خدمات فوریتی عرضه خدمت نماییم و اختلالی در این روند رخ ندهد. در مواقع تردید برای رجوع به اورژانس می توانند با كارشناسان خبره و پزشكان مشاور ۱۱۵ در مورد مشكلات پزشكی مشورت كنند.

واعظی با اشاره به اینكه مردم باید خونسردی خویش را در زمان بحران و زلزله حفظ كنند، اظهار داشت: به قول كارشناسان امر ، كشور عزیز ما دارای گسل های مختلف بوده و زلزله خیز است. باید توجه كرد كه تاكید بیشتر بر بحث آموزش برای عموم در این شرایط برای تخلیه و انتقال به مكان های امن و پیشگیری از ازدحام در بیمارستان ها و اورژانس ها می تواند بسیار مناسب باشد. مردم به ما اعتماد داشته باشند و مطمئن باشند كه وزارت بهداشت هم مانند تمام دستگاه های مدیریتی و اجرایی و عملیاتی كه در مواقع بحران به طور شبانه روزی انجام وظیفه می كنند، از تمام ظرفیتش در این مواقع استفاده خواهد نمود تا خدمات لازم را برای حفظ سلامت مردم عرضه دهد.
1396/10/01
13:56:11
5.0 / 5
4794
تگهای خبر: اورژانس , بیمار , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است